Eski Bakanlar Turizmi Tartıştı - Haberler
Haberi Paylaş

Eski Bakanlar Turizmi Tartıştı

ANKA - Güncel
Eski Bakanlar Turizmi Tartıştı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı "Ekmeğini Barıştan Çıkaran Sektör."

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı "Ekmeğini Barıştan Çıkaran Sektör: Turizm" konulu toplantıda eski turizm bakanları Alev Coşkun, Abdulkadir Ateş, Bahattin Yücel ve Ahmet Tan turizmin geleceğini tartıştı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın moderatörlüğündeki "Türkiye Turizmi ve Krizler" adlı panelde Eski Turizm Bakanı Alev Coşkun, Antalya'nın Türk turizminde temel alan haline geldiğini kaydetti. Ekonomide, turizmin son derece önemli hale geldiğini ifade eden Coşkun, "Başbakan "one minute' diyerek 2009'da 320 bin olan İsrailli turist sayısını 2012'de 20 bine düşürdü. Şimdi de her işi bıraktı "ustamız' savaş yapalım diyor. Savaştan en büyük zararı Antalya görür. Barışın zedelendiği noktaya turist gelmez. Çok titiz davranmak gerekir. Savaş kışkırtıcılığı insanlık onuruna yakışmıyor" dedi.

-"AYRIMCILIK YAPILMAMALI"-

Eski Bakan Ateş ise Türkiye'de turizm yapmanın dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu söyledi. Bu dalda başarılı olmanın "deveye hendek atlatmaktan daha zor olduğunu" iddia eden Ateş, şöyle konuştu:

"Ama bizim ülkemizde turizmciler bunu başardı. Kardeşliği geliştiren Antalya'yı kutluyorum. Dış ilişkileri iyi yönetemeyen ülkelerde turizmi geliştirmek zordur. İnsanlar ülkemizde her an bir şey olacak kaygısı taşıyor. Turizmde yeni alanlara açılmak durumundayız. Hiçbir ülkeye ayrımcılık yapmamalıyız. Bizim dönemimizde hiçbir ülke ayırt edilmeksizin turizm temsilcilikleri kurduk. Turizm siyaset yapılacak bir alan değildir. Turizm ülkemiz için giderek büyük önem kazanıyor. Böyle bir toplantıyı boykot etmek ne demek oluyor? Böyle bir anlayış turizm için, Türkiye için iyi değil."

-"KRİZLER SÜREKLİ VAR OLDU"-

Yücel de 40 yıldır Türkiye'de kriz halinin sürekli var olduğunu belirterek, "Taksim'deki olaylardan önemli sonuçlar çıkartılabilirdi. Kriz yönetimi devreye girebilirdi. Taksim olaylarının nedenlerinin paylaşılması gerekirdi. Hükümet Gezi'deki olayları iktidarı yok etme olayı görerek durumu yönetti. Gezi iyi bir iletişim aracı olarak kullanılabilirdi. Antalya'nın en büyük sorunu hedef pazardan doğrudan uçuş olmamasıdır. Türk Hava Yolları (THY) en çok turistin geldiği Rusya, Almanya ile bazı Avrupa ülkelerinden kente direk seferler düzenlemiyor. Ama THY Şarmen Şeyh'e her gün uçuş gerçekleştiriyor; çünkü Mısır'daki yatırımlara bir sorumluluğumu var. THY'nin bu politikası sürekli eleştirilir" dedi.

-"YÜZÜMÜZÜ AVRUPA'YA DÖNMELİYİZ"-

Tan ise kriz dönemlerinde reklamdan ziyade halkla ilişkiler çalışması yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları ekledi:

"Öfke turizmi yaratan bir iktidara sahip olmak en tehlikeli krizdir. Bugünkü iktidar ne yazık ki barış turizminde, özgürlük turizminde Türkiye'nin ahengini bozacak bir ses tonunu kullanıyor. Böyle konuşmasının alıcısı Ortadoğu olabiliyor. Ama Avrupa ilişkilerimizi uzun vadede söküyor. Ortadoğu hep kanın, kavganın içinde kalmıştır O yüzden yüzümüzü batıya çevirmemiz lazım." - Ankara

ANKA / Güncel

Antalya Avrupa Politika Güncel Haberler

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title