Haberler

DSİ Genel Müdürü: Taşkınlarla mücadelede TEUS sistemleri hayati önem taşıyor

Abone Ol

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, taşkınlarla mücadelede, yukarı havzadaki su seviyesinin yükselmesinin tespitinin, vatandaşın can ve mal kaybını önleyebilmek adına hayati bir önem taşıdığını bildirdi. Balta, yaptığı açıklamada, geçen yıl Taşkın Erken Uyarı Sistemleri (TEUS) üzerinde çalışmaya ve bu sistemleri test etmeye başladıklarını ifade etti.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, taşkınlarla mücadelede, yukarı havzadaki su seviyesinin yükselmesinin tespitinin, vatandaşın can ve mal kaybını önleyebilmek adına hayati bir önem taşıdığını bildirdi.

Balta, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl Taşkın Erken Uyarı Sistemleri (TEUS) üzerinde çalışmaya ve bu sistemleri test etmeye başladıklarını ifade etti.

Test sürecini başarıyla geçen bu sistemleri hızlı bir şekilde, taşkın riski yüksek derelere inşa etmeye başladıklarını aktaran Balta, Trabzon'da 34, Rize'de 35, Giresun'da 49, Gümüşhane'de 5 ve Bayburt'ta 2 olmak 125 istasyonun kurulumunu tamamlayarak işletmeye aldıklarını belirtti.

Balta, Giresun'da 10 Temmuz'da yaşanan taşkın afetinde metrekareye Yağlıdere'de 164, Çanakçı'da 150, Keşap'ın Yivdincik köyünde 120 ve Bulancak'ta 92 kilogram yağış düştüğünü vurgulayarak, "Biz bu yağışlar sonucu artan dere debilerini TEUS'lar vasıtasıyla anbean takip ettik. Trabzon Bölge Müdürlüğümüzdeki ilgili arkadaşlarımız, sahadaki arkadaşlarımıza anlık veri sağladılar. Bu veriler doğrultusunda da çok kritik müdahaleler yaparak, taşkının büyük bir afete dönüşmesinin önüne geçtik." değerlendirmesinde bulundu.

TEUS'ların taşkınlarda başarılı bir sınav verdiğinin altını çizen Balta, şunları kaydetti:

"Örneğin Giresun'un Piraziz ilçesi Abdal Deresi'nde yoğun ve ani yağışlara bağlı olarak TEUS sırasıyla sarı, turuncu ve kırmızı alarm verdi. Biz turuncu alarmı görür görmez, Valilik başta olmak üzere kaymakamlık ve belediyeye bilgi verdik. Piraziz-Ambarcılı grup yolu tedbir amaçlı hemen ulaşıma kapatıldı. Abdal Deresi'nde daha sonra kırmızı seviyeyi görünce de artık derenin 330 santimetreyi aşarak yatak dışına çıkacağını söyledik. Tüm bunları yaparken ekiplerimizde sahada hızlıca kritik müdahalelerde bulundular ve taşkın kontrol altında tutuldu."

Balta, yine Bulancak'taki domuz deresinin TEUS'un yakın takibine girdiğine işaret ederek, "Dere kırmızı alarm seviyesi olan 200 santimetreyi aşınca, hemen yetkililere haber verdik ve Organize Sanayi Bölgesinin boşaltılmasını sağladık." ifadelerini kullandı.

Bu ve buna benzer bir çok müdahaleyi TEUS'lar sayesinde gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Balta, derelerdeki göz olan bu sistemlerin taşkınlar öncesi ve sonrasında önemli ölçüde fayda sağladığını aktardı.

Kaynak: AA / Güncel

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Devlet Su İşleri Giresun Akif Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title