Haberi Paylaş
Dha İstanbul Bülteni - 1

Dha İstanbul Bülteni - 1

Güncel Haberler

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÜYÜKÇEKMECE'DE TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞTUCumhurbaşkanı Erdoğan;"Avrupalıları dostça ikaz ediyoruz, 'Gelin, bu yanlış yoldan bir an önce dönün. Irkçıların, Neonazilerin, eli kanlı katil sürülerinin kuklası olmayın.

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÜYÜKÇEKMECE'DE TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan;

"Avrupalıları dostça ikaz ediyoruz, 'Gelin, bu yanlış yoldan bir an önce dönün. Irkçıların, Neonazilerin, eli kanlı katil sürülerinin kuklası olmayın. Bu şekilde davranarak sadece bizim değil, tüm Avrupa'nın, tüm insanlığın geleceğini

tehlikeye atıyorsunuz.' 3 oy uğruna ayaklar altına aldığınız değerlere yarın siz de ihtiyaç duyacaksınız"

"Bir kaç gün önce İsviçre Parlamentosu'nun önünde büyük bir pankart ve bu pankarta benim resmimi yapmışlar. Şakağıma da silahı dayamışlar. Sen benim şakağıma o pankartta silahı dayasan ne yazar? 'Erdoğan'ı öldürün.' diyor. Ne yazar? Rabbimin bana verdiği ömrü ne bir an ileri ne bir an geri çekmeye sizin gücünüz yetmez. Biz bu yola kefenimizle çıktık, kefenimizle yürüyoruz. Rabbimin verdiği ömür Allah'ın izniyle devam edecek."

"Diyor ki (Kılıçdaroğlu) 'Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshetme yetkisi var.' Yalan söyleme. Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshetme yetkisi yok. Ey Kılıçdaroğlu! Şu hazırladığımız yasal düzenleme içerisinde çık böyle bir şey varsa bunu ispat et, ben Cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim. Ama o da kalkıp şu CHP'den ayrılsın ki CHP de bundan kurtulsun. Edemez. Biz dürüstüz bunda dürüstlük yok."

Haber - Kamera: Mehmet İlkay ÖZER / İstanbul DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükçekmece'deki toplu açılış töreninde konuştu. Türkiye'nin 16 Nisan'a doğru yaklaşırken içeride ve dışarıda "maskelerin indiğini" dile getiren Erdoğan, "Yıllardır itinayla saklanan gerçek yüzler, kalplerdeki gerçek işler, kafalardaki gerçek düşünceler yavaş yavaş ortaya dökülmeye başlıyor. Biz 16 Nisan'da kendi yönetim sistemimizi değiştireceğimizi sanıyorduk, sonra baktık ki bu teşebbüsümüzle birilerinin dengelerini altüst etmişiz. ya Türkiye'de seçim olacak, Almanya'ya, Hollanda'ya, Belçika'ya, İsviçre'ye ne? Onların partileri, milletvekilleri bu işe niye bulaşıyor? Bu, Türkiye'nin içişlerine müdahaledir. Benim bakanımı oraya sokmayacaksın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımı arabanın içine mahkum edeceksin, ondan sonra demokrasiden bahsedeceksin." diye konuştu.

"BUNLAR BAK ŞİMDİ VATİKAN'DA BİR ARAYA GELDİLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunlarda insan hakları, özgürlük, inanç hürriyeti yok. 'Niye bize Nazi dedin?' diyorlar. Söyleyeyim, bizim camilerimizin duvarına gamalı haç yapanlar bunlar, bizim camilerimizi yakanlar, yıkanlar bunlar. Be vicdansızlar bu ülkede, Türkiye'de bir tane kilisenizin yakılmasına, yıkılmasına biz müsaade ettik mi? Etmeyiz çünkü bizde inanç özgürlüğü sağlamdır ve biz her inanç sahibinin inancını güvence altına alırız. Ama sizde bu yok. Bunlar bak şimdi Vatikan'da bir araya geldiler. Hepsi beraber bir araya geldiler. Bunların içerisinde Hristiyan Demokratı da Sosyal Demokratı da ateisti de var ama hepsi orada bir araya geldiler. Çünkü bunlar tek millettir. Unutmayın bu lafımı. Bunlar tek millettir. Kinleri, nefretleri, o derece arttı ki terör örgütleriyle aynı safta yer almaktan çekinmiyorlar. AB'de PKK'yı terör örgütü olarak ilan ediyorlar ama ondan sonra İsviçre'nin sokaklarında, Hollanda'da, Almanya'da, Belçika'da

