Hedefimiz, İnsanımızın Trafikteki Davranıs¸ını Degˆis¸tirmek" - Haberler
Haberi Paylaş

Hedefimiz, İnsanımızın Trafikteki Davranıs¸ını Degˆis¸tirmek"

AA - Güncel
Hedefimiz, İnsanımızın Trafikteki Davranıs¸ını Degˆis¸tirmek'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen yıl kazalarda yoldan kaynaklanan kusurların oranının binde 8, arac¸lardan kaynaklanan kusur oranının binde 5 olduğunu belirterek, "Yani insan dıs¸ı kusurların toplamı yu¨zde 1,3.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen yıl kazalarda yoldan kaynaklanan kusurların oranının binde 8, arac¸lardan kaynaklanan kusur oranının binde 5 olduğunu belirterek, "Yani insan dıs¸ı kusurların toplamı yu¨zde 1,3. Trafikte yeni hedefimiz, trafikteki insanı, insanımızın trafikteki davranıs¸ını degˆis¸tirmektir." dedi.

Soylu, "Sürücülere Yönelik Güvenli Sürüş Kuralları Eğitimi" programında yaptığı konuşmada, 2002'den beri trafik konusunda atılan adımları anlattı.

Geçen yıl kazalarda yoldan kaynaklanan kusurların oranının binde 8, arac¸lardan kaynaklanan kusur oranının binde 5 olduğuna işaret eden Soylu, "Yani insan dıs¸ı kusurların toplamı yu¨zde 1,3. Geri kalanın tamamı ister su¨ru¨cu¨, ister yolcu, ister yaya olsun bir s¸ekilde insanla ilgili. Yu¨zde 90 insana yaslanan bu tablonun bize anlattıgˆı, insanımızın trafikteki davranıs¸ının, alıs¸kanlıklarının dogˆru olmadıgˆını ve bunları degˆis¸tirmek ic¸in c¸alıs¸mamız gerektigˆidir. Yani trafikte yeni hedefimiz, trafikteki insanı, insanımızın trafikteki davranıs¸ını degˆis¸tirmektir." diye konuştu.

Bakanlığın trafik güvenliğini sağlamak için hazırladığı politika belgesinin olumlu sonuc¸ları olduğunu vurgulayan Soylu, geçen yıl bir o¨nceki yıla go¨re, motorlu arac¸ sayısı yu¨zde 5,4 artarak 22 milyon 218 bin 945'e ulaşmasına rağmen o¨lu¨mlu¨ ve yaralanmalı kaza sayısının yu¨zde 1,5 azalarak 182 bin 424 olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.

"Yüz bin araca düşen ölü sayısı yüzde 52"

Tek bir kazada çok sayıda kişinin hayatını kaybedebildiğini ve bu nedenle ölu¨ sayısı u¨zerinden yapılan analizin gerc¸egˆi yansıtmayabileceğini aktaran Bakan Soylu, "Ülkemize baktığımız zaman yu¨z bin araca du¨s¸en o¨lu¨ sayısında 2008 yılını 100 olarak kabul edersek 2017 sonunda ulas¸tıgˆımız rakam 52'dir. Yani yarı yarıya bir azalıs¸ so¨z konusudur. Yu¨z bin nu¨fus bas¸ına du¨s¸en o¨lu¨ sayısı ise 2008'deki yu¨z rakamından 2017 sonu itibarıyla 74'e gerilemis¸tir." bilgisini verdi.

Soylu, geçen yıl sonu itibarıyla o¨lu¨mlu¨-yaralanmalı trafik kazalarında su¨ru¨cu¨ kusurlarının oranının yu¨zde 89.9, yayaların kusur oranının ise yu¨zde 8,5 olduğunu ifade etti.

Geçen yıl bir önceki yıla göre trafik kontrollerinde de yu¨zde 27,4 oranında artış sağlandığına dikkati çeken Soylu, su¨ru¨cu¨lerdeki yakalanma riski duygusunun arttırdıkc¸a kayıpların azalacagˆının go¨ru¨ldüğünü belirtti.

Soylu, Eskişehir'de yaklaşık 110 dönüm arazi üzerine kurulacak eğitim tesisinde, tespit edilen ya da gönüllü olan sürücülerin eğitime alınacaklarını anlattı.

Ticari yolcu tas¸ımacılıgˆına ilişkin güzergah üzerinde ve araçların içerisinde denetimleri artırdıklarını dile getiren Soylu, gelecek hafta otobüs şirketlerinin sahipleriyle bir toplantı daha yapacaklarını bildirdi.

Çorum'dan başlatılmak üzere kaza kara noktalarında trafik kontrol noktaları kurulacağını aktaran Soylu, polislerin özellikle gece ve sabahın erken saatlerinde araç sürücüleriyle yüz yüze denetim yapacaklarını ifade etti.

Süleyman Soylu, s¸ehirlerarası otobu¨slerinde sivil trafik polisleriyle geçen yıl 3 bin 628, bu yılın ilk 3 ayında ise 2 bin 836 denetim yapıldığını söyledi.

