Haberi Paylaş

Gandhi Ankara'da "Barış Yürüyüşü" ile Anıldı

Güncel Haberler

Gandhi Ankara'da 'Barış Yürüyüşü' ile Anıldı

Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandhi, doğumunun 150. yıl dönümünde Ankara'da organize edilen "Barış Yürüşü" ile anıldı.

Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandhi, doğumunun 150. yıl dönümünde Ankara'da organize edilen "Barış Yürüşü" ile anıldı.

Ankara'nın Hindistan Büyükelçiliği tarafından Seğmenler Parkı'nda düzenlenen yürüyüşe, Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ile eşi Rano Bhattacharyya, AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, diplomatik temsilciler ile vatandaşlar katıldı.

Kandillerin yakılması ve mozoleye çiçek bırakılması ile başlayan program, Gandhi'nin sevdiği müziklerin dinletisiyle devam etti.

Büyükelçi Bhattacharyya, yaptığı konuşmada, Gandhi'nin insanlık yararına birçok girişimde bulunduğunu dile getirerek, kendisinin barış ve doğruluk yanlısı olduğunu ifade etti.

Gandhi'nin insan doğasının gücüyle tüm sorunları aşabileceğine inandığının altını çizen Bhattacharyya, bu anlayışın Hindistan demokrasisinin de temeli olduğunu vurguladı.

Bhattacharyya, Gandhi'nin hayır deme becerisi bulunduğuna dikkati çekerek, onun İngiliz sömürgeciliğine karşı direniş gösterdiği ve insanların kendi kültür ve birikimleriyle geleceklerini tayin edebileceği görüşünü savunduğunu kaydetti.

Milletvekili Ala da böyle bir etkinlikle Gandhi'yi anmaktan onur duyduğunu belirterek, kendisinin yaptıklarıyla tarihi bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Ala, Türkiye ile Hindistan arasında kökleri eskilere dayanan bir bağ olduğunu vurgulayarak, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan ziyaretinin ekonomi başta olmak üzere her konuda ikili ilişkilere ivme kazandırdığını belirtti.

Konuşmaların ardından katılımcılar üzerinde Gandhi'nin mesajlarının olduğu dövizlerle Seğmenler Parkı etrafında "Barış Yürüyüşü" gerçekleştirdi.

Kaynak: AA / Güncel

Bağımsızlık Hindistan Ankara Gandhi Güncel Haberler

title