Haberler

Hakkari: Hakkari'de Sınır Güvenliği Toplantısı

Güncel Haberler

İran İslam Cumhuriyeti Urumiye 1. Derece Hudut Komutanı Asgar Benaife ve beraberindeki 10 kişilik askeri heyet, sınır güvenliği konusunda yapılacak toplantıya katılmak üzere Hakkari'ye geldi.

İran İslam Cumhuriyeti Urumiye 1. Derece Hudut Komutanı Asgar Benaife ve beraberindeki 10 kişilik askeri heyet, sınır güvenliği konusunda yapılacak toplantıya katılmak üzere Hakkari'ye geldi.

Bugün öğle saatlerinde İran'dan Hakkari'ye gelen Urumiye 1. Derece Hudut Komutanı Asgar Benaife ve beraberindeki askeri heyet, Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu ve Emniyet Müdürü Cavit Çevik tarafından Yüksekova Esendere Sınır Kapısı'nda karşılandı. Buradan birlikte karayoluyla Hakkari merkeze gelen heyet, iki ülke arasındaki sınır güvenliği konusunda yapacakları toplantı için polis evine geçti. Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, İran heyetiyle iki ülkenin sınır güvenliği ile ilgili olarak toplantılar gerçekleştireceklerini belirtti. İran heyetinin 2 gün boyunca Hakkari'de kalacağını bildiren Vali Nasuhbeyoğlu, "İyi ilişkilerin devam etmesiyle ilgili olarak bu birlikteliğimizi devam ettireceğiz. Bu iki ülke bin yıllık ve daha uzun sürelerden bugüne uzanan tarihi ve güzel geçmişi olan iki millettir. Özellikle sınır bölgesinde yaşayan insanların bazen yaşadığı huzursuzluklar, sıkıntılar oluyor. Hem bunların giderilmesi hem de ileriye dönük olarak iyi ilişkilerin daha da pekiştirilmesi için görüşmelerde bulunacağız. Yaşanan bir takım olaylar oluyor. En küçük sıkıntının yaşanmaması için de bizler hudut makamları olsun, görevli idari askeriye, mülkü askeriye ve idari makamlar olarak olsun titizlik içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu birliktelik hem sınır güvenliğinin hem de ilişkilerin barış içinde devam ettirilmesi açısından anlamlıdır" dedi.

Burada verilecek öğle yemeğinin ardından, İran ile Türk heyeti arasında görüşmelere geçileceği kaydedildi. Toplantıya Türk heyetinden Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Emniyet Müdürü Cavit Çevik, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat ile ilçe kaymakamları ve askeri yetkililerin katılacağı aktarıldı. Toplantının basın mensuplarına kapalı gerçekleştirileceği bildirilirken, İran heyetininse geceyi polis evinde geçireceği ifade edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

title