Haber : Gazze İçin Medya ve Diplomasi El Ele - Haberler

Haberi Paylaş

Gazze İçin Medya ve Diplomasi El Ele

Gazze İçin Medya ve Diplomasi El Ele

İslam Konferansı Gençlik Forumu'nun sosyal medyada düzenlediği kampanyalarla barışçıl Yahudilere ulaşılması amaçlanıyor IKGF Genel Sekreteri İskenderov: "İsrailli gençlere kendi dinleri, tarihleri üzerinden orada yaşanan olayların insanlık karşıtı olduğu anlatılacak.

İslam Konferansı Gençlik Forumu (IKGF), Gazze'de yaşananlara karşı "Vicdan için 4 Tık/4 Clicks for Conscience" ve "İsrailli Akranıma Mektup/Letter to Israeli Peer" kampanyalarını başlattı.

Les Ottoman Otel'de "Gazze İçin Medya ve Diplomasi El Ele" başlığıyla düzenlenen toplantıya, Ertem Şener, Fatih Er, Fatih Tezcan, Mehmet Akif Ersoy, Sevda Türküsev, Saadet Oruç, Burcu Çetinkaya ve Hikmet Genç'in de aralarında bulunduğu gazeteciler katıldı.

IKGF Genel Sekreteri Elşad İskenderov, Gazze'deki katliamlara yönelik "Vicdan İçin 4 Tık" kampanyası düzenlediklerini belirterek, sosyal medyada etkin olan gazetecilerden destek almak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. "İsrailli Akranıma Mektup" başlıklı kampanya kapsamında ise İsrailli gençlere ulaşmayı amaçladıklarını kaydeden İskenderov, şunları söyledi:

"İsrailli gençlere kendi dinleri, tarihleri üzerinden orada yaşanan olayların insanlık karşıtı olduğu anlatılacak. Katliamlara karşı seslerini yükseltmeleri talep edilecek. Biz sadece Türkiye ve İslam ülkelerindeki sosyal medya kullanıcılarının değil, tüm vicdanlı insanların bu eyleme katılmalarını sağlayacağız. Atılacak tweetler 2 milyon kişiye ulaşacak. Sonuç olarak da 250 bin İsrailli gence ulaşma amacındayız."

İskenderov, 4 aşamalı bir tweet etkinliği düzenleneceğini aktararak, barış yanlısı Yahudilere teşekkür notları göndereceklerini dile getirdi. Düzenlenen kampanyalarla insanlarda empati duygusunu harekete geçirmeye çalışacaklarını vurgulayan İskenderov, bu sayede oluşacak kamuoyunun önemli olduğunu anlattı.

"Museviler de katliama karşı çıkmalı"

AK Parti Çorum Milletvekili ve Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım ise düzenlenen kampanyaları " İsrail'in yaptığı zulme dur deme kampanyaları" olarak niteledi.

Yıldırım, sosyal medya üzerinden gönderilecek mesajların tüm insanlığı hedeflemesi gerektiğini kaydetti.

Gazze'de insanların temel haklarının ihlal edildiğini belirten Yıldırım, "Savunmasız insanlar öldürülüyor, camiler bombalanıyor. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. İsrail modern haçlı seferine çıkmış gibi davranıyor. Burada tüm Müslümanlar bunu kınamalıdır. Vicdan sahibi olan Museviler de buna 'dur' demelidir" diye konuştu.

İslam dünyasının Gazze konusundaki sessizliğine de değinen Yıldırım, Müslümanların kendilerini Yahudilerin insafına bırakmaması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Müslüman ülkelerin ekonomik ve askeri işbirliği içinde olması gerektiğini anlatarak, Türkiye'nin bölgede güçlenmesinin engellenmeye çalışıldığını aktardı.

Toplantıya katılanlar, gece sonunda twitter hesaplarından gönderdikleri iletilerde Gazze konulu mektuba yer verdi.

Mektuptan

İsrailli gençlere ulaştırılması hedeflenen mektupta, "Vicdanına kulak ver, senin adına çocukların öldürülmesine izin verme" ifadelerine yer verildi.

Gazze'de İsrail hükümetinin yürüttüğü katliamın dünyayı şoke ettiği belirtilen mektupta, "Gazze'deki sahneler dünya çapında milyonlarca insanı öfkelendiriyor, antisemitizmi alevlendiriyor, dinler ve medeniyetler arası düşmanlıkları körüklüyor. Bir dakika dur ve ve vicdanının sesini dinle. Vicdanın bu kara, ağır sorumluluğu taşımak istiyor mu?" denildi. - İstanbul

AA / Güncel

İsrail İslam Gazze Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title