Dha Yurt Bülteni-6 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni-6

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Dha Yurt Bülteni-6

1)PKK CEPHANELİĞİ VİLLADAKİ BOMBALAR ANKARA'DA PATLAYACAKTI ADANA polisinin terör örgütü PKK'nın cephanelik olarak kullandığı villada ele geçirdiği malzemelerle yapılacak bombanın, geçen kasım ayında Adana Valiliği'nde patlatılan bomba yüklü aracın 10 katı büyüklüğünde bir etki yaratacağı...

1) Pkk CEPHANELİĞİ VİLLADAKİ BOMBALAR ANKARA'DA PATLAYACAKTI

ADANA polisinin terör örgütü Pkk'nın cephanelik olarak kullandığı villada ele geçirdiği malzemelerle yapılacak bombanın, geçen kasım ayında Adana Valiliği'nde patlatılan bomba yüklü aracın 10 katı büyüklüğünde bir etki yaratacağı ortaya çıktı. Operasyonda ele geçirilen polis kıyafetlerinin kol armalarında 'Ankara' yazması nedeniyle, operasyonun ardından başkent polisi de alarma geçti. MİT ve Adana polisinin 11 Ağustos'ta Adana'da gerçekleştirdiği operasyonda, 1.5 ton amonyum nitrat, 300 kilo çivi, 12 uzun namlulu silah, 24 el bombası, 12 hücum yeleği, bin uzun namlulu silah mermisi, 96 şarjör, 12 polis üniforması ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi. Adana Emniyet Müdürlüğü operasyonda ele geçirilenleri dün açıklayınca, olası bir PKK eyleminin, örgütün ilk eylemine denk gelen 15 Ağustos'ta gerçekleşmesinin önlendiği ortaya çıktı. Teröristlerin kullanacağı polis üniformalarında 'Ankara' yazması nedeniyle kanlı bir eylemin başkentte yapılacağı anlaşılırken, başka bazı istihbari bilgiler de titizlikle değerlendiriliyor.

VALİLİK PATLAMASININ 10 KATI BÜYÜK SALDIRI

Baskında yakalanan bomba yapımında kullanılan 1.5 ton amonyum nitrat ve diğer malzemeler bomba imha ekiplerine incelenmek üzere teslim edildi. Teröristlerin bu malzemelerle 24 Kasım 2016'da Adana Valiliği'nde patlatılan ve 2 kişinin yaşamını yitirdiği, 16 kişinin de yaralandığı saldırının 10 katı büyüklüğünde zarar verebilecek bomba hazırlanabileceği belirlendi. Teröristlerin eylemi bomba yüklü araç ile yapılacağının üzerinde duran Adana polisi, çalıntı ve kiralık araçlar üzerinde alarma geçti. Kent genelindeki tüm ana yollarda ekipler yol kontrolüne başladı.

VİLLA TUZAKLANMAMIŞ

Adana'da merkez Çukurova İlçesi'ndeki aylık 2 bin 500 liraya kiralanan lüks villaya yapılan operasyonun yeni görüntüleri de ortaya çıktı. Bu görüntülerde polisler içeride teröristlerin bulunması olasılığını dikkate alarak şafak vakti eve sessiz bir şekilde yaklaşıyor. Özel harekat polisleri lüks villanın kapısını 'koç başı' ile kırıp içeri giriyor. Patlayıcı tuzaklaması olasılığına karşı önlem alarak villaya giren polisler bütün odaları gezdikten sonra cephaneliğin olduğu bodrum kattaki mühimmatları buluyor. Villada bomba tuzaklaması olmadığını anlaşılınca ekipler malzemelere el koyuyor.

İsmi açıklanmayan villanın nasıl kiraya verildiği konusunu da mercek altına alan polis ve istihbarat birimleri çalışmalarını sürdürüyor. Örgüt evinde terörist yakalanamaması nedeniyle, şu anda operasyonlar bu noktada sürdürülüyor. PKK'nın uzun yıllar bölgedeki eylemleri planlayan, Kayseri'de asker taşıyan midibüse patlayıcıları Adana üzerinden gönderen teröristler yakalanmış olmasına rağmen, bu kentin yeniden ikmal merkezi olarak kullanıldığının ortaya çıkması, terörle mücadele birimlerini daha da hareketlendirdi.

