Haberi Paylaş

Görevden Uzaklaştırılan Türk ve Bakırhan Hakkında Çok Sayıda Soruşturma Sürüyor

Güncel Haberler

Görevden Uzaklaştırılan Türk ve Bakırhan Hakkında Çok Sayıda Soruşturma Sürüyor

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan hakkında çok sayıda soruşturma sürüyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan hakkında çok sayıda soruşturma sürüyor.

Alınan bilgiye göre, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında; Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, Silahlı terör örgütüne para temin etmek ve üye olmak, bölücü terör örgütü mensupları için ayrı bir mezarlık oluşturma ile sözde eş başkanlık uygulaması nedeniyle görevi kötüye kullanmak ve Türk Milleti'ni, Türkiye Cumhuriyeti'ni; Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni alenen aşağılama suçlarından soruşturmalar devam etmekte.

Ayrıca, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nce, çalışanların maaş ve ücretlerinden terör örgütüne müzahir bazı sivil toplum örgütleri namı hesabına "bağış" adı altında kesinti yapıldığı iddiası ile Mardin İli Artuklu İlçesi Cevizlik Jandarma Karakolu'na bölücü terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırı sonucunda olay yerinden kaçarken, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nce kiralanmış olan aracın kullanıldığına ilişkin iddiaya ilişkin Mülkiye Başmüfettişi tarafından düzenlenen tevdi raporu Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Nusaybin İlçesi, Dağiçi Mahallesi yakınlarında oluşturduğu bölücü terör örgütü mensupları için sözde şehitlik oluşturması iddiasının mülkiye müfettişlerince incelenmesi sonucunda düzenlenen ön inceleme raporu üzerine ise, Bakanlık Makamınca Soruşturma İzni verildi.

Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan ise; Siirt Cumhuriyet Başsavcılığının 2016/1737 sayılı soruşturma dosyasında PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında PKK/KCK silahlı terör örgütünün çağrısı ve talimatı doğrultusunda Siirt İlinde meydana gelen birden fazla yasa dışı toplantı, gösteri yürüyüşüne katılarak örgüt lehine söz ve eylemde bulunmak, Siirt Belediye Başkanlığı adına tescilli araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak şeklinde, birden fazla eyleme katılarak üzerine atılı suçu işlediğine yönelik kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller bulunması sebebiyle 16/11/2016 tarihinde göz altına alındı ve tutuklandı.

Başbakanlık makamının 14/07/2016 tarih ve 179 sayılı onayı ile görevlendirilen müfettişler tarafından; Siirt Asliye Ceza Mahkemesinde yürüyen bir dava bulunmasına karşın Tuncer Bakırhan'ın eş başkanlık uygulamasını devam ettirdiğinin saptandı. Terör örgütü mensuplarının veya yandaşlarının ya da operasyonlarda ölen terörist yakınlarının istihdam edildiği, ayrıca aynı durumun yüklenici firmalar açısından da vaki olduğu, Belediye araçlarının bölücü terör örgütü mensuplarınca yapılan etkinliklerde kullandırıldığı hususları tespit edildiği; konuya ilişkin adli süreç devam ettiği öğrenildi. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İçişleri Bakanlığı Tuncer Bakırhan Ahmet Türk Siirt Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title