Haberler

Isparta'da güçlendirme çalışması durdurulan kent müzesi yeniden inşa edilecek

Güncelleme:

Isparta'da 2014 yılında ziyarete kapatıldıktan sonra deprem güçlendirme çalışması başlatılan ancak bu çalışmadan vazgeçilen kent müzesi yeniden inşa edilecek.

Isparta'da 2014 yılında ziyarete kapatıldıktan sonra deprem güçlendirme çalışması başlatılan ancak bu çalışmadan vazgeçilen kent müzesi yeniden inşa edilecek. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Göçer, müzenin yeniden yapılması talebini bakanlığa ilettiklerini bildirdi.

Isparta'da 2014 yılında etnografya salonunda tavan kaplamalarının deforme olarak düşmesi sonucu ziyarete kapatılan kent müzesinde Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü teknik elemanları tarafından yapılan incelemelerin ardından tadilat çalışması yapılması kararı çıktı. Tadilat kapsamında müze binasının belli bölümlerinin depreme dayanıksız olması nedeniyle yıkılarak yeniden yapılması kararlaştırıldı. 2018 yılında güçlendirme ve tadilat çalışması başlatılan müzede bazı bölümlerin de yıkılması kararı alındı. Bu nedenle müzenin güçlendirme ve tadilat çalışmalarından vazgeçildi. Aradan geçen sürenin ardından Isparta Müzesi'nin tamamen yıkılarak, yeniden inşa edilmesi kararı alındı.

"2021 yılı için talebimizi bakanlığa ilettik"

İl Genel Meclisi'nde İl Özel İdaresi'nin 2021 yılı tahmini bütçe görüşmelerinde sunum yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Göçer, müzenin yeniden inşa edileceğini açıkladı. Kent müzesinin uzun süredir herkesi rahatsız ettiğine değinen Göçer, "Müzemiz depreme dayanıklılık noktasında bir testten geçti ve güçlendirme kararı çıktı. O proje yürürken binaların güçlendirmesi için açıldığında bir binanın daha yıkılması ve ardından sayın valimizin de katılığı bir toplantıda bu projenin tamamen tasfiye edilmesi, yeni bir proje yapılması kararı verildi. Güçlendirme çalışması için ihaleye çıkılmış proje tasfiye edildi. Niyetimiz 2021 yılında yeni bir müze inşaatına başlamaktı. Bu konuda resmi talebimizi ilettik. Turizm Bakanlığı'nın bütçesi belli olduktan sonra umudumuz 2021 yılı içerisinde o alanda yeni bir müze planlamasıyla bu işi yapmak" dedi.

1985 yılında ziyarete açılmıştı

Isparta'da 1971 yılında temeli atılan Müze binası inşaatı 1984 yılında tamamlanmış ve 6 Mart 1985 yılında ziyarete açılmıştı. Müze binası yıpranması nedeniyle 1997 yılında onarıma alınmış ve 2002 yılında teşhir-tanzim çalışmaları yenilenerek, ziyarete hazır hale getirilmişti. Isparta Müzesi'nde 2008 yılı sonu itibarıyla 2953 adet arkeolojik, 2352 adet etnografik, 12671 adet sikke olmak üzere toplam 17 bin 976 adet eser bulunuyordu. - ISPARTA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Isparta Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Bakmadan Geçme

Talisca Beşiktaş'a gelecek mi? Talisca Beşiktaş'a transfer olacak mı, transferde son durum nedir? Grazer Beşiktaş maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Grazer BJK maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, canlı maç skoru! En-Nesyri için 48 saat bitiyor! En-Nesyri kararını verdi mi, Fenerbahçe'ye gelecek mi? Transferde son durum Beşiktaş Grazer maçı CANLI izle! (HD) 20 Temmuz Beşiktaş Grazer maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? TV8.5 canlı izle! BEŞİKTAŞ-GRAZER TV8.5 CANLI 4K İZLE! 21 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Beşiktaş Grazer maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Grazer maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title