Haberler

Görme Engelliler Metro İstasyonlarında Güvenlik Önlemi İstiyor

Abone Ol

Görme engelliler, metro istasyonlarına cam bariyer konulması talebiyle eylem yaptı. Engelliler, güvenlik ve erişilebilirlik sorunlarına dikkat çekmek için slogan atarak metroya bindi. Türkiye Görme Engelliler Derneği Başkanı, küçük önlemlerle büyük hayatların kurtarılacağına inandıklarını belirtti.

Görme engelliler, metro istasyonlarına cam bariyer konulması talebiyle eylem yaptı.

Türkiye Görme Engelliler Derneği, Türkiye Körler Federasyonu, Altı Nokta Körler Derneği, Görme Özürlüler Derneği, Engelsiz Erişim Derneği, Körler ve Gönüllüler Derneği ile İstanbul Görmeyenler Spor Kulübü üyesi bir grup görme engelli, Kadıköy'deki Atatürk Anıtı önünde toplandı.

Metro duraklarında kendileri için yeterli güvenlik önlemi alınmadığını ifade eden engelliler, ellerinde "Raylarda ölmek istemiyoruz" yazan dövizlerle slogan atarak metroya bindi.

Ellerinde beyaz baston bulunan engellilere polis ekipleri yardımcı oldu.

Dernek üyelerinden birinin megafondan "Sesime gelin" yönlendirmeleriyle hareket eden vatandaşların metroya binerken raylara düşmemesi için polis ekipleri uyarılarda bulundu. Grup, toplu olarak bindikleri metroda da slogan atarak sorunlarına dikkati çekmeye çalıştı.

Eyleme katılanlardan görme engelli Nurşen Korkmaz, ulaşım aracı olarak metroyu çok sık kullandığını ifade etti.

En büyük sorunlarının güvenlik ve erişilebilirlik olduğunu kaydeden Korkmaz, "Bugün Ayrılık Çeşmesi metrosuna bindik. Burada metroya binerken önümüzde herhangi bir bariyer yok. Görme engelli biri de hasta biri de olabilir. En ufak bir dikkatsizlikte ya da sağlıkla ilgili ani bir değişimde metroya düşüp ölünebilir. 2020 yılında görme engelli bir vatandaşımız raylara düşüp öldü." diye konuştu.

"Özgürce güvenli seyahat hakkı istiyoruz"

Ayrılık Çeşmesi durağından polis ekiplerinin aldığı önlemlerle inen katılımcılar adına konuşan Türkiye Görme Engelliler Derneği Başkanı Fatih Karadayı, 2020'de Ankara'da görme engelli Tahir Kermen'in metroda raylara düşüp hayatını kaybettiğini hatırlatarak, bugün başka canlar yanmasın diye toplandıklarını söyledi.

Küçük önlemlerle büyük hayatların kurtarılacağına inandıklarını anlatan Karadayı, şunları kaydetti:

"Bariyer yapılırsa hem görme engelliler hem çocuklar hem tansiyon hastaları raylara düşmeyecek hem de intiharlar olmayacak. O nedenle diyoruz ki raylarda ölmek istemiyoruz. Amacımız siyasi değil. A partisi B partisi demiyoruz. Engelli meselesi siyaset üstü bir meseledir. O nedenle burayı tercih ettik. Hem metro hem de Marmaray burada."

Engellilerden Handan Solmaz, 6 yıl önce Zeytinburnu metrosunda düştüğünü ve kafasına 5 dikiş atıldığını belirterek, "Yapılması gerekenleri yıllardır söylüyoruz. Altunizade'deki gibi bariyer konulmalı, camlar açıldığında ses çıkarmalı, ışık yanmalı. Marmaray ve metrolarda da böyle olmalı." şeklinde konuştu.

Görme engelli Ramazan Koçak, İstanbul'da yenilerin aksine özellikle eski metrolarda cam bariyerli koruma önlemleri olmadığını söyledi.

Engellilerin metro raylarına düşmeleri durumunda bir şekilde kurtulsalar bile hasar aldıklarını, psikolojik olarak bağımsız hareket etme isteğinden uzaklaştıklarını aktaran Koçak, "Özgürce güvenli seyahat hakkı istiyoruz. 3 yıl önce bir arkadaşımızı kaybettik. Bir ceset torbası içinde kimseye teslim edilmek istemiyoruz." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Türkiye Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Cannibal Holocaust (Yamyam) filmi neden yasaklandı, gerçek mi? Cannibal Holocaust Türkiye'de yasak mı, kaç ülkede yasaklandı? Malatya'da deprem mi oldu? Az önce Malatya'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 1 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? İSTANBUL BUGÜN (1 ARALIK) OKULLAR TATİL Mİ? İstanbul'da bugün ilkokul, ortaokul, lise okullar var mı, yok mu? 2023 1 Aralık okullar tatil mi? BUGÜN (1 ARALIK CUMA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 1 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 1 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (1 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title