Son 2 ayda eylem hazırlığındaki DEAŞ ve PKK'lıların amaçlarına ulaşamadan yakalandığı Adana'daki son villa operasyonu, İçişleri Bakanlığı'nda da övgü aldı. Bir dönem FETÖ mağdurlarından olan Emniyet Müdürü Osman Ak'ın imzasını taşıyan bu operasyonların, poliste yüksek moral kazandırdığı belirtildi.

Görüntü Dökümü

------------------------

Özel Harekat Polislerinin koçbaşı ile kapıyı kırması

Polislerin eve girmesi

Evdeki malzemelerin görüntüsü

SÜRE: 01'04"     BOYUT: 8,61 MB

Haber: Çağlar ÖZTÜRK  -Kamera: ADANA,

=====================================================

2)TUROFED BAŞKANI AYIK: BAYRAM TATİLİ 10 GÜN OLURSA MİLYONLUK TURİZM HAREKETLİLİĞİ YAŞANABİLİR

TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması durumunda turizm tesislerindeki iç pazar yoğunluğun 500 binlere kadar ulaşacağını, eş, dost, akraba ziyaretleri de göz önüne alındığında milyonla ifade edilebilecek bir turizm hareketliliği yaşanabileceğini söyledi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılmasıyla ilgili, "İç pazarda yine önemli bir dönemi tamamlamak üzereyiz. Sezonun aşağı yukarı sonuna geliyoruz ama Kurban Bayramı ile birlikte aslında sezonun en uzun tatil dönemini de bir nevi tamamlamış olacağız. İnşallah Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak olan kararla birlikte de uzun tatil imkanı açıklanacak olursa, ilan edilecek olursa, iç pazarda ciddi bir trafiğin, hareketliliğin olmasını da bekliyoruz" dedi.

"UZUN TATİLİN AVANTAJI OLACAK"

Turizm tesislerinin bayramı da kapsayan dönemde ciddi doluluklara ulaştığını aktaran Osman Ayık, özellikle kıyı bölgelerindeki tesislerde doluluk oranının yüzde 100'lere ulaşmaya başladığını anlattı. Mevcut rezervasyon akışına bakıldığında eylül ayının ortalarına kadar süren bir hareketlilik olduğunu vurgulayan Osman Ayık, Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması durumunda turizm tesislerindeki iç pazar yoğunluğun 500 binlere kadar ulaşacağını kaydetti. Uzun tatille birlikte eş, dost, akraba ziyaretleri de göz önüne alındığında milyonla ifade edilebilecek bir turizm hareketliliği yaşanabileceğini söyleyen Osman Ayık, "Çünkü uzun tatilin şöyle bir avantajı olacak; insanlar muhtemelen önceden tatilini yapacak, arkasından da dini vecibelerini yerine getirmek için hem büyüklerini, akrabalarını ziyaret edecekler, aynı zamanda da kurban kesme vecibelerini rahat şekilde yerine getirecekler. Bunların hepsini planlama adına çok rahat bir zaman aralıkları olacak. Dolayısıyla biz umutla aslında Bakanlar Kurulu'ndan bu kararın çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu.

