Haberler

Gülten Kaya: Şivan Perver'in Diyarbakır'da Olması Çok Değerli

Ahmet Kaya ölümünün 13.yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Ahmet Kaya ölümünün 13. yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan Gülten Kaya, sürgünde olan bir başka isim olan Şivan Perver'in Türkiye'ye gelişinin önemli olduğunu vurgularken şunları söyledi:

"13 yıl oldu. Bugün birazda özel bir gün. Sürgünde sanatçılarımız var. Kürt sanatçılarımız var. Çok paradoksal birşeydir. Bazı kürt sanatçılarımız sürgünde burada kaldılar. Bir tanesi bugün ülkesine döndü. Onun dönüşünü de selamlıyoruz. Umuyoruz Kürt halkının ve Türkiye halklarının geleceği için sembol değerde olur ve bir sürgün hayatının ne demek olduğunu özellikle bir sanatçı açısından ülkesine kafa yoran insanlar açısından ne demek olduğunu umuyoruz. Türkiye anlar dolayısı ile sevgili dostumuz Şivan Perver Amed topraklarında, Diyarbakır topraklarında olması da yine çok değerli, son derece anlamlı. Dediğim gibi de burada paradoksal iki Kürt sanatçı bıraktık. Bir kürt sanatçı ülkesine döndü. Ne yazık ki toplumların değeri çok hızlı değişmiyor. Hele Kürtler açısından hiç hızlı olmadı.Bu neredeyse 100 yıla yakın acı ve büyük mücadele sonrasında gelinen noktada ise bir Kürt sanatçı ülkesi ile buluşuyor, buluşamayanlar da var. Bu kader niye hızlı değişmiyor. Tabi bunlar hep demokrasi alıgılanması ve bilinciyle doğru orantılı şeyler. Dolayısı ile bir imparatorluktan çıkmış bir cumhuriyetin yüz yıl içerisinde kendini çağa uyduramaması ve demokratikleşememesi. Anlaşılır birşey ama umuyoruz ki bundan sonrasında burada bıraktığımız insanlar, sizler burada kalanlar, dönemeyenler bunların tamamı yaşadığı acı,uzaklık,yokluk, yoksulluk duygusu hiç değilse şimdiden sonra gelişecek olan, gelişeceğini umduğumuz halkların birlikteliği sürecine bir taş,bir tuğla olsun umudundayım. Türkiye ile ilgili çok şey var söylenecek. Gelişmiş medya dünyasında hepiniz izliyorsunuz bu gelişmeleri.Bu heyecen ve umutla Kürtlerin halk olduğunun,artık bir ulus olduğunun kabulünün ve eşit yurtttaşlar olarak Türkiye cumhuriyetinde Türkiyeli Kürtler olarak yaşamalarının şartlarının olgunlaştığını. düşünüyoruz. Umuyoruz. özlüyoruz ki bundan sonra bugün Amed'de ki gelişmeyle birlikte hızlı yol alabiliz."

"CUMHURBAŞKANLIĞI TARAFINDAN VERİLEN ÖDÜLÜ ARALIK AYINDA TÖRENLE ALACAĞIM"

2013 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün Ahmet Kaya'ya verildiğini hatırlatan Gülten Kaya, ödülü aralık ayında düzenlenecek törenle alacağını belirterek, "Cumhurbaşkanlığı tarafından yılda bir kez verilen en büyük sanat ödülüne 2013 yılında Ahmet Kaya uygun bulundu. Dolayısıyla da aralık ayında bunun Cumhurbaşkanlığı köşkünde ödül töreni olacak. Ben bundan onur duydum. Eşim adına, onun temsil ettiği halk ve kültür adına onur duydum. Bunun kuşkusuz ki sembolik bir değeri var. Ama aralık ayında gidip yine sizlerin bana katacağı güç ve destekle o ödülü hepimiz adına,hepiniz adına alacağım" diye konuştu. Güten Kaya, önümüzdeki dönemde bazı sanatçıların katılımıyla Ahmet Kaya'ya saygı albümü yapacaklarını söyledi. Anmada konuşan Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Nezan Kendal da, Diyarbakır'daki buluşmanın önemine dikkat çekerken, programın sürece katkı sağlayacağını düşündüklerini söyledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Şivan Perver Gülten Kaya Diyarbakır Ahmet Kaya Politika Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title