Haberi Paylaş

Balıkesir'de keşkek dövme imecesi

Güncel Haberler

Balıkesir'de keşkek dövme imecesi Balıkesir'in Havran ilçesinde, kırsal mahallelerde düzenlenen düğünlerde imece ile keşkek dövme geleneği devam ediyor.

Balıkesir'de keşkek dövme imecesi

BALIKESİR - Balıkesir'in Havran ilçesinde, kırsal mahallelerde düzenlenen düğünlerde imece ile keşkek dövme geleneği devam ediyor. Düğünün son günü, kazanlarda hazırlanan keşkekler düğüne katılanlar tarafından dövülürken, pilav ve nohutla birlikte servis ediliyor.

Havran ilçesine bağlı Büyükdere Mahallesinde Furkan ve Şerife Yaman çiftinin düğününde de imece ile keşkek dövme geleneği yaşatıldı. Bazı yerlerde davul zurna eşliğinde dövülen keşkek. bura da dualar ve ilahiler eşliğinde dövüldü. Vatandaşlar imece ile keşkeği döverlerken, damat babası Baki Yaman da keşkek dövenlerin boyunlarına birer havlu astı. Vatandaşlar, keşkek geleneğini devam ettirmekte kararlı görünürken keşkeği yiyenler de emeği geçenlere teşekkür etti. Keşkeğin gelenek olduğunu anlatan Yılmaz Altay, ""Keşkek yıllardan beri geleneğimiz. Düğünlerin olmazsa olmazı. Keşkek, misafirlerimize ikram ettiğimiz atalarımızdan kalan bir yemektir. Aşçıların pişirdiği bu keşkek dövüldükten sonra ikram edilir. Herkes de severek yer" dedi. Ahmet Özdeş de," Keşkek güzel bir şeydir.. Bir gün önce pişirmesi yapılıyor. Bir gece devamlı pişiyor. Ondan sonra gelen misafirlerimizle beraber dövülür. Tek bir buğday tanesi kalmayıncaya kadar dövülür. Ondan sonra yufkayla veya pilav ve nohut ilave edilerek gelen misafirlerimize sunulur" dedi. Keşkeği ilk defa yediğini anlatan Celal Beyazıt ise, "Havran ilçemizin Büyükdere köyüne davet edildik. Çok güzel bir düğün ziyafeti gördük. Hayatım da ben ilk defa bir keşkek nasıl yapılıyor bunu gördüm. İmece usulü bütün komşular birlik beraberlik içinde bu güzel adedi geleneği devam ettiriyorlar. Bu konular İslami açıdan kültür açısından dini açıdan son derece önemlidir. Toplumu birbirine bağlayan tuğlalar gibidir. Ben şahsen en mutlu olduğum günlerden birisi olarak bunu değerlendiriyorum. Nasip oldu. Buraya geldik. Vesile olanlara teşekkür ediyorum. Adetlerinin devam etmesini arzu ediyorum. Böylece kendilerine peşinen teşekkür ediyorum. Afiyet olsun. Keşkeği hayatımda ilk defa yedim. Gerçekten güzelmiş. Devamını bekliyoruz. Hayırlı olsun inşallah" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Fatma Talay - Güncel

Balıkesir Dövme Yerel Güncel Haberler

title