onlarla beraber yürüyorlar. Fakat dışarıda onlar var da içeride de birileri çıkıyor diyor ki 'İsviçre AB üyesi değil ki. 'Ya kendine gel be, kendine gel. AB üyesi olması şart değil, zihniyet aynı zihniyet. Birkaç gün önce İsviçre Parlamentosu'nun önünde büyük bir pankart ve bu pankarta benim resmimi yapmışlar. Şakağıma da silahı dayamışlar. Sen benim şakağıma o pankartta silahı dayasan ne yazar? 'Erdoğan'ı öldürün.' diyor. Ne yazar? Rabbimin bana verdiği ömrü ne bir an ileri ne bir an geri çekmeye sizin gücünüz yetmez. Biz bu yola kefenimizle çıktık, kefenimizle yürüyoruz. Rabbimin verdiği ömür Allah'ın izniyle devam edecek. Biz, şu kubbede hoş bir seda bırakmaya çalışıyoruz. Biz, bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Böyle de devam edeceğiz. İsviçre devleti kimse müdahale edemesin rahatça kinlerini kussunlar diye bunları polisleriyle koruyor, Hollanda, Almanya, Belçika öyle. Nerede kaldı sizin demokrasiniz? Hani insan haklarınız? Bir devletin cumhurbaşkanını gözünüzün önünde açıkça ölümle tehdit edecekler, siz de onlara destek vereceksiniz. Yazıklar olsun size. Bunun adı özgürlük, demokrasi değil, bunun adı düşmanlıktır, husumettir, terör örgütüne alenen yardakçılık yapmaktır. Görünen köy kılavuz istemez."

"ELİ KANLI KATİL SÜRÜLERİNİN KUKLASI OLMAYIN"

Türkiye'nin terörle mücadelede büyük kayıplar verdiğini, bedeller ödediğini anlatan Erdoğan, şunları söyledi: "Böyle bir ülke olarak Avrupalıları dostça ikaz ediyoruz, 'Gelin, bu yanlış yoldan bir an önce dönün. Irkçıların, Neonazilerin, eli kanlı katil sürülerinin kuklası olmayın. Bu şekilde davranarak sadece bizim değil, tüm Avrupa'nın, tüm insanlığın geleceğini tehlikeye atıyorsunuz.' Arapların güzel bir sözü var, 'men dakka dukka', yani edersen bulursun. 3 oy uğruna ayaklar altına aldığınız değerlere yarın siz de ihtiyaç duyacaksınız. Bugün Suriye'ye, Irak'a olanın yarın başka yerlerde olmayacağının garantisini kim verebilir? Musul'da, güya kurtarma operasyonu adı altında camilerin, okulların, evlerin bombalanarak masum insanların ellişer, yüzer katledilmesine göz yumanlar, bir gün kendilerinin de merhamete ihtiyaç duyacağını düşünmüyorlar mı? Dün Halep'e sessiz kalanlar yarın İdlip'te de böyle davranırlarsa bir gün feryatlarını duyan kimseyi bulamayacaklarını bilmiyorlar mı? Türkiye'ye karşı sergilenen faşist tavırlar, riyakarlıklar dünyanın gözünde Batı'yı eski karanlık günlerine götürüyor. Yapılan uygulamalar faşistçeyse buna faşizm denilmesinden hiç rahatsız olunmasın. Bunun yerine çıkılsın bu tür rezaletlerin önüne geçilsin. Avrupa'da vatandaşlarımıza ve yabancılara yönelik ırkçılığın yükselişi, mağdurlar kadar zalimler için de alarm zillerinin çaldığının işaretidir. Gelin bize, ülkemize, Müslümanlara karşı ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve samimi uyarılarımıza kulak verin." diye seslenerek, "Bizim kimseye husumetimiz söz konusu değildir. Biz, sadece yanlışlara, zulme ve çifte standarda itiraz ediyoruz. Biz, bunları kurucu değerlerinize, yıllardır havariliğini yaptığınız, bugün ise ayaklar altına aldığınız ilkelere bağlı kalmaya davet ediyoruz."

