Haber : Giresun Bu İlçede Engelliler Sahile Hasret Kaldı - Haberler

Haberi Paylaş

Giresun Bu İlçede Engelliler Sahile Hasret Kaldı

Giresun'un Bulancak ilçesinde tekerlekli sandalyeye bağımlı engelliler, sahil şeridine geçebileceği 5 kilometrelik güzergahta engelli rampası bulunan sadece 1 alt geçit nedeniyle sahile ulaşmakta güçlük çekiyor.

Giresun'un Bulancak ilçesinde tekerlekli sandalyeye bağımlı engelliler, sahil şeridine geçebileceği 5 kilometrelik güzergahta engelli rampası bulunan sadece 1 alt geçit nedeniyle sahile ulaşmakta güçlük çekiyor. Engelliler, ilçede var olan diğer üst geçitlere de engelli rampaları yapılarak sahile ulaşımlarının kolaylaştırılmasını istiyor.

Bulancak ilçesinde tekerlekli sandalyeye bağımlı engelliler, Karadeniz Sahil Yolu aşarak sahil şeridine geçebileceği 5 kilometrelik güzergahta engelli rampası bulunan sadece 1 alt geçit nedeniyle sahile ulaşmakta güçlük çekiyor. Engelli rampası bulunan tek alt geçide ulaşmaları için tekerlekli sandalyeleri ile 2 ya da 3 kilometre mesafe kat etmeleri gereken engelliler, akülerinin yetersiz kaldığından yakınıyor. Engelliler, ilçede var olan diğer üst geçitlere engelli rampaları yapılarak sahile ulaşımlarının kolaylaştırılmasını istiyor.

'DENİZE VARAMADAN AKÜ BİTİYOR'

Karadeniz Sahil Yolu'nda yapılan üst geçitlerde engellilerin dikkate alınmadığını belirten Gökhan Özcan, üst geçitlerin kendileri için sadece demir yığınından ibaret olduğunu söyledi. Özcan, 'Biz engelliyken bir de denizle aramıza engel koyuyorlar. Engellimiz üzerine engel koymaktan artık vazgeçilsin. Bulancak'ta 5 kilometrelik bir sahil alanı var. Koca sahil bandında sadece bir yerde engelli rampası bulunan alt geçit var. Orası da evlerimize uzak kaldığı için genellikle denize varamadan tekerlekli sandalyelerimizin aküsü bitiyor. Denize kıyısı olan bir yerde yaşıyoruz ama denize bir türlü varamıyoruz. Gözümüzü karartıp yoldan geçmeye çalışsak zaten demir parmaklıklar var. Gerekli yerlere yazılarımızı yazıyoruz. Karayolları en son 'belediye yapsın biz gerekli protokolü imzalayacağız' dedi. Belediye ise olayı karayollarına atıyor. Bu üst geçitlere engelli rampası yapsınlar. Biz deniz kenarına gitmek, orada çay içmek istiyoruzö dedi.

'ÇOK ZORLUK ÇEKİYORUZ'

İlçede sahil yolunda 4 üst geçit olduğunu ve buralardan engelli araçlarıyla geçemediklerinden yakınan Saniye Aktaş da Ama biz oradan hiçbir şekilde geçemiyoruz. Bir tane alt geçit var engellilere uygun onu da sağlıklılar bizden daha çok kullanıyor. Gittiğimiz zaman engelli olmayanlardan fırsat bulup orayı da kullanamıyoruz. Zaten oraya giden yollarda bulunan kaldırımlara da genellikle araba park ediyorlar. Kaldırımlardan geçmek alt geçide varmak bile sıkıntılı. İnsanlar biraz duyarlı olsunlar. Çok zorluk çekiyoruz. Zaten bir engelimiz var, onlar da bize engel olmasınlar. Biz engelimizi kabullendik onlar da bizi kabullensinlerö diye konuştu.

'DENİZİ GÖRMEK İSTİYORUZ'

Denizle kenarında koşamasalar da tekerlekli sandalyeleri ile gezmek istediklerini söyleyen Güntaze Gedik ise 'Doğa harikası bir yerde yaşıyoruz. Bölgemizde dağlar, yeşillikler denizle buluşuyor ama biz denizle buluşamıyoruz. Havalar ısındı. Herkes sahil kenarında fotoğraf çekiliyor, biz ancak o fotoğraflara bakıyoruz. Heves ediyoruz. Biz de denizi görmek istiyoruz. Biz de gezmek istiyoruz, yeşil alanlarda piknik yapmak istiyoruz diyerek kendilerine yardımcı olunmasını istedi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Karadeniz Sahil Yolu Bulancak Giresun Engelli Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title