GÜL: TURİZMCİYE ÇOK DAHA BÜYÜK KATKI OLACAK

CHP'li Kemer Belediye Başkanı ve Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Mustafa Gül de şöyle dedi:

"Kemer 2012'den beri yerli pazar satışlarında birinci sırada gidiyor. Bir tek geçen sene o talihsiz olay yaşandığında Bodrum, Marmaris ve Kemer kafa kafaya girdik, hemen hemen eşit şekilde Türk müşteri, misafir ağırlamış olduk. Ama bu sene biz onlardan açık ara önde gittiğimizi düşünüyoruz. Kurban Bayramı da inşallah 30 Ağustos ile birleştirilirse hem turizmciye çok daha büyük katkı olacak hem de insanlarımız o kadar yorgunluktan sonra geniş bir tatil yaparlarsa hem ekonomiye hem de insanlara katkısı olacağını düşünüyoruz. Geçen sene devletimiz iki bayramı 9 gün yaptı. İnşallah o anlayışı başta Turizm Bakanımız olmak üzere Başbakanımız bu işi değerlendirip turizmcinin önünü açmak için katkı yaparlarsa biz de ilçe belediyeleri olarak bundan mutlu oluruz."

Görüntü Dökümü

------------

Sahilden genel görüntü

Denizde şişme yatak üzerinde anne ve çocuğu

RÖP: Osman Ayık

Şezlongda uzanan kızlardan görüntü

Denizdeki bir ailenin görüntüsü

RÖP 2: Mustafa Gül

Sahilden genel görüntü

Şezlongda güneşlenen kızlardan detay

96.8 MB /// 03.01"

HABER- KAMERA: Levent YENİGÜN/KEMER (Antalya),

==================================================

3)BALIKLIGÖL YERLEŞKESİNDE DÖKÜLEN MOLOZLAR GÖÇÜĞE NEDEN OLDU

ŞANLIURFA Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin simgesi olan Balıklıgöl platosunda yapılan revizyon çalışması sırasında dökülen molozlar nedeniyle göçük meydana geldi. Kimsenin yaralanmadığı göçüğün meydana geldiği alanda ekipler, çalışmalara başladı.

Kentin simgesi olan Balıklıgöl yerleşkesindeki alanlarda Büyükşehir Belediyesi'nce yapımı devam eden revizyon çalışması sırasında göçük meydana geldi. Alanda çıkartılan molozların yığıldığı çimlerin tabakasının çökmesi sonucu meydana gelen göçük tedirginliğe yol açtı. Göçük nedeniyle Balıklıgöl tünel girişinde küçük çaplı çatlakların oluşmasına neden oldu. Göçüğün meydana geldiği bölgede incelemede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Gencer, plato genelinde 3 aydan bu yana süren çalışmaların asıl amacının bu tür olayların önüne geçmek olduğunu, göçüğün ise su sızıntısından kaynaklandığı belirtti. Balıklıgöl Platosunda yer alan çarşı bölgesindeki çim sulamasının neden olduğu su sızmalarından dolayı mevcut olan konsolların çürüdüğünü belirten Gencer, şöyle dedi:

Yıllardır Balıklıgöl tünelinde suyun sızdığını ve bu sızan suyun kaynağının tespit edilemediğini tüm kamuoyu biliyor. Biz bu konu hakkında 2-3 yıldan bu yana bir çalışma yürütüyorduk. En son bu bölgede parke ve zemin çalışması yaparken, bu tünellerde yaşanan su sızıntılarını önlemek için Balıklıgöl genelinde çalışmalar başlattık. Yaptığımız çalışmalarda Balıklıgöl tünelinin 2-3 metre üzerinde sadece konsol şeklinde bir tablanın olduğunu, bu tablanın da herhangi bir düşey kolonla bağlantısının olmadığını ve bu yüzden yıllardır su birikintisinden dolayı tüm donatıların paslandığını tespit ettik. Çökmenin nedeni de paslanan donatılar ve desteği bulunmayan tablanın alt kısma baskı uygulamasından kaynaklandı. Bu, olay aslında bizim şu anda Balıklıgöl platosunda yaptığımız çalışmanın ne kadar anlamlı ve yerinde olduğunu gösteriyor."

Balıklıgöl tüneli ile ilgili riskli bir alanın olmadığını da belirten Seyfettin Gencer, gerekli tüm tedbirlerin alındığını da dile getirerek, "Teknik heyet olarak alanda detaylı bir inceleme yaptık. Detaylı incelemelerimizi bundan sonra da sürecek. Bu çerçevede yine gerekli tüm tedbirler değerlendirilecek" diye konuştu.

