Haberi Paylaş

Iraklı Kürtlerin "Bağımsızlık" Çıkışları

Iraklı Kürtlerin 'Bağımsızlık' Çıkışları

Güncel Haberler

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Yöneticisi Kemal Kerküki, Kürt bölgesinin her alanda varlığını ortaya koyduğunu öne sürerek, "Bu yüzden de devlet olma hakkı vardır" dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Yöneticisi Kemal Kerküki, Kürt bölgesinin her alanda varlığını ortaya koyduğunu öne sürerek, "Bu yüzden de devlet olma hakkı vardır" dedi.

İran'da faaliyet gösteren Kürdistan Özgürlük Partisi'nin (PAK) kuruluşunun 24'üncü yıl dönümü etkinliğine katılan Kerküki, Irak'taki gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin "bağımsızlık" yönündeki açıklamalarına değinen Kerküki, "Kürdistan bölgesi, siyasi, ekonomik, hukuki, diplomatik ve özellikle askeri anlamda varlığını ortaya koymuştur. Bu yüzden de demokrasinin temellerinin sağlam atıldığı ve komşularıyla iyi ilişkiler içinde olan bir devlet olma hakkı vardır" şeklinde konuştu.

Irak hükümeti ile ordusunun ülkeyi ve halkı koruyamadığını ifade eden Kerkükü, "Irak, bugün kendi hava sahasını, topraklarını ve halkını korumaktan aciz. Egemenliği yok denilecek kadar zayıf. Sadece Kürdistan bölgesi, bugün DAEŞ'in karşısında direnmekte ve onu bölgesinden uzaklaştırmış durumda" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile güçlü siyasi ve ekonomik ilişkilere sahip olduklarını vurgulayan eski Meclis Başkanı ve Kerkük Cepheleri Komutanı Kemal Kerküki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Barzani'nin bağımsızlık açıklamalarına ilişkin yaptığı değerlendirmenin de kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Açıklamaları nedeniyle Erdoğan'a teşekkür eden Kerküki şunları söyledi:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizde yaşanan problemleri, 'Irak, kendi içinde eğer böyle bir eyaleti bu şekilde bölünme ile neticelendiriyorsa bu onun iç sorunudur' diye yorumladı. Bu sözleri için kendisine teşekkür ediyoruz. Kürdistan bölgesi, tüm komşuları ile çok iyi ilişkilere sahip. Türkiye ile özellikle ekonomi alanında çok güçlü işbirliğimiz var. Bunun böyle sürmesini arzu ediyoruz."

İran'da kurulan ancak DAEŞ ile savaşta Iraklı Kürtlere yardım etmek için bir grup silahlı üyesini Kerkük'teki cephelere kaydıran PAK etkinliğine katılan Kadı Muhammed'in oğlu Ali Kadı da, "Tüm Kürtlerin bugün birleşmesi ve birbirlerinin haklarını savunmaları gerekiyor. Babam, bunu hep istemiş ve hedeflemişti. Şuan 81 yaşındayım. Şuna inanıyorum: ölmeden önce Kürtler, kendi devletlerini kuracaklar. Ben de bunu göreceğim" değerlendirmesinde bulundu.

PAK Bölge Komutanı Hüseyin Yezdanpenah ise, Kerkük'ün doğusunda Eylül 2014'ten bu yana DAEŞ'e karşı savaştıklarını ve Kürtlerin kendi geleceklerini belirleme hakkı olduğu savundu.

Kaynak: AA / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Mesut Barzani İran Irak Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title