Herculaneum Papirüslerinde Metalik Mürekkep İzi - Haberler
Haberi Paylaş

Herculaneum Papirüslerinde Metalik Mürekkep İzi

AA - Güncel
Herculaneum Papirüslerinde Metalik Mürekkep İzi

Bilim adamları, 1. yüzyıldan kalma papirüs tomarlarında metalik mürekkep kullanıldığını keşfetti.

Bilim adamları, 1. yüzyıldan kalma papirüs tomarlarında metalik mürekkep kullanıldığını keşfetti.

Fransa'da bulunan Avrupa Sinkrotron Merkezi'nden Dr. Emmanuel Brun, MS 79 yılında İtalya'daki Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu lav altında kalan Herculaneum kentinde küle dönen papirüslerde metal mürekkep izine rastladıklarını açıkladı.

Brun, "Romalıların 4. yüzyılda mürekkebe metal kattıkları biliniyor. İçinde metal bulunan mürekkebin 4. yüzyılda kullanılmaya başlandığı sanılıyordu. Papirüslerin incelenmesiyle metalik mürekkep kullanımının sanılandan 400 yıl önce başlandığı ortaya çıktı. Bugüne kadar el yazmalarında kullanılan mürekkebin karbondan yapıldığı düşünülüyordu" dedi.

Papirüslerin yüksek miktarda kurşun içerdiğine dikkati çeken Brun, "Mürekkeple ilgili çalışmalar, yanardağın patlaması sonucu küle dönen papirüslerdeki metinlerin okunmasına olanak sağlayacak" ifadesine yer verdi.

Çalışma sırasında 18. yüzyılda Herculaneum kentinde yapılan kazılarda çıkarılan 2 bin papirüs tomarının bin 400'ü, Sinkrotron X ışınları kullanılarak incelendi.

M.S. 79'da Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu Herculaneum ve Pompeii kentleri, lav ve kül tabakasının altında kalarak yok olmuştu. Herculaneum kentinde bulunan ve aralarında antik Yunanca felsefe eserleriyle Latince bir eserin de bulunduğu sanılan papürüsler, klasik dönemden günümüze ulaşmayı başaran en eski belgeler olarak biliniyor.

Çalışma, " Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlandı.

AA / Güncel

İtalya, Avrupa, Fransa, Politika, Güncel, Haberler

title