Haberler

Eylemi Duyan Anneler Diyarbakır'a Koştu

Güncel Haberler

Diyarbakır’da, çocukları PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde 19 Mayıs’ta başlattığı eylem, diğer ailelere ses oldu.

Diyarbakır'da, çocukları PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde 19 Mayıs'ta başlattığı eylem, diğer ailelere ses oldu. PKK tarafından kaçırılan yakınlarının fotoğraflarını alan aileler, Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek evlatlarının geri getirilmesini istedi.

Diyarbakır'da 3 ailenin Büyükşehir Belediyesi önünde başlattığı eylem 11. gününde 40'tan fazla ailenin katılımıyla çoğalarak devam ediyor. Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını ya da örgüt mensupları tarafından ikna edilerek dağa çıkarıldığını belirten aileler, çocuklarının geri getirilmesini istedi. Mardin'in Kızıltepe ilçesinden gelen Vedat Güven'in (15) halası Yıldız Balca, yeğeninin fotoğrafı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan ailelere katıldı. Yeğenin yaklaşık bir yıl önce dağa çıktığını belirten Yıldız Balca, yeğeninin annesinin olmadığını, halası olmasına rağmen ciğerinin yandığını söyledi. Yıldız Balca, "Allah'tan umut kesilmez. Yaşı çok küçük, böyle küçük çocukları götürmemeleri lazım. Kendi isteği ile mi yoksa zorla mı götürüldüğünü bilmiyorum. Yaklaşık bir yıl önce sabah kalktık evde yoktu. Babası üç defa Suriye'ye gitti belki oradadır diye, oğlunu getirmek için ama oğluna ulaşamadı. Bizde o günden beridir bırakmıştık, bekliyorduk. Bu eylemden sonra umudumuz olmaya başladı, çok umutluyuz. Dün Selahattin Demirtaş'ın konuşmasının ardından daha çok umutlandık. İnşallah umutlarımız boşa çıkmaz. Ben halasıyım ciğerim yanıyor, anneleri düşünemiyorum" dedi.

Türkiye'nin farklı illerinden gelen 40'ı aşkın aile eylemlerine devam ederken, aileler, somut bir adım atılması durumunda 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde eylemlerine son verecek. - DİYARBAKIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

19 Mayıs Politika Güncel Haberler

title