Şu ana kadar 16 bin muhtarı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, milletin evinde ağırladığına vurgu yaparak, hedefinin 55 bin muhtarı da orada ağırlamak olduğunu ifade eden Erdoğan, ""Niye çünkü Cumhurbaşkanı da seçilmiştir, muhtar da seçilmiştir. Cumhurbaşkanı, muhtarı asla görevden alamaz, böyle bir yetkisi yok. Ey Kılıçdaroğlu, bunu da öğren ve yalan söyleme bugün İnegöl'de gene bu yalanı söyledin ama yalancının mumu 16 Nisan'a kadar yanar. Ne diyor, Cumhurbaşkanı, lokantaları da kapatacak' diyor. ya bu kadar gayriciddilik olur mu ya. Diyor ki bütün akrabasını hatta daha da ileri gidiyor bugün baktım birileri konuşuyor onun takımından 'Hanımını cumhurbaşkanı yardımcısı yapabilir' diyor. Onun takımından, yanlış anlaşılmasın. Bu akşam onu da göstereceğim. 16 Nisan'da buna haddini bildirmeye var mıyız?"

Kendilerinin çalışıp ürettiklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne dedik? Eğitim, Ne dedik? Sağlık. Ne dedik? Adalet, Ne dedik? Emniyet. Ne dedik? Ulaşım. Ne dedik? Enerji. Ne dedik? Gıda-tarım... Hepsinde zirveyiz zirve. Bak eğitimde 75 üniversite vardı, şu anda 181 üniversite var. 81 vilayetimizin tamamında var. Öyle bir şey yoktu. 270 bin derslik ilave ettik. Derdimiz ne, biliyor musunuz? İstedik ki artık, 100 öğrencinin kaldığı derslikler olmasın, istedik ki derslikler ortalama 30 öğrenci alacak şekilde olsun. Öyleyse adedini arttırmamız lazım ve biz bunları yaptık. Öğretmenlerimizin sayısını sür'atle arttırdık ve şu anda yoğun bir şekilde buna devam ediyoruz. Bununla da kalmadık, dedik ki şu andan itibaren üniversitelerimizde burs kredi kim müracaat ederse bunlardan birini alır, bunu yaptık ve şu anda da yoğun bir şekilde bu çalışmalarımız devam ediyor. Kitapları ücretsiz olarak verdik mi öğrencilerimize?.. ya böyle bir şeyi bunların tarihinde bunlar görmüşler mi, duymuşlar mı biliyorlar mı?"

Ambulansları bire 10, bire 20 arttırdıklarını anlatan Erdoğan, "Helikopter ambulanslar var ya. Jet ambulanslar var ya, paletli ambulanslar var dağlara tırmanıyoruz kar, kış demeden... Ah ah köpeklerin kızaklar üzerinde çektiği o hastaları biz unutmuyoruz. Biz o günleri yaşadık, ekranlarda bunu izledik ama şimdi böyle bir şey yok. Niye? Bizim derdimiz var ya, biz dertliyiz be, biz bu millete aşığız be, bunun gereğini yapıyoruz. İşte 16 Nisan'da sandıkta kurulacak hükümete 'evet' diyor muyuz? İnşallah bu hizmetlerin, gensoru, güvenoyu vesaire bu tür engellemelerle engellenmesini ortadan kaldıracak şekilde bir yönetim sistemine 'evet' mi?" dedi.

-"BUNU İSPAT ET, BEN CUMHURBAŞKANLIĞINDAN İSTİFA EDECEĞİM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, konuşmalarında Cumhurbaşkanının meclisi feshetme yetkisinin olduğunu söylediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Ya yalan söyleme Cuhurbaşkanının meclisi fesih yetkisi yoktur. Bak şöyle söylüyorum, Ey Kılıçdaroğlu! Senin dürüst olmadığını millet biliyor da ama bak her şeyimle bir dikkat ortaya koyuyorum, Ey Kılıçdaroğlu! Şu hazırladığımız yasal düzenleme içerisinde çık böyle bir şey varsa bunu ispat et, ben Cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim ama o da kalkıp şu Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılsın ki Cumhuriyet Halk Partisi de bundan kurtulsun. Edemez, biz dürüstüz bunda dürüstlük yok. Peki Meclis ne yapacak? Meclis asli işini yapacak."

