Haberler

Fotoğrafları Anında Tweet Atan Selfie Makinesi İcat Edildi!

Güncelleme:

"Herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir" mottosu ile yola çıkan Maker Hareketi, ülkemizdeki lansmanının ardından icatlar ve deneyim alanlarını da kapsayan ilk sergisi ile halkla bulluştu.

Yetişkinler kadar çocuklar ve gençlerin de büyük ilgi gösterdiği etkinlikte fotoğrafları anında tweet'leyen selfie makinesi, gece rüyanızda sayıkladıklarınızı kayda alıp akıllı telefonunuza yollayan gece lambası görünümlü DreamCatcher uygulaması gibi ilginç projeler dikkat çekti. Etkinlikte kısa bir açıklama yapan hareketin Türkiye'deki lideri fütirist Halil Aksu, "Maker mayası tuttu" dedi.

Maker hareketi ülkemizde de son sürat büyümeye, canlanmaya, genişlemeye devam ediyor. Bager Akbay ve Osman Koç'un liderliğinde, hafta sonu Kadıköy Yeldeğirmeni'nde bulunan ve ortak çalışma alanı, ortak üretim alanı, ortak deneyim alanı olarak düzenlenen İskele 47 isimli atölyede çocuklar, gençler ve yetişkinler ilginç icatlat ve eserlerle buluştu.

Yaklaşık 20 icat ve eserin halkla buluştuğu sergi, 200'den fazla ziyaretçiyi ağırladı. Türkiye'deki ilk maker etkinliği büyük bir ilgiyle karşılaştı.

Tweet Atan Selfie Makinesi ve Rüyanızda Sayıkladıklarınızı Akıllı Telefonunuza Yollayan Uygulama...

Maker hareketinin ilk etkinliğinde en çok ilgi gören projelerden birisi tweet atan selfie makinesi oldu. Bir kaska iliştirilmiş uzunca bir kolun ucundaki fotoğraf makinesi ile kendinizi çektiğiniz anda ilgili fotoğraf anında tweet ediliyor. Atölye İstanbul ekibi ise DreamCatcher isimli projeleri ile dikkat çekti. Gece lambası gibi görünen cihaz aynı zamanda ses kaydı yapabiliyor ve gece sayıkladığınız rüyayı eğer isterseniz, kaydedip, akıllı telefonunuza gönderebiliyor. Ayrıca, 3 boyutlu baskı makineleri ve Lego Mindstorm odağında farklı ilginç projeler de ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

İstanbul'un yaratıcı dimağlarının katılım gösterdiği, işlerini sergileyen sanatçı, tasarımcı, hobici ve öğrencilerin yer aldığı etkinlik kapsamında kısa bir açıklama yapan Gelecekhane'nin kurucusu fütürist Halil Aksu, "Bu hareketin önemli bir boyutu olan fuarlar ve sergileridir. Zira toplumsal bir hareket olduğu için, yapılan çalışmaların toplumla buluşması son derece önemlidir. Elbette sanal yollardan tüm çalışmalar görülebilir, ama bilfiil görmek ve bu yaratıcı insanlarla tanışmak çok değerli bir deneyimdir. Aynı şekilde maker'lar için toplumla sürekli temasta olmak çok iyi bir geri bildirim mekanizmasıdır. Bol sohbet, bol eğlence ve yaratıcılığın ve özgürlüğün bir şöleni yaşanmış oldu ve özetle maker mayası tuttu... 13 Haziran Cuma günü bir Maker etkinliği daha düzenlenecek. Asıl büyük şölen 12 – 13 Kasım 2014 tarihlerinde, Turkcell sponsorluğunda, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek" dedi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Osman Koç İstanbul Kadıköy Türkiye Teknoloji Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul baraj doluluk oranı düşüyor mu, barajlar yüzde kaç dolu? Güncel İSKİ baraj doluluk oranı! 22 Temmuz barajların doluluk oranı yüzde kaç? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 22-23 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Alanya, Manavgat 22-23 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ENFLASYON BEKLENTİSİ TEMMUZ 2024 l Temmuz ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak? 2024 Temmuz ayı enflasyon beklentisi anketi paylaşıldı mı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Gölbaşı, Beypazarı 22-23 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 23 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 23 Temmuz burç yorumları nedir?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title