Haberi Paylaş

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Gabi'yi Bekliyor

Güncel Haberler

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Gabi'yi Bekliyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde İsrail'den Gelecek 8 Hayvanın Heyecanlı Bekleyişi Sürerüyor.

GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde İsrail'den gelecek 8 hayvanın heyecanlı bekleyişi sürerken, getirilecek hayvanlar arasındaki 5 yaşındaki erkek fil Gabi'nin, Türk asıllı İsrail'in Türkiye Büyükelçisi Gabi Levi ile aynı adı taşıması ilginç tesadüf oldu.

Türkiye ile İsrail arasındaki siyasi ilişkilerde kriz sürerken, İsrail'in Kudüs kentindeki İncil ile Ramat Gan Safari Hayvanat bahçelerinden yola çıkan 8 hayvan, deniz yoluyla Türkiye'ye geliyor. Hayfa Limanı'ndan gemiyle alınan 2 zebra, 2 hipopotam, 2 fil, 'Maki' türü 2 maymundan oluşan 8 hayvan, perşembe gününe kadar Mersin Limanı'na getirilecek, ardından karayoluyla Gaziantep'a taşınıp, Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yerleşim yerlerine ulaştırılacak. Hayvanlar için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından sembolik karşılama töreni düzenlenecek.

GABİ İÇİN YAZLIK-KIŞLIK HAZIRLANDI

Tüm hayvanların doğal ortamda yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanırken, 'Gabi' adlı fil ile eşi için ise yazlık ve kışlık iki ayrı yer düzenlendi. Kışın kapalı ortamda yaşayacak Gabi ile eşi, yazın şelale ve havuzun da bulunduğu bahçede yaşamlarını sürdürecek. Suni döllenme ile dünyaya gelen Gabi'nin, 2.5 ton ağırlığında olduğu belirtildi. Gabi'nin yer değiştirmekten kaynaklanan gerginliğinin kısa sürede yeni yaşam yerine alışmasıyla sona erdirilmesi için Gaziantep Hayvanat Bahçesi tüm hazırlıklarını tamamladı. Kudüs İncil Hayvanat Bahçesi'nden, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne gönderilen Gabi için, İsrail radyosunda "İsrail'in yeni elçisi olacak" yorumu yapılırken, Jerusalem Post gazetesi de, "İsrail, Pazartesi günü Türkiye'ye büyük ve gürültülü bir kargo taşıyan bir gemi gönderiyor. Bu sevkiyat, iki ülke arasındaki bağları yatıştırmayı ve aynı zamanda Asyalı filleri yok olmaktan kurtarmayı amaçlıyor" haberini manşetine taşıdı. Haaretz Gazetesi ise, İncil Hayvanat Bahçesi'nin, en ünlü sakinlerinden birini yurt dışına göndereceğini belirtirken, suni döllemeyle doğan Gabi için "Ultrason görüntüleri, yayınlandığında ünlü oldu. Dünya çapındaki hayranları, doğumunu, internetteki canlı yayını ile izledi ve o zamandan beri hayvanat bahçesinin en çok ilgi çeken hayvanlardan biriydi" değerlendirmesinde bulundu.

FİLİN ADI BÜYÜKELÇİ İLE AYNI

Türkiye ile İsrail arasında krizin devam ettiği süreçte yaşanan bu gelişme çeşitli değerlendirmeleri beraberinde getirirken, fil Gabi'nin adı ile İsrail'in Türkiye Büyükelçisi ile aynı adı taşıması ilginç bir tesadüf olarak nitelendirildi. İncil Hayvanat Bahçesi yetkilisi Shumulik Yedvad de, Gabi'den ayrılmalarından duyduğu üzüntüyü dile getirirken, "Olgunlaşıyor ve onun için farklı bir yer bulmamız gerekiyordu. Yetişkin erkek filler çok agresif olduğu için bir tutsak olarak tutulması oldukça zor. Ancak, gideceği yerde ona iyi bakacaklarını, sevileceğini biliyoruz" dedi.

Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara Gemisi'ne İsrail'in müdahalesiyle yaşanan krizde Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail Büyükelçisi Türkiye doğumlu Gabi Levi, Bodrum'dan İsrail'e göç eden bir Musevi Türk ailenin çocuğu. Gabi Levi, yeni görevine atandığında kendisini uğurlayanların "İkinci vatanına gidiyorsun" sözlerine, "Ben Türkiye'de doğdum. Türkiye benim ikinci değil, birinci vatanım" demişti. Levi, Türkiye'deki görevine başlamadan önce Türkiye-İsrail ilişkilerini geliştirmeyi hedef alan, merkezi Tel Aviv'de bulunan internet sitesi "İsratürk"ün yöneticisi Rafael Sadi ile yaptığı söyleşide, Türkiye'ye duygusal açıdan birçok bağlılıkların olduğunu söylemişti.

--- KUTUSU ---

Türkiye'nin en büyüğü

GAZİANTEP'te Büyükşehir Belediyesi'nce tanzim edilen Burç Ormanı Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Projesi çerçevesinde oluşturulan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye'nin en geniş alana sahip hayvanat bahçesi olarak biliniyor. 250 hayvan türüyle dünyanın sayılı hayvanat bahçeleri arasında bulunuyor. 2001'de hizmete açılan bahçede, 400 metrekare alanda 30 metre yüksekliğindeki kuş kafesi içinde 90 türde bine yakın kuş bulunuyor. 3'ü deniz, 18'i tatlı su olmak üzere 21 akvaryumda 74 türde 2 bin 700 balık, yaz-kış toplam 900 metrekarelik maymun evinde 8 cinste 30 maymun bulunuyor. Yılanlar, timsahlar, lama, kızılgeyik, beyazgeyik, karaca, kamerun koyunu, ceylan, dağ keçileri, zürafa, deve, zebra, kanguru, at, deve kuşları, aslan, kaplan, leopar, jaguar, puma, ayı, kurtları da barındıran hayvanat bahçesinde yırtıcı kuşlar ve kümes hayvanları de yer alıyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title