Otobüs kazalarında 12,4'lük düşüş

Tu¨m otobu¨s denetimlerinde yu¨zde 63 artıs¸ gerc¸ekles¸tirdiklerini, bunun sayesinde 2017'de bir önceki yıla göre, otobu¨s kazalarında yu¨zde 12,4 düşüş elde ettiklerini belirten Bakan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ayrıca otobu¨s kazalarının yogˆun oldugˆu gece 2 sabah 8 arası yaptıgˆımız bu denetimler sayesinde bu periyottaki kaza sayısında yu¨zde 3,5, yine bu periyottaki can kayıplarında ise yu¨zde 11,1 oranında azalma elde ettik. Bu¨tu¨n bu rakamlar ac¸ıkc¸a go¨steriyor ki trafikte insan unsuruna odaklanırsanız ve yine insan unsuruyla yu¨z yu¨ze denetimi artırırsanız kazaları o¨nleme anlamında daha bas¸arılı olabiliyorsunuz."

Sürücüleri yüz yüze denetlemeyi artırmayı hedeflediklerini anlatan Soylu, araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere devredilmesiyle asli görevlerine dönecek 13 bin polisten 3 bininin, teşkilata alınacak 10 bin polisten 2 bininin trafik birimlerinde görevlendirileceğini anlattı.

Personelin kullanması için yaklaşık 300 motosiklet alınacağını dile getiren Soylu, trafik polislerinin görünürlüğünü artırmak için kıyafetlerinde değişikliğe gidileceğini ifade etti.

Dün 7 bin 500 pasaport, 3 bin 500 ehliyet verildi

Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan pasaport ve sürücü belgesi işlemlerinin, 2 Nisan'da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildiğini anımsatarak "Salı günü yüzde 95'in üzerine başarıyla yaklaşık 7 bin 500 pasaport, 3 bin 500 ehliyet, 50 bin civarında da kimlik kartı nüfus idarelerinden verildi." dedi.

Bu işlemler için 92 kurumdan sistem üzerinden bilgi alındığına dikkati çeken Soylu, mayıs ayı sonuna kadar ehliyet için sağlık raporu isteneceğini daha sonra vatandaşların ehliyet ve pasaport alırken herhangi bir evrak getirmesine gerek olmayacağının altını çizdi.

Soylu, pasaport işlemlerinde TÜBİTAK'ın hazırladığı yerli yazılımın kullanılmaya başlandığını, Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan yeni güvenlik modelinin sınır kapılarında test edilerek uygulamaya konulduğunu söyledi.

"Ucuz so¨ylemlere vatandas¸ımızın canını takas etmeyiz"

Maket trafik ekipleri uygulaması hakkında CHP'li bir milletvekilinin eleştirilerini hatırlatan Soylu, eleştirilere yönelik, "İyi bir s¸ey yapıyorsunuz, bundan kamu adına bir fayda umuyorsunuz ve o faydayı elde ediyorsunuz ama birileri, karakter suikasti ugˆruna o kamusal faydayı, suizanlarla yok etmeye c¸alıs¸ıyor. O begˆenmedikleri maket trafik ekip aracı uygulamasıyla maketlerin konuldugˆu bo¨lgelerdeki kazalarda azalış yu¨zde 17,5. 431 maket yerles¸tirdik. Bu yu¨zde 17,5'in yu¨zde 1'inde bile bir aile yas¸amını yitirebilirdi. Hic¸ kimse kusura bakmasın ama bo¨yle ucuz so¨ylemlere vatandas¸ımızın canını takas etmeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Yapılanların yeterli go¨ru¨lmesi diye bir s¸ey so¨z konusu degˆildir. Sıfır can kaybına ulas¸ana kadar bu mu¨cadelemiz su¨recektir." diyen Soylu, Tu¨rkiye'nin trafikte yas¸adıgˆı can kayıplarının tero¨rden fazla olduğunu vurgulayarak, beceriksizlikten değil, ihmalden dolayı kazaların olduğunu dile getirdi.

"Trafikte dikkat, tercih değil zorunluluk"

Soylu, İc¸is¸leri Bakanlıgˆı olarak tero¨r, trafik, uyus¸turucu sorunlarıyla yogˆun mu¨cadele ettiklerini kaydederek, "İns¸allah hepsinde sıfır kayıp hedefimize bir s¸ekilde ulas¸acagˆız. Tu¨rk insanının bu potansiyeli mevcuttur, devletimizin bu kapasitesi mevcuttur. Trafik noktasında so¨ylu¨yorum, insan davranıs¸larını degˆis¸tirmek elbette ki kolay degˆildir. Ama unutmayalım ki trafikte dikkat, artık bir tercih degˆil zorunluluktur, mecburiyettir." ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan, kaza görüntülerinin yer aldığı trafik güvenliğine ilişkin kamu spotları izletildiği programa, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, radyo ve televizyon programcısı Kadir Çöpdemir ve Türkiye Ampute Milli Takımı oyuncusu Fatih Şentürk ile ticari taksi, özel halk otobüsü ve minibüs şoförleri de katıldı.

AA / Güncel

Süleyman Soylu Türkiye Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title