Göçüğün meydana geldiği tünel araç trafiğine kapatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------------

Balıklıgöl

Tünelde oluşan çökmeler

Tünelin ulaşıma kapatılması

Çökmenin bulunduğu alanda önlemlerin alınması

Belediye yetkililerinin inceleme yapması

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Uğur BUDAK-ŞANLIURFA-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 652 MB

=========================================================

4)İSKELE DEVRİLİNCE 2 İŞÇİ YARALANDI

DENİZLİ'nin Pamukkale İlçesi'ndeki inşaat halinde olan bir binanın 3. katına kurdukları iskelenin devrilmesi sonucu iki işçi yaralandı. Olay, bugün saat 10.30 sıralarında, Cumhuriyet Mahallesi Necip Ali Caddesi 3362/2 Sokak'ta meydana geldi. İnşaat halindeki bir binanın 3. katında kurdukları iskelenin üzerinde çalışan Doğan Tuncer ve Ercan Balaban, iskelenin henüz belirlenemeyen bir sebeple devrilmesi sonucu yere düştü. Balaban ve Tuncer'in yere düştüğünü gören inşaattaki diğer işçiler durumu, 112 Acil Sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine polis ve ambulans sevk edildi. Sağlık ekipleri olay yerinde yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Yaralı Ercan Balaban ambulansla, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne, Doğan Tuncer ise Denizli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedaviye alındı. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Görüntü Dökümü

------------------------

İnşaattan ve devrilen iskeleden detay

Yaralı Doğan Tuncer'den detay

Yaralı Tuncer'in ambulansa bindirilmesi

Olay yerindeki işçilerden detaylar

(Haber- Kamera: Deniz TOKAT / DENİZLİ,

========================================================

5)TEM'DE OTOMOBİL YOLDAN ÇIKIP TAKLA ATTI; 2 YARALI

DÜZCE'de TEM Otoyolu'nda sürücüsünün kontrolünü yitirmesi sonucu yoldan çıkıp taklalar atarak ters dönen araçta bulunan baba ile kızı yaralandı.

Kaza, saat 11.30 sıralarında TEM Otoyolu Gölkaya gişeleri yakınında meydana geldi. Ankara yönünden İstanbul istikametine giden 47 yaşındaki Şaban Şatır idaresindeki 28 AD 558 plakalı otomobil, sürücüsünün kontrolünü yitirmesi sonucu yoldan çıkıp taklalar atarak orta refüje savruldu. Ağaçları parçalayan otomobil ters dönerken kazayı gören sürücülerin ihbarı üzerine olay yerine 112 Acil ve polis ekipleri sevk edildi. Kazada yaralanan sürücü Şaban Şatır ile 16 yaşındaki kızı Seher Şatır, sağlık ekipleri tarafından araçtan çıkarıldı. Şaban Şatır, kazanın ardından korkan kızını sakinleştirmeye çalıştı. Yaralılar, sağlık ekipleri tarafından kaldırıldıkları Atatürk Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındılar. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Görüntü Dökümü

