Haberi Paylaş

Doğada kendiliğinden yetişiyor, kilogramı 60 liradan alıcı buluyor

Güncel Haberler

Doğada kendiliğinden yetişiyor, kilogramı 60 liradan alıcı buluyor Antalya'nın Serik ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen dikenli incir hasadı başladı.

Doğada kendiliğinden yetişiyor, kilogramı 60 liradan alıcı buluyor

ANTALYA - Antalya'nın Serik ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen dikenli incir hasadı başladı. Üzerinde bulunan dikenlerden dolayı dikenli incir adını alan bu bitkiyi toplamak ise büyük özen gerektiriyor.

Halk dilinde 'kürek yemişi' olarak da bilinen bu bitki, yaz mevsiminde kaktüslerde yetişiyor. Olgunlaştıktan sonra hasadı yapılan meyvenin boyu yaklaşık 10 santimetreyi buluyor. incirin etrafı sert dikenlerle kaplı olduğu için hasadı, korunaklı eldivenler veya uzun maşalar yardımıyla yapılıyor. Kilogramı 60 liradan satılan incirin, sert kabuğundan ayrıldığında yumuşak ve tatlı meyvesi ortaya çıkıyor. Genelde soğuk olarak tüketilen meyvenin, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

"Eldivenle toplanıyor"

Serik ilçesine bağlı bağlı Kürüş Mahallesinde yaşayan 70 yaşındaki meyvenin hasadını yapan İbrahim Şahin, " Biz bunu dikenli olduğu için eldivenle topluyoruz. Çok faydalı bir bitki. Sayılmayacak kadar faydası var. Buzdolabına koyup yenirse daha güzel olur ama ben tazecik dalından kesip yiyorum. Anlatılmaz bir tadı var. Çok doğal, bağırsaklara her şeye faydası var. Çok severim ben bunu. Her sene toplar yerim. Beni genç tutuyor bu. Yaş 70'e geldi ama köyde ki bütün gençleri yıkıyorum. 0 kilometredeyim. Ne şeker ne tansiyon var, çivi gibiyim" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mehmet Demirci - Güncel

Antalya Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title