İngiltere'deki Yerel Seçim Sonuçları - Haberler
Haberi Paylaş

İngiltere'deki Yerel Seçim Sonuçları

AA - Güncel
İngiltere'deki Yerel Seçim Sonuçları

32 Türk kökenli aday, belediye meclis üyeliğine seçildi Türk kökenli adayların en çok seçildiği bölge Enfield oldu AB ve göçmen karşıtı UKIP ile muhalefetteki İşçi Partisi'nin yerel seçimdeki başarısı dikkati çekti.

İngiltere'de önceki gün yapılan yerel seçim sonuçlarına göre, 32 Türk kökenli aday belediye meclis üyeliğine seçildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleriyle eş zamanlı olarak, İngiltere ve Kuzey İrlanda'da bazı bölgelerde yerel seçimler yapıldı. Londra'da 32 bölgede gerçekleşen yerel seçimde, 80'den fazla Türk aday, belediye meclis üyeliği için yarıştı.

Seçim sonuçlarına göre, Türk adaylardan 16'sı Enfield, 5'i Haringey, 4'ü Hackney, 2'si Bexley, 2'si Islington ve birer kişi Hillingon, Havering ve Camden bölgelerinden olmak üzere toplam 32 kişi belediye meclis üyeliğine seçildi. Türk adaylardan en çok belediye meclislerine girenler, İşçi Partisi'nden oldu.

Bu arada İngiltere'de 161, Kuzey İrlanda'da ise 11 belediye yönetimi ile 4 bin 232 belediye meclis üyeliğini belirlemek için yapılan seçim sonuçlarına göre, muhalefetteki İşçi Partisi 338 ve UKIP 167 koltuk kazanırken, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti 231, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg'in genel başkanı olduğu Liberal Demokrat Parti ise 307 belediye meclis üyeliğini kaybetti.

Ed Miliband'in lideri olduğu İşçi Partisi, 1998'deki yerel seçimden bu yana başkent Londra'daki en iyi performansını ortaya koyarak, Hammersmith ve Fulham, Croydon, Crawley gibi bölgelerdeki yerel yönetimlerin kontrolünü muhafazakarlardan aldı. Ancak hem Muhafazakarların hem de İşçi Partisinin bazı bölgelerde belediye meclis üyeliklerini UKIP'e kaptırdığı görüldü. UKIP, yerel seçimde sandalye sayısını artırsa da hiçbir yerel yönetimi tek başına kazanamadı.

Muhafazakar Partili Maliye Bakanı George Osborne, yerel seçim sonucuyla ilgili yaptığı açıklamada, UKIP'in lideri Nigel Farage'a saygı duyduğunu ancak Farage'ın elinde ülkenin geleceğiyle ilgili cevapların bulunmadığını söyledi.

Birleşik Krallık'ta önceki gün bazı bölgelerde yapılan yerel seçimin sonuçları, gelecek yıl Mayıs ayında genel seçimin yapılacak olması nedeniyle önemli bir gösterge olarak değerlendirildi.

İngiltere'de yapılan AP seçim sonuçlarının ise tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerde oy verme işlemi tamamlandıktan sonra yarın akşamdan itibaren açıklanması bekleniyor. - London, City of

AA / Güncel

Avrupa Birliği Kuzey İrlanda İşçi Partisi İngiltere Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title