Haberler

KIRKLARELİ - Gezginci arıcıların zorlu "oğul" alma telaşı başladı

Abone Ol

En kaliteli balı yapması için arılarını şehir şehir dolaştıran gezgin arıcıların oğul alma mesaisi başladı.

En kaliteli balı yapması için arılarını şehir şehir dolaştıran gezgin arıcıların oğul alma mesaisi başladı.

Balıkesir'in İvrindi ilçesinden 56 yaşındaki Necdet Tilki de Kırklareli'ne kovanlarını getiren gezgin arıcılardan biri.

Yaklaşık bir ay önce memleketinden İnece beldesine gelen 12 yıllık arıcı Tilki, yaklaşık 250 kovan bir yandan arılarının bal üretimini sağlıyor, diğer yandan da çoğalarak ikiye bölünen arıların bir kısmının kovanı terk etmesi ile ağaç dallarındaki arı kolonilerini topluyor.

Tilki, komşu arıcıların da yardımıyla arıların kümelendiği dalların altına hazırladıkları kovanları koyarak arıların bu kovanların içine girmesini sağlıyor.

Kimi zaman ağaca çıkarak arı kolonilerini bir kova içerisine, kimi zaman çuval içine toplayan Tilki, daha sonra arıları kovana bırakıyor.

Kraliçe arıyla birlikte kovana giren arıları da diğer kovanların arasına katan Tilki, bu sayede arı kolonisini de arttırarak, gelecek sezona hazırlık yapıyor.

"Arı kolonilerini toplamak zor ve yorucudur"

Arıcı Tilki, AA muhabirine arı kolonilerinin toplamasının zor ve yorucu olduğunu söyledi.

Kovanı terk eden arı kolonilerinin agresif davrandıklarını belirten Tilki, bu nedenle koloniye yaklaşırken maske, eldiven ve çizme giyilmesi gerektiğini kaydetti.

Oğul toplamanın zorluğu kadar tehlikelide olduğunu anlatan Tilki, "Elbette her işin olduğu gibi bu işin de zorlukları var. Zamanında müdahale etmezsen oğula, oğul da beklemiyor gidiyor. Arınız zayi oluyor. Arı kolonilerini toplamak zor ve yorucudu. Bizim en çok zorlandığımız nokta nakil. Arı kolonisi uzağa gittiyse onu arılığa getirmek biraz zor oluyor." dedi.

Kovanlarından çok fazla oğul çıkmasını istemediklerini anlatan Tilki, şöyle devam etti:

"Arımızın fazla oğul vermemesini isteriz. Ama bu sene kanolaya gittiğimiz için arımız biraz kabardı ve haliyle biraz oğulumuz var. Arkadaşların da yardımıyla oğulları topluyoruz. Artık arımız oğul vermez, vermemesi temenni içerisindeyiz. Artık bu saatten sonra bize bal lazım. Arımızın fazla parçalanmasını istemiyoruz.

Ama bazen oluyor, kaçırıyoruz biz de, gözden kaçıyor yüksükleri oluyor, yetişemiyoruz. Ama o da iyi bir şey arımız fazlalaşıyor, çoğalıyor, ürüyor. Ona da ihtiyaç var. Onlar da bize inşallah seneye bal verecekler. Bu şekilde günlerimizi geçiriyoruz."

Yaklaşık 400 kilometre uzaklıktan Kırklareli'ne kaliteli bal üretebilmek için geldiğini belirten Tilki, arıları ile ilgilendikçe kendini çok heyecanlı hissettiğini anlattı.

Arılarını görmeden günü geçiremediğini vurgulayan Tilki, "Yani onun içine mutlaka gireceğiz arı bizi sokacak. Öyle rahatlayacağız yani." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title