Haberi Paylaş

İBB'NİN 5 BİN YENİ TAKSİ TEKLİFİ 11. KEZ REDDEDİLDİ

Güncel Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 5 bin taksi projesi UKOME toplantısında oy çokluğu ile 11. kez reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 5 bin taksi projesi UKOME toplantısında oy çokluğu ile 11. kez reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul genelinde hizmet veren 17 bin taksinin yetersiz olduğunu söyleyerek yeni taksi projesi hazırlamıştı. Proje kapsamında 5 bin yeni taksinin İstanbul'da hizmete girmesi hedefleniyordu. Daha önce de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında gündeme alınan teklif 10 kez reddedilmişti. 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen kasım ayı toplantısında taksi teklifi 11. kez oylamaya sunuldu. Toplantıda oylanan 5 bin taksi projesi oy çokluğu ile reddedildi. UKOME toplantısına İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlık etti.

BAZI TAKSİLERİN BİRDEN FAZLA SAHİBİ VAR

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, Bizde kayıtlı 17 bin 395 taksinin 20 bin 730 sahibi var. Yani bazı taksilerin birden fazla sahibi var. Bu taksi plaka sahiplerinin kim olduklarını inceledik. Plaka sahipleri içerisinde kadınların oranı yüzde 35 dedi.

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ ÇALIŞANLARI 4 AYDIR PARALARINI ALAMIYOR

Teklif edilen sistemin Türkiye'de örneği olmadığını söyleyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, 81 ilde de böyle bir uygulama yok. 10 bin 553 sayılı bakanlar kurulunda da açıkça yazıyor. Belediyeler, şirketler, kurumlar ve vakıflar taksi işletmeciliği yapamaz. Korsanla mücadelede bizim de görev yapmamız gerekiyor. Korsanı beraber çözeceğiz. Mülkiyet hakkı belediyede olursa taksi sorunu çözülür diyorsunuz. Kapının girişinde taksici esnafın Ali İhsan Beyin aracı 10 gündür bağlı. Şu an o aracı bağlıyorsunuz ancak İETT'nin bünyesine geçince ne yapacaksınız. Bağlamayacaksınız. Özlük hakları diyorsunuz, duygusal ya, bizi oradan vuruyorsunuz. Şu an İETT'nin kendi bünyesinde bulunan şoförlerin bordrosu burada. Özel Halk Otobüsü çalışanları 4 aydır paralarını alamıyorlar diye konuştu.

İSTANBUL'DA KORSANI KİMİN DESTEKLEDİĞİ ÇOK NET VE BELLİ

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ise, Korsan taşımacılığı biz elimizden geldiğince bitirmeye çalışıyoruz. Ancak yetkimiz sınırlı. Ama İstanbul'da korsanı kimin desteklediği çok net ve belli. Biz mevcut taksileri 10 bin 553 sayılı bakanlar kurulu kararına göre değerlendiriyoruz. Ancak 2004 yılında Büyükşehir Belediye Kanunuyla beraber bu yetki artık büyükşehir belediyelerine geçti. Biz 10 bin 553'teki kişiye verilmesi meselesine uygun hale getiriyoruz. Sonrasındaki yetkimiz de hala var ve bir tezatlık oluşturmuyor diye düşünüyorum. Şu an sistemin temelinde rant var. Bu rantı değiştirmeden İstanbul'da taksicilik hizmeti değişmez. Biz bu işten para kazanmayacağımızı söyledik defalarca. Bunun için nasıl bir garanti istiyorsanız onu da veririz. Yeter ki, kazanılan para sistemde kalsın. Sistemin temelden değiştirmenin olanağı sağlansın. Bu gerçekten oyalamaktan başka bir şey değil, çok zaman kaybediyoruz. Biz 1 buçuk yıldır taksicilik sistemini İstanbul halkını laik bir hale getirmiş olurduk diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi İstanbul Taksi Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title