Gündem / 11 Ağustos 2016 - Haberler
Haberi Paylaş

Gündem / 11 Ağustos 2016

AA - Güncel
Gündem / 11 Ağustos 2016

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Başbakan Binali Yıldırım, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen el-Ghanim, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ile TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul edecek.

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Başbakan Binali Yıldırım, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen el-Ghanim, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malki ile TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul edecek.

(Ankara/10.00/11.00/14.00/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Bilim Yönetim Kültür Platformunca düzenlenen "Sanat Çalıştayı"nın açılışına katılacak.

(İzmir/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Fetullahçı Terör Örgütü'nün başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler ile yurt içi ve yurt dışındaki tepkiler izleniyor.

(Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kazan Aile Yaşam Merkezi'nde düzenlenecek "Tecrübe Konuşuyor: İçimizdeki Kahramanlar" programına katılacak.

(Ankara/20.00)

2- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Şehit Piyade Er Tayfun Çankaya için Sultandağı ilçesinde düzenlenecek cenaze törenine katılacak.

(Afyonkarahisar/13.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği'nin deklarasyon toplantısına katılacak, Rıza Türmen başkanlığındaki "Demokrasi İçin Birlik Platformu" heyeti ile görüşecek.

(Ankara/11.00/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, proje bazlı teşvik uygulaması, şehit yakınına ÖTV'siz araç, Hakkari ve Şırnak illerinin kaldırılarak Yüksekova ve Cizre illerinin kurulması, terörle ilişkili belediyelerle ilgili düzenlemeleri de içeren kanun tasarısının görüşmelerine devam edilecek.

(TBMM/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Tüketici Akademisi Projesi tanıtımına katılacak.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TÜİK, bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin kırmızı et üretim istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki ile makamında görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/15.15/15.45) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, BM insani erişim çalışma grubu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyecek.

(Cenevre) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Suriye'de muhaliflerin Halep'teki kuşatmayı kırmasından sonra devam eden operasyonlar ve iç savaşla ilgili diğer gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/Halep/İdlib/Lazkiye) (Fotoğraflı-Görüntülü)

KÜLTÜR SANAT

1- Anadolu Ajansı fotoğrafları ile Misvak dergisinin çizimlerinden oluşan "15 Temmuz Milli Direniş Sergisi", Şile Yolu Madenler Durağı'nda, şehit yakınları ve gazilerin katılımıyla ziyarete açılacak.

(İstanbul/14.00) (Fotoğraflı/Görüntülü)

2- "Türk Minyatürlerinde Çalgı Aletleri Sergisi", Yeni Cami Hünkar Kasrı'nda sanatseverlerle buluşacak.

(İstanbul/15.30) (Fotoğraflı)

SPOR

1- 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Brezilya'da sürüyor.

A Milli Kadın Basketbol Takımı, A Grubu'ndaki dördüncü maçında Belarus ile karşılaşacak.

(Rio de Janeiro/18.15) (Fotoğraflı)

2- Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı, vakıf merkezinde yapılacak.

(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Futbolda takımların yeni sezon öncesi transfer ve hazırlık çalışmaları izleniyor.

ÖZEL HABER

1- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündemi değerlendirdi:

"(İsrail ile varılan anlaşmanın onaylanması) Meclis tatile girmeden önce sanırım bu işi tamamlayacağız. İsrail bizim şartlarımızı yerine getirdi. 'Şartlar yerine gelirse ilişkileri normalleştiririz' demiştik. Dolayısıyla bunu da bir an evvel uygulamamız lazım"

"(İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi) Esasen AB'nin bu konularda Avrupa Konseyinin yanında ahkam kesmesi doğru değil"

"(Türkiye'nin AB'ye alınmayacağı yönündeki beyanlar) Bir iki ülkenin ne dediği bizi ilgilendirmez ama esas itibariyle Türkiye'nin AB sürecinde önümüze konulan engellerin arkasında ne var ona bakmak lazım"

"DAEŞ'in esasen insanları devşirmek için ideolojilerini öldürmekte Recep Tayyip Erdoğan'ın çok önemli bir rolü var. Onun verdiği mesajlar tüm İslam dünyasında gerçekten çok ciddi bir şekilde yer buluyor. Özellikle o yabancı terörist savaşçıların geldiği ülkelerde"

"Eğer bir gün Batı Türkiye'yi kaybederse bu yaklaşımından dolayı kaybeder. Ama tehdit yerine adım atmak istiyorlarsa buyursunlar atsınlar, biz onlara yalvaracak değiliz. Bugüne kadar hiçbir kuruma yalvarmadık. Üye olursak da eşit, onurlu üye oluruz. Sığıntı da olmayız. Bize bu şekilde muamele etmenin hiçbir manası yok. Bunların böyle düşünmesi hiç de umurumuzda da değil"

"(Mısır) Kendi içindeki bu kırılganlıkları gidermek ve uzlaşı kültürünü oluşturmak için bir adım atarsa biz buna yardımcı oluruz"

(Meltem Bulur-Nazlı Yüzbaşıoğlu/Ankara)

2- Yabancı yatırımda 24 milyar dolarlık sıcak takip

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut:

"Şu anda toplam sayısı 158, büyüklüğü ise 24 milyar dolar civarında yatırımı takip ediyoruz"

"Bunların içerisinde gerçekleşme ihtimalleri değişiklik gösteren projeler var, fakat özellikle aktif olarak takip ettiğimiz projelerin hepsinde 'yatırıma devam' kararı verdiklerini gördük"

"Bir komşumuzla (Rusya) daha sorunlarımızı halledip o pazarın Türkiye'ye açılmış olması ülkemize başka bölgelerden gelecek yatırımları da pozitif etkileyecek"

"Başbakanımızın teşrifleriyle ve kendisinin ev sahipliğinde Dolmabahçe'de bu ay içerisinde değişik sektörlerde birkaç yatırımı anons etmeyi planlıyoruz"

(Nuran Erkul/Ankara)

3-GRAFİKLİ- FETÖ'nün İtalya yapılanması

İtalya'nın okul açma izni vermediği FETÖ, bu ülkedeki faaliyetlerini Vatikan üzerinden Hristiyan dünyası ile ilişki kurmaya yoğunlaştırdı

Papa 2. Jean Paul'ü Şubat 1998'de Vatikan'da ziyaret eden FETÖ elebaşısı Gülen, Vatikan'ın 1965 yılında sonuçlarını dünyaya duyurduğu; 2. Vatikan Konsili'nde benimsediği 'dinlerarası ve kültürlerarası diyalog' tezini kendisine şiar edindi

Tevere Diyalog Enstitüsü, Papalık, bazı büyükelçilikler ile İtalyan basını nezdinde lobi ve propaganda çalışmaları yürütüyor

(Barış Seçkin/Roma)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.Sayın abonelerimiz, Haber Destek Masası hizmete girmiştir.

***

Haber ve haber operasyonlarıyla ilgili soru ve sorunlarınız için 312 999 29 29 numaralı telefon hattı veya 530 102 88 88 numaralı whatsapp hattından destek masasına ulaşabilirsiniz.

AA / Güncel

Mustafa Kemal Atatürk Binali Yıldırım Filistin Riyad Politika Güncel Haberler

title