Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul" Projesi Tanıtıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul" Projesi Tanıtıldı

AA - Güncel
Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul' Projesi Tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından "Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı" kapsamında hazırladığı "Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II" projesi tanıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından "Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı" kapsamında hazırladığı "Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II" projesi tanıtıldı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Emirgan'daki Beyaz Köşk'te gerçekleştirilen projenin ön tanıtımına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve proje ortaklarından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü yetkilileri ile projede yer alan 40 kurumun yönetici ve yetkilileri katıldı.

Engellilerin sosyal yaşam alanlarını daha konforlu hale getirmeyi amaçlayan proje kapsamında, 200 kişiye işaret dili eğitimi, 250 kişiye sosyal hayata adaptasyon eğitimi, 4 müzeye ait replikaların yapımı, tanıtım filmlerinin çekilmesi, erişilebilirlik teknik raporlarının çıkarılması, kamu kurumları erişilebilirlik tespit çalışmaları, dijital erişilebilirlik haritasının çıkarılması, müzelere engelli kartı tanıma sisteminin yerleştirilmesi ve sivil toplum kuruluşları ziyaretleri yer alacak.

İstanbul'u "erişilebilir" kılmayı ve küresel turizmde rekabet edebilir düzeye getirmeyi amaçlayan projeye dahil olan kurum sayısı 12'den 40'a çıkarıldı. Bunların 34'ünün erişilebilir turizm bağlamında çalışması yapılacak. Proje ile ilgili detaylara ise "http: //erisilebilirturizm.ibb.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek.

Açıklamada, proje faaliyet alanları şöyle sıralandı:

"Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzeleri, Kariye Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri, Türk İslam  Eserleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Havacılık Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Yıldız Sarayı Müzeleri, Galata Mevlevihanesi, Miniatürk, Panaroma 1453 Tarih Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Şehir Müzesi, İtfaiye Müzesi, Aşiyan Müzesi, Karikatür ve Mizah Merkezi, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı, Ahmet Kabaklı Kütüphanesi, Ahmet Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Muallim Cevdet Kütüphanesi, Görme Engelliler Kütüphanesi, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM), Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi, Eyüp Sultan Camisi ve Dolmabahçe Sarayı ile Beylerbeyi Sarayı." - İstanbul

AA / Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emirgan, İslam, Politika, Güncel, Haberler

title