--------------------------

-Yaralanan baba ve kızın görüntüsü

-Şaban Şatır'ın kızını sakinleştirmeye çalışması

-Araçtan görüntü

-Sağlık ekiplerinin müdahalesi

-Yaralıların ambulansa götürülmesi

-Yoldan görüntü

HABER-KAMERA: Tezcan SOLMAZ/DÜZCE

==================================================

6)ŞAHAN  GÖKBAKAR: HAYVANLARI ÖLDÜRMEK CİNAYETTİR

SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİNE EL KONULDU

ANTALYA'da otomobilini üzerlerine sürdüğü köpeklerden birini ezerek öldüren Erhan Kozan'a verilen 1097 TL'lik ceza Şahan Gökbakar'ın tepkisine neden oldu. Gökbakar, bu olayı cinayet oarak nitelendirirken mahkemenin sürücüye şaka yapmış olabileceğini söyledi. Kepez İlçesi'nde güvenlik kameraları ile kaydedilen olay, 17 Temmuz'da meydana geldi. Görüntülerde, Yükseliş Mahallesi'nde 07 JH 433 hafif ticari araçla seyreden sürücü, kasise geldiğinde hızını düşürerek geçtiği görüldü. Sürücü, yolda hiçbir araç olmamasına rağmen aniden aracını yolun sağ tarafından bekleyen bir köpeğin üstüne direksiyonu kırıyor. Bu köpek kaçarak ezilmekten kurtulurken, diğer köpek aracın peşinde koşmaya başlıyor. Bunu fark eden sürücü, sola manevra yapma yerine aracı köpeğin üzerine sürmeye devam ediyor. Başı aracın sağ ön tekerinin altında kalan köpek can verirken sürücü durmadan uzaklaşıyor. Görüntülerin medyada yayınlanması üzerine aracın plakasından kimliği tespit edilerek gözaltına alınan sürücü 39 yaşındaki Erhan Kozan, ifade işlerinin ardından serbest bırakıldı. 3 çocuk babası Erhan Kozan hakkında idari işlem başlatıldı ve 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca cezalandırılması için Antalya Valiliği ile Kepez İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü şikayette bulunuldu. Şikayet ardından Erhan Kozan'a Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetten 1097 lira idari para cezası kesildi. Verilen cezayı hayvanseverler az bulup itiraz ederken ünlü oyuncu ve komedyen Şahan Gökbakar da karara tepki gösterdi.

Kişisel Instagram hesabı üzerinden sürücünün fotoğrafını ve kaza anına ait güvenlik kamerası görüntüsünü paylaşan Gökbakar, olayın bir insanı öldürmekle eşdeğer olduğunu belirterek 'bu bir cinayettir' dedi. Gökbakar paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Arabasını köpeklerin üzerine sürüp bir tanesinin başının üzerinden geçerek katleden kişi 'şakalaşmak için yaptım' demiş. Mahkeme de kendisine bu cinayeti karşısında 1097 TL ceza vererek şakalaşmak istemiş herhalde. Hayvanları öldürmekle insanları öldürmek arasında bir fark yoktur. İkisi de candır ikisi de cinayettir. Yazıklar olsun."Gökbakar'ın bu paylaşımı kısa sürede 15 bin takipçisi tarafından beğenildi.

SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİNE EL KONULDU

Antalya'da 07 JH 433 plakalı otomobilini Ünsal Mahallesi 5069 Sokak üzerinde bir köpeğin üzerine sürerek ölümüne neden olan sürücü Erhan Kozan, geçen hafta yakalanarak hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na Muhalefetten işlem yapılmıştı. Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetten 1097 lira idari para cezası kesilen Kozan serbest bırakılmış, bu da hayvanseverlerin tepkisini çekmişti.

Hakkındaki adli ve idari işlem süren Erhan Kozan, bugün Antalyla Emniyeti Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince tekrar yakalandı. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'ndaki 'Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikar bir değişikliğin görülmesi ve tespiti halinde trafik görevlilerince sürücü belgesi geri alınarak, kişinin sağlık kuruluşlarında muayenesi istenir. Sağlık şartları bakımından sürücülüğe engel bir halinin olmadığı veya mevcut olan bu halin daha sonra ortadan kalktığı sağlık raporuyla tespit edildiği takdirde, sürücü belgesi kişiye iade edilir' hükmüne istinaden Kozan'ın sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. Kozan, 'tam teşekküllü sağlık raporu aldırılarak, psikolojik değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra sürücü olup olamayacağı konusunda rapor verilmesi' amacıyla polis nezaretinde İl Sağlık Müdürlüğü'ne sevk edildi.

Görüntü DÖkümü

---------------------

Olayla ilgili ARŞİV görüntü

ANTALYA/DHA

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Adana Valiliği, Balıklıgöl, PKK, Politika, Güncel, Haberler

title