Haber : Festival Coşkuyla Başladı - Haberler

Haberi Paylaş

Festival Coşkuyla Başladı

 - Güncelleme:
Festival Coşkuyla Başladı

14.Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında Seyit Rıza Meydanı'nda konser düzenlendi.

Festivalde ilk olarak Varvara Halkoyunları ekibinin yöresel oyun gösterisi yapıldı. Ardından Sanatçı Zele Mele, Domane Dersim ve Umut Mercan'ın Kırmancki ezgileri gerçekleşti. Belediyemizin Gençlik Danışma ve Sosyal Etkinlik Merkezi (GENÇSEM) çalışanı Fuat Gök tarafından "Renklerin Dili" adlı resim çizimi yapıldı. Mazlum Doğan, Sakine Cansız, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'ın sahnede yapılan beş ayrı tablolarının çizimi vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı.

Ardından Belediye Eş Başkanlarımız Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun sahneye çıkarak vatandaşları selamladı.
14.Yıldır Festivali düzenleyen geçmiş belediye başkanları ve çalışanlarına teşekkürlerini sunan Belediye Eş Başkanımız Mehmet Ali Bul, Devraldıkları bu bayrağı daha ileriye taşıyacaklarını ifade etti.

Eş Başkanımız M. Ali Bul'un ardından konuşan belediye Eş Başkanımız Nurhayat Altun, 14 yıldır Munzur'un sesine kulak veren, sürgün yollarından özüne doğru geri akan Dersim ve Kürdistan halkını selamdı.

Devletin Dersim halkına on yıllardır uyguladığı baskı politikalarına, bu dağların ve suların tanık olduğunu ifade eden Altun," Hiç bir baskı demokrasi mücadelemizden bize geri adım attıramadı. Bugün burada birlik içinde olmanın haklı gururunu ve onurunu yaşıyoruz" dedi.

Dersim'in geçmişinde yaşanan acılar bugün Rojava'da tekrarlandığını belirten Altun, "Şu çok iyi bilinmelidir ki 40 yıllık bir mücadele bu topraklarda Rojava'nın sahipsiz olmadığını gösteriyor. Bizim için Amed neyse, Kamişlo odur. Kobanê neyse Dersim'de odur." dedi.

"Bugün Rojava'daki mücadele pirimiz Seyit Rıza'nın intikamıdır. Rojava, Uğur Kaymaz'ların, Ceylan Önkol'ların, Berkin Elvan'ların küçüçük bedenlerini ömürlerini ölüme yatıran ve özgürlüklerin temsilcileri olarak Rojava'nın yanındadırlar" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile köye dönüş sorunlarına da değinen Altun, şunları söyledi: "90 yıllık inkar ve imha politikalarını sandıkta devireceğiz. Oylar üçüncü bir seçenek olarak Selahattin Demirtaş'a vermeliyiz. Demokratik cumhuriyetin inşası için, özerkliğin inşası için, oylar Demirtaş'a verilmelidir" dedi.

"Bizler kara vagonlarla başlayan dersim özlemini gidermek için halkımıza söz verdik. Köye dönüş öze dönüştür. Kara vagonlarından giden atalarımızın bize bıraktığı mirası yerinden ve özünden sürdürmek için tüm halkımızı Dersim'e davet ediyoruz"dedi.

Konuşmaların ardından sırasıyla sahneye, Ahmet Aslan,Yelda Abbasi,Ferhat Tunç ve Zelal Gökçe birbirinden güzel ezgileriyle konser alanını coşturdu. Konser boyunca binlerce kişi çalınan ezgiler eşliğinde kimi zaman duygulu anlar yaşarken kimi zaman da halaya durdu.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali binlerce kişinin katılımıyla devam ediyor.

Bültenler / Güncel

Seyit Rıza Rojava Munzur Dersim Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title