Haberi Paylaş

FETİH ŞENLİKLERİ'NE GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Güncel Haberler

BURSA'da Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilen Osman Gazi'yi Anma ve Fetih Şenlikleri kapsamında Tophane Meydanı'nda görkemli bir açılış töreni düzenlendi.

BURSA'da Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilen Osman Gazi'yi Anma ve Fetih Şenlikleri kapsamında Tophane Meydanı'nda görkemli bir açılış töreni düzenlendi. Pandemi dolayısıyla iki yıldır yapılamayan Fetih Yürüyüşü'ne katılan binlerce kişi ile birlikte Bursa'nın 1326 yılında fethedilişinin coşkusunu günümüze taşındı.

Tophane Meydanı'nda Moğolistan'dan Bosna Hersek'e birçok ülkeden davetlinin de katıldığı açılış töreninde konuşmasına şair Cengiz Numanoğlu'nun 'Bu Şehir Bursa' isimli şiiriyle başlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 'Osmanlı'ya geçiş için 23 yıl sabırla beklemiş; sabır şehri Bursa'nın, beylikten cihan devletine uzanan şanlı tarihinin altın anahtarı, imparatorluğun ilk kapısı, Payitaht Şehir Bursa'nın, Çanakkale'de en çok şehit vermiş, Ulu Şehir Bursa'nın fethinin 696. Yılı kutlu olsun' sözleriyle coşkulu kalabalığı selamladı.

'FETİH ŞENLİKLERİ İLE TARİHİMİZE YOLCULUK EDİYORUZ'

Osmangazi'nin 7 kıta 72 millete adalet, barış ve huzuru götüren, Osman Gazi'nin adını taşıyan, büyük bir medeniyetin beşiği olduğunu ve kadim medeniyetin eşsiz mirası olduğunu ifade eden Başkan Dündar, 'Bu kutlu mirasın bekçisi Osmangazi Belediyesi olarak bizler; 696 yıldır bu topraklarda yaşanan barışın, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yıl dönümünü, 17 yıldır şenlik havasında kutluyoruz. Bursa'nın fethini canlandırmak, fetih coşkusunu yüzyıllar sonra yeniden yaşatmak, tarihimizi, kültürümüzü ve geleneklerimizi canlı tutmak amacı ile düzenlediğimiz şenliklerde, birçok etkinliği hemşehrilerimizle buluşturuyoruz. Nisan ayı boyunca süren etkinliklerle; Payitaht Bursa'nın kuruluş felsefesini, bilimsel toplantılarda, sportif faaliyetlerde ve yaşam kültüründe sergiliyor, yaşatıyoruz. Yörükleri, Türkmenleri, yerli ve yabancı birçok kişiyi birleştiren, Türk geleneklerini şölene dönüştüren Fetih Şenlikleri ile tarihimize, kültürümüze ve geleneklerimize yolculuk ediyor, köklerimize daha sıkı sarılıyoruz' dedi.

Sultan III. Mehmed Dönemi ve Bursa sempozyumu ile başlayan şenlikleri, Fetih Yürüyüşü ile taçlandırdıklarını kaydeden Dündar, 'Fetih Yürüyüşü; istikameti bilen, menzili gören nesillerin kutlu yürüyüşüdür. Fetih Yürüyüşü, emin adımlarla güçlü Türkiye'ye güçlü geleceğe atılan adımlardır. Bizler de Fetih Yürüyüşü ile tüm dünyaya hep birlikte 'birliğin, beraberliğin, barışın ve hoşgörünün' mesajını veriyoruz. Fethin bu kutlu yürüyüşünde, bizlerle olan tüm hemşehrilerime buradan teşekkür ediyorum? diye konuştu.

Bursa'nın mücadelenin, umudun ve dirilişin şehri olduğuna vurgu yapan Başkan Mustafa Dündar, 'Bursa, adı zaferlerle anılan veliler diyarı ulu bir şehirdir. Osman Gazi'nin mertliği ve cesareti, Orhan Gazi'nin liyakati, 1. Murat'ın yiğitliği, Yıldırım Bayezid'in metaneti, Çelebi Mehmed'in birleştiriciliği Bursa'nın tarihine ve kültürüne yön vermiştir. Bursa demek Osmangazi demek, başarı demektir. Osmangazi; üretmek demek, yatırım demek, vizyoner projeler, mega yatırımlar demektir. Bu nedenle, Osmangazi Belediyesi olarak hemşehrilerimizin hayatına dokunan projeler ve şehrimizin geleceğine yön veren yatırımlarla anılmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bizler; şehrimizin bütün renklerini, bütün değerlerini seviyor; güçlü Türkiye yolunda ecdadımızdan aldığımız ilhamla geleceğin şehrini kuruyoruz. Allah, güç ve kuvvet verdikçe biz bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü bizler; bir ve beraber oldukça atalarımızdan öğrendiğimiz kardeşlik ve adalet dünyaya dalga dalga yayılacak. Allah birliğimizi daim etsin, Fetih bayramımız kutlu olsun' diyerek sözlerini tamamladı.

BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA FETİH YÜRÜYÜŞÜ

Açılış töreninin ardından fetih şenliklerinin en coşkulu etkinliklerinden biri olan Fetih Yürüyüşü'ne geçildi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, davetli protokol ve katılımcılar, Saltanat Kapı'dan başlayarak Atatürk Caddesi ve İnönü Caddesi'ni takip ederek Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ne kadar yürüdü. İki yıldır şenliklere hasret olan Bursalılar, Fetih Yürüyüşü'ne büyük ilgi gösterdi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş sırasında renkli görüntüler ortaya çıktı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nde son bulan yürüyüşün ardından tüm katılımcılara iftar yemeği verildi. Binlerce kişi aynı sofrada buluşarak orucunu açtı. Tophane Meydanı'nda gerçekleştirilen şenliklerin açılış töreni, Tarihi Bursa Mehter Takımı ve Tahtakıran Kılıç Kalkan Ekibi'nin gösterileri ile başladı. Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu da, sergiledikleri yöresel danslar ile şenliklere renk kattı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekilleri, Osmangazi Kaymakamı Ali Partal, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Osmangazi Belediyesi'nin kardeş belediyelerinden Bosna Hersek Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacı Bayriç, KKTC Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Mamuşa Belediye Başkanı Abdulhadi Krasniç, Omurtag Belediye Başkanı Eşref Eşrefov, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Osmangazi Belediyesi Osman Gazi Osmangazi Bursa Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title