"Geçmişten Geleceğe Balat" Sergisi Açıldı! - Haberler
Haberi Paylaş

"Geçmişten Geleceğe Balat" Sergisi Açıldı!

Bültenler - Güncel
 - Güncelleme:
'Geçmişten Geleceğe Balat' Sergisi Açıldı!

İstanbul'daki Plato Sanat, Misafir Sanatçı Programı ile İspanyol sanatçı Felix De La Concha ve genç sanatçı Elif Süsleri ağırlıyor.

BALAT'IN GEÇMİŞİ VE GELECEĞİ PLATO SANAT'IN REZİDANS PROGRAMINDA İZLENİYOR!

Programın ilk 2 misafiri, ilk tematik rezidans projesinde, İstanbul'da ve özellikle Plato Sanat'ın bulunduğu tarihi bölge olan Balat'ta devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve bu bağlamda şu anda gündemde olan tartışmaları da ele aldı.

26 Haziran'da kapılarını açan ve 3 ay boyunca görülebilecek sergide Felix De La Concha, her gün bir tane olmak üzere farklı çevrelerden gelen 20'den fazla Balat sakinini ve buradaki kentsel yenilenmeye dahil olan insanları resmetti ve oluşturduğu bu günlüğün kayıtlarıyla bir belgesel hazırlayıp; tablo ve videolarla da bir kurgu hazırladı. Balat'ın geçmişine yolculuk niteliği de taşıyan konseptte portrelerle belgelerin kombinasyonu ile özel bir çizim oluşturup İstanbul'un Balat semtindeki çağdaş şehir yaşamıyla ilgili devam eden tartışmaların anlaşılmasına da olanak sağladı.

Elif Süsler ise, Felix de la Concha'nın aksine Balat'ın geleceğini ütopik / distopik bir bakış açısıyla ortaya koydu. George Orwell'in 1984'üne ve olimpiyatlara adaylığının sonuçlanmasını bekleyen şehir İstanbul'a atıfta bulunarak Balat 2020 adıyla bir proje ve tanıtım paketi tasarladı. 2020'de ortaya çıkmış yeni bir insan türü tarafından mesken tutulmuş Balat'ın tanıtım paketini içeren bir proje oldu. Reklam filmi, turistik gezi rehberi, Balat'ın yeni hayatını işleyen kartpostalların yanında, ortaya çıkmış olan kurgusal yeni ırk da broşür, poster gibi basılı malzemelerle tanıtıldı.

İstanbul'un çok sayıda farklı kentsel dönüşüm projesi ve bazı projelerin gerçekleştirilme yöntemlerine karşı yürütülen tepki ve protestolar ile gündemde olduğu bu dönemde İstanbul'da olması öngörülen deprem gerekçe gösterilerek, coğrafi açıdan öneme sahip, tarihsel ve kültürel çeşitlilik barındıran pek çok mahalle için kentsel dönüşüm projeleri hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Bültenler / Güncel

İstanbul, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title