"YASAMA GÖREVİ SADECE VE SADECE MECLİSİN"

Cumhurbaşkanının yani hükümetin, bütçe dışında kanun teklifi verme yetkisinin olmadığını ve bu yetkinin sadece milletvekillerine ait olduğunu hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bir başka yalan daha söylüyor. Diyor ki 'meclisin yetkisi yok, bütün hakimleri, savcıları Cumhurbaşkanı atıyor.' Artık bıktım bunun yalanlarından, Yargıtay şu anda nasıl seçiliyorsa yine öyle. Danıştay nasıl seçiliyorsa yine öyle. Anayasa Mahkemesi nasıl seçiliyorsa yine öyle. Sadece Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunda bir değişim var. O da nedir? 4 tanesi Cumhurbaşkanı tarafından atanır. 7 tanesini meclis atar 5'te 3 çoğunlukta, 2 tanesi de seçilenler arasından, kabinede birisi Adalet Bakanıdır, birisi de müsteşardır. Her şey ortada ama bunları iyi bilin ki şu 20 gün dolaşacaksınız. İnanarak bunları anlatın, anayasa ve kanunlara göre görevini yürütmek zorunda olan Cumhurbaşkanının çıkardığı kararname var ve bu kararnameler kanunların altındadır. Yani bir kararname kanunların üstünde olamaz. Eğer hakkında anayasa maddesi varsa hakkında yasal düzenleme varsa bu konuda cumhurbaşkanı kararname çıkaramaz. Bir kararname çıkardım, meclis çıkaracağı kanunla onu ortadan kaldırabilir hükmünü. Dolayısıyla yasama görevi sadece ve sadece meclisin."

"İŞ BİLENİN, KILIÇ KUŞANANIN"

Cumhurbaşkanının, mevcut anayasada vatana ihanet dışında Yüce Divan'a gönderilemediğini aktaran Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ise meclisin belli oranda oyla Cumhurbaşkanı'nı Yüce Divan'a gönderebileceğini belirtti.

16 Nisan'da 7.5 milyon gencin halk oylamasının kaderini belirleyeceğini kaydeden Erdoğan, "Ne diyecek gençler biliyor musunuz? 'Ey bize güvenmeyenler, ey bize siyasetin önünü kapatanlar! Size bugün haddinizi bildiriyoruz' diyecekler. Çünkü bu gençlik Fatih'in torunu. 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açtı mı? Gemileri karadan yürüttü mü? Fatih, gemileri karadan yürüttü biz de işte Boğaz'ın altından Marmaray'ı yürüttük. Niye? Dedik ki dedemiz Fatih böyle yaptı, öyleyse biz de onun izinde denizin altından Marmaray'ı yürütelim.' Yetmez Avrasya Tüneli'ni yürütelim dedik. Yeni bir hazırlık yapıyoruz, yine Boğaz'ın altından 3 katlı bir tünel yapıyoruz. İki katından otomobiller, bir katından da hızlı tren geçecek. İş bilenin, kılıç kuşananın. Olay bu. Ne diyorlar? Çoluk çocukla Meclis'i dolduracaksınız. Kardeşlerim, şu anda 25-30 yaş arası kaç kişi var Meclis'te biliyor musunuz? 5 kişi var." diye konuştu.

"30 BÜYÜK ŞEHRİN TAMAMINDA ŞEHİR HASTANELERİMİZ OLACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Niye kalkıp da gençlerimizin önünü kesiyorsun? Bırak, siyasette yerlerini alsınlar. Şu yalana bakın. 'Gelecek, milletvekili olacak, ondan sonra 2 sene orada olacak 2 seneden sonra emeklilik hakkını kazanacak.' Böyle bir yalan olmaz. Milletvekili olduğu andan itibaren diyelim 1 dönem milletvekilliği yaptı, ondan sonra olamadı, olamazsa bütün sigorta, emeklilik primini kendisi ödeyecek. Ne zamana kadar? 23 yıl. Peki ne zaman emekli olacak? Erkekse 65, bayansa 63 yaşında. Bu gerçeği niye söylemiyorsun, yalan söylüyorsun? Böyle önemli meseleleri değil, bunları dahi sulandırıyor, bunları dahi yalanla anlatıyor. Kardeşlerim, ama onun izinden gidenler de aynı yalanları söylüyor. Kardeşlerim, ben bütün bunlarla beraber diyorum ki, fazla söze hacet yok. Şurada 20 gün var. Biz, şu 20 günü iyi değerlendirelim. Bütün hizmetlerimiz ortada, eğitimde ortada, sağlıkta ortada. Artık şehir hastanelerini yapıyoruz. Hemen buraya yakın. Olimpiyat Stadı'nın yanında dev bir hastane. 1 milyon 300 bin metre kare alan üzerinde devasa bir hastane. Artık buradan Clevland'a değil oralardan buralara gelecekler inşallah. Bir tane de Asya yakasