Haberler

Hindistan'da Müslüman adaylardan 24'ü Meclise girdi

Güncelleme:

Hindistan'da yapılan seçimlerde Müslüman adaylardan 24'ü federal parlamentonun alt kanadı Halk Meclisine (Lok Sabha) girmeye hak kazandı. Seçilen Müslüman adaylar arasında Tüm Hindistan Meclis-i İttihad-ı Müslimin'in (AIMIM) lideri Asaduddin Owaisi ve eski kriket oyuncusu Yusuf Pathan gibi isimler bulunuyor.

YENİ Hindistan'daki seçimlerde Müslüman adaylardan 24'ü, federal parlamentonun alt kanadı Halk Meclisine (Lok Sabha) girmeye hak kazandı.

Ülkede yaklaşık 6 hafta süren genel seçimlerde Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin başında bulunduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan Ulusal Demokratik İttifakı (NDA) ile 30'dan fazla muhalefet partisinin yer aldığı Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA) bloklarının yanı sıra birçok bağımsız aday, 543 sandalyeli Meclis için yarıştı.

7 aşamalı seçim sonucunda INDIA blokundaki partilerden veya bağımsız katılan 78 Müslüman adaydan 24'ü milletvekili seçilerek Meclise girmeye hak kazandı.

Müslümanlar, yaklaşık 200 milyonluk nüfuslarıyla Hindistan'daki en büyük azınlık olmalarına rağmen 543 sandalyeli Halk Meclisinin yalnızca yüzde 4,5'ini oluşturacak.

Seçilen Müslüman adayların arasında Tüm Hindistan Meclis-i İttihad-ı Müslimin'in (AIMIM) lideri Asaduddin Owaisi ve eski kriket oyuncusu Yusuf Pathan gibi isimler bulunuyor.

Bu milletvekilleri, Batı Bengal, Uttar Pradeş, Kerala, Bihar, Assam, Tamil Nadu ve Telangana eyaletlerinin yanı sıra Cammu Keşmir ve Ladakh bölgeleriyle Lakşadvip Adaları'nı temsilen Mecliste görev alacak.

"Müslümanların Meclisteki temsiliyeti artmalı"

Hindistan'ın en büyük Müslüman oluşumlarından Hint Ulema Cemiyeti'nin liderlerinden Niyaz Faruki, seçimin sonuçlarını AA muhabirine değerlendirdi.

Faruki, seçime giren Müslüman adayların kazanma oranının bir öncekiyle kıyaslandığında daha başarılı olduğuna dikkati çekerek, bunu "olumlu bir gelişme" diye nitelendirdi.

Ülkedeki Müslüman nüfus dikkate alındığında ise Meclisteki Müslüman temsilcilerin sayısının artması gerektiğini vurgulayan Faruki, seçilen 24 adaydan 2'sinin kadın olduğunu belirtti.

Faruki, "Parlamentoda diğer topluluklara kıyasla Müslüman kadınların sayısı az. Farkındalık ve eğitimle bu durum değişiyor, kadınlar yarışmak için öne çıkıyor ve kazanıyor." dedi.

Hindistan seçimleri

Hindistan'da yaklaşık 6 hafta süren 7 aşamalı genel seçimleri, Başbakan Narendra Modi'nin başında olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan Ulusal Demokratik İttifakı (NDA) kazanmıştı.

Hindistan halkı, ülkedeki 28 eyalet ile "Birlik Toprakları" adı verilen 8 özel yönetim bölgesini kapsayan 7 aşamalı genel seçimler çerçevesinde 19 Nisan ve 26 Nisan'da, ayrıca 7 Mayıs, 13 Mayıs, 20 Mayıs, 25 Mayıs ve 1 Haziran'da oy kullanmıştı.

Hindistan Seçim Kurulu verilerine göre, Modi'nin partisi BJP'nin önderliğindeki NDA toplamda 293, muhalefetteki partilerin yer aldığı INDIA ise 234 sandalye kazanmıştı. Söz konusu iki ittifak dışında kalan diğer partiler ve bağımsız adaylar ise kalan 16 sandalyeyi paylaşmıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Hindistan Politika Dünya Güncel Haberler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

Evine misafir olan babasını öldürüp, kardeşini ağır yaraladı

Evine misafir olan babasını öldürüp, kardeşini ağır yaraladı

Bakmadan Geçme

BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 20-21 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title