Fiznik Antik Tiyatroda İlk Etkinlik Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Fiznik Antik Tiyatroda İlk Etkinlik Yapıldı

Bültenler - Güncel
Fiznik Antik Tiyatroda İlk Etkinlik Yapıldı

1980 yılında Arkeolog Dr. Bedri Yalman tarafında başlayan kazı çalışmaları 36 yıl sonra ilk kez İznik Roma Tiyatrosu ilk etkinliği kendi tanıtımı için ev sahipliği yaptı.


Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği programda geçmişten günümüze kadar yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi verildi.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz ELBAS, İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen, Dokuz Eylül Üniversitesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, Doç. Dr. Ali Kazım Öz, Dr. Fatih Hakan Kaya, Bursa Büyükşehir İlçe Koordinatörü Serkan Acar ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Roma Tiyatrosu orta tonoz bölümünde gerçekleşen etkinlikte konuşan İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan yaptığı konuşma da"Yıllardır önce gelen arkeolojik çalışmalar son zamanlarda olumlu bir şekilde hızlandı. Tabi ki bu çalışmaların hızlanmasının sebebi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında bu çalışmaların tüm yıl tam zamanlı bir şekilde yürütülmesine yönelik imzalanan protokol. Bugün burada bu çalışmaların meyvelerini görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayelerinde Büyükşehir Belediyemizin desteği, finansal desteği, 9 Eylül Üniversitesi ve hocalarımızın gayretli çalışmaları ve yine Bakanlığımız adına Müze Müdürlüğümüzün kazı başkanlığında bu çalışmalar yürüyor. Bizlerde gerek Kaymakamlık olarak gerek Belediye Başkanlığı olarak bu çalışmaları yakından takip etme gayreti içerisindeyiz" dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü hocaları Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, Doç. Dr. Ali Kazım Öz, Dr. Fatih Hakan Kaya tarafından İznik'in tarihi, Roma Tiyatrosu kazılarında yapılan çalışmalar, bulunan eserler ve çalışmalar sonucunda tiyatronun geleceği konum ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.
Yapılan konuşmaların ardından Roma Tiyatrosunda mini kokteyl verilmesinin ardından, protokol üyeleri ve katılımcılar çalışma alanını gezerek bilgilendirildi.

Bültenler / Güncel

Dokuz Eylül Üniversitesi Hamza Pehlivan İznik Roma Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title