Haberler

HRÜ Öğrencisi 'İnsansız Forklift Aracı' projesi için patent aldı

Abone Ol

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Enes Can patent alma başarısı gösterdi.

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Enes Can Şen henüz mezun olmadan patent alma başarısı gösterdi. Enes Can'ın 'İnsansız Forklift Aracı' başlıklı tasarımı Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandı.

Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanarak patent alınan İnsansız Forklift Aracı, gerçekte arazi tipi olup, dağ, tepe ve dik yamaç gibi çok zor çıkılabilecek noktalara üzerindeki yük ile rahatlıkla tırmanabiliyor. İnsansız bir arazi aracı olması münasebetiyle birçok tehlikeli uygulamada can güvenliği endişesini ortadan kaldırıyor. Araç her türlü arazide programlanarak ya da uzaktan kontrol edilerek işlevini yerine getirebiliyor. Ayrıca askeri amaçlı da kullanılabilecek bir şekilde projelendirildi.

ASKERİ AMAÇLI BİR TASARIM

Aracın doğru akım motoru ile çalışması gibi çok sayıda teknik avantaj dışında, çevreye duyarlı bir proje olduğunu söyleyen mucit Enes Can; "Aracın savunma amaçlı uygulamalarda; örneğin askeri mühimmatların dağ, tepe gibi yüksek noktalara taşınmasında, herhangi bir arazide öncü araç olarak mayın tehlikesine karşı askerlerin korunmasında ya da ek bir düzenekle üzerine silah konumlandırıldığında karşı ateşleme ile mühimmatın korunmasında kullanılabileceğini'' belirti.

Bölüm ve Fakülte yönetiminin, öğrenci projelerine önem vermesinden dolayı kendisinin motive olduğunu söyleyen Enes Can Şen, başarısında proje ortağı Gülşen Dikmen başta olmak üzere Adnan Atila, Halil Can Çavuşoğlu, Mustafa Kıratlı ve Abdülmelik Aydın'a teşekkür ederek bundan sonraki projelerde beraber çalışacaklarını söyledi.

ÜRETİM İÇİN "GAP YENEV" DEVREYE GİRECEK!

Enes Can'ın bu başarısından çok memnun olduğunu söyleyen Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Refet Karadağ ile Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Yeşilata; ''Mühendislik Fakültesi olarak entegre olarak büyüyoruz ve ilerliyoruz. Bu ilerlemede öğrencilerimizin teknik ve sosyal konulardaki üretkenliğinin katkısı oldukça büyüktür . Fakültemizin en önemli özelliği; üniversite giriş sınavlarındaki alınan puanlara göre nerde olduğumuzdan çok, öğrencilerimizin ülkemize hizmet yarışında nerede olduklarıdır. Bu kapsamda Enes Can, insansız forklift aracının otonom çalışmasını sağlamak için güneş enerjisiyle modüler şarj sistemine yönelik uzmanlık desteği de talep etmektedir. GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi (GAP YENEV) bünyesindeki araştırma mühendislerimizle bu konuda birlikte çalışma gibi önemli bir fırsatı olacaktır" dedi.

Haber: Rıdvan ORTAKAYA

Kaynak: Temsilci / Güncel

Bingöl Yerel Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Cide Belediyesi hangi parti? Cide Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Cide Belediye başkanı kimdir? GTA 6 ne zaman çıkacak? GTA 6 çıkış tarihi ne zaman, hangi yıl? GTA 6 sistem gereksinimleri ve diğer tüm detaylar! Aralık ayında hangi balık yenir? Aralık ayında hangi balık türlerini yemek gerekir 2023? Kırklareli hangi parti? Kırklareli Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Kırklareli yerel seçim sonuçları 2019! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 10 Aralık İnstagram ne oldu, sorun mu var? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 10 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Kargolar pazar günü açık mı? Kargo şubeleri pazar günü açık mı, hizmet veriyor mu? Yarın yağmurlu mu? Yarın hava nasıl olacak, yağmur yağacak mı? 11 Aralık hava durumu! Wednesday 2. sezon fragman! Wednesday 2. sezon fragmanı yayınlandı mı, nereden izlenir? Calve hangi ülkenin, kimin markası? Calve İsrail malı mı? Bugün ne sınavı var? Bugün hangi sınav var? 10 Aralık Pazar hangi sınav yapılacak? AÖF sınav yerleri nasıl öğrenilir? AÖF sınav giriş belgesi nereden, nasıl alınır? BİM aktüel ürünler kataloğu - 10 Aralık indirimleri ve fırsatları: Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Dün gece deprem oldu mu? 10 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title