Haberler

İnsanların İlk Ataları Büyük Bir Kriz Atlattı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Bilim insanları, insanların ilk atalarının yaklaşık 900.000 yıl önce büyük bir kriz atlattıklarını keşfetti. Kriz döneminde atalarımızın nüfusunun büyük bir kısmı yok oldu ve sadece 1.280 üreyebilir kişi kaldı. Araştırma, iklim değişiklikleri ve uzun süreli kuraklık gibi faktörlerin bu krize neden olduğunu gösterdi.

SHANGHAİ, 1 Eylül (Xinhua) -- Bilim insanları, insanların ilk atalarının, yaklaşık 900.000 yıl önce yok olmanın eşiğine geldikleri büyük bir kriz atlattıklarını keşfetti.

Science dergisinde Cuma günü yayımlanan araştırmaya göre, krizin başlangıcında atalarımızın nüfusunun yaklaşık yüzde 98,7'si yok oldu ve yaklaşık 117.000 yıl boyunca nüfusu devam ettirebilecek yaklaşık 1.280 üreyebilir kişi kaldı.

Çin, İtalya ve ABD'den bir grup bilim insanı, geçmiş nüfus büyüklüğünü hesaplayabilen FitCoal adlı yeni bir gen yöntemi geliştirdi ve yöntemi Afrikalı ve Afrikalı olmayan 3.154 kişinin genomik dizilerini analiz etmek için kullandı.

Bulgular, insanların ilk atalarının, modern insanların genetik çeşitliliğini yaklaşık yüzde 66 oranında azaltmış olabilecek uzun süreli ve şiddetli bir kriz dönemine maruz kaldığını ve bu olayın, şu anda mevcut insan nüfusundaki kromozom 2 olarak tanımlanan iki öncül kromozomun füzyonu ile tutarlı olduğunu gösterdi.

Kriz, buzullaşmayı uzun süreye yayan iklim değişiklikleri, deniz yüzeyi sıcaklıklarında azalma ve Afrika ve Avrasya'da olası uzun bir kuraklık dönemiyle aynı zamanda meydana geldi.

Araştırmaya göre bu durum, Erken Taş Devri'nde Afrika ve Avrasya'daki fosil kanıtlarının kaybolmasını açıklamaya yardımcı oldu.

930.000 ila 813.000 yıl önce yaşanan bu kriz, birçok bilim insanının modern Homo Sapiens ile kuzenleri Neandertal ve Denisovanların son ortak atasının yaşadığını düşündüğü bir zamanda gerçekleşti.

Araştırmanın kıdemli yazarlarından Doğu Çin Normal Üniversitesi'nde görevli Pan Yi-Hsuan, "Bu yeni bulgu, insan evriminde yeni bir sayfa açıyor çünkü bu insanların yaşadıkları yerler, yıkıcı iklim değişikliklerinin üstesinden nasıl geldikleri ve kriz sırasında doğal seçilimin insan beyninin evrimini hızlandırıp hızlandırmadığı gibi birçok soruyu akla getiriyor" dedi.

Araştırmacılar, ateşin bulunmasının ve iklimin insan yaşamı için daha elverişli hale gelmesinin daha sonraki hızlı nüfus artışına katkıda bulunmuş olabileceği görüşünde.

Araştırmanın kıdemli yazarlarından Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı Shanghai Beslenme ve Sağlık Enstitüsü'nde görevli Li Haipeng, "Bu bulgular sadece bir başlangıç" diye konuştu.

Li, "İlk insanların atalarının ve evriminin gizemini çözmek için bu geçiş döneminde insan evrimini eksiksiz şekilde gözler önüne sermeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Shanghai Eylül Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık İstanbul deprem oldu mu? MasterChef kim elendi, gitti 3 ARALIK 2023? MasterChef All Star'a kim veda etti? ALES 3 SINAV SONUÇLARI: 2023 ALES sonuç sorgulama ekranı! Nuray Karaoğlu kimdir? Halk Tv konuğu Nuray Karaoğlu kaç yaşında, nereli? Nuray Karaoğlu biyografisi! Yaşar İpek kimdir? 2. Sayfa konuğu Yaşar İpek kaç yaşında, nereli? Yaşar İpek biyografisi! ALES 3 sonuçları açıklandı mı? ALES ne zaman açıklanacak? GTA 6 hangi platformlara çıkacak? GTA 6 ne zaman çıkacak? Ölümlü Dünya 2 Fragmanı İzle! Ölüm Dünya 2 ne zaman vizyona girecek, konusu nedir? Ölümlü Dünya 2 oyuncu kadrosu! İSKİ BARAJLARDA SON DURUM | 5 Aralık Baraj doluluk oranı seviyesi nedir? İstanbul'da sağanak yağışlar barajları nasıl etkiledi? GTA 6 TRAILER (FRAGMAN) TÜRKÇE İZLE! GTA VI resmi Türkçe fragman nereden izlenir? Devrim Özkan oynadığı, rol aldığı diziler ve filmler neler? Devrim Özkan kimdir hangi dizilerde oynadı? Ne Gemiler Yaktım dizi oyuncuları! SON DAKİKA AZ ÖNCE DEPREM NEREDE OLDU? 5 Aralık en son depremler kaç şiddetinde oldu? Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem listesi! Ne Gemiler Yaktım YENİ BÖLÜM (2. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Ne Gemiler Yaktım yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? MÜGE ANLI CANLI İZLE! 5 Aralık Müge Anlı Canlı İzleme Linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? BEN BU CİHANA SIĞMAZAM YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Ben Bu Cihana Sığmazam yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title