İstanbul'da Sabah Ezanı İmsak Vaktinde Okunacak - Haberler
Haberi Paylaş

İstanbul'da Sabah Ezanı İmsak Vaktinde Okunacak

Demirören Haber Ajansı - Güncel
İstanbul'da Sabah Ezanı İmsak Vaktinde Okunacak

İSTANBUL Müftülüğü vatandaşların sabah namazlarına katılımını kolaylaştırmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'nca alınan kararı cuma namazında ve bu günkü sabah namazında cemaate duyurdu.

İSTANBUL Müftülüğü vatandaşların sabah namazlarına katılımını kolaylaştırmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'nca alınan kararı cuma namazında ve bu günkü sabah namazında  cemaate duyurdu.

İstanbul Müftülüğü'nden yapılan açıklamada, "İleri saat uygulaması sebebiyle sabah namazına katılımda sıkıntı yaşayan kardeşlerimizin taleplerine cevap vermek üzere 19 Kasım 2018 Pazartesi sabahından itibaren sabah ezanı imsak vaktinde okunacak, namaz ezandan yarım saat sonra kılınacaktır" denildi.

Diğer illerdeki sabah ezanı ve namaz saatlerini de müftülükler belirleyecek. Bu arada bazı camilerde Suriyelilerin de anlayabilmeleri için bu duyuru cemaate Arapça da okundu.

YARIN MEVLİT KANDİLİ

Hz. Muhammed'in doğum günü, yarın 'Mevlit Kandili' olarak idrak edilecek. Sözlükte "doğulan yer ve zaman" anlamına gelen mevlid (çoğ. mevalid) kelimesi, İslami literatürde "Hz. Peygamber'in doğum günü, aynı zamanda Hicri Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olarak biliniyor. İslam'da Hz. Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanıyor. Sünniler Rebiülevvel ayının 11'inci gecesini 12'nciye bağlayan geceyi Mevlid Kandili olarak kutlanıyor. Şiiler ise Rebiülevvel ayının 17'nci günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırıyor. Bu iki tarih arasındaki hafta da Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanıyor. - İstanbul

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı Sabah Ezanı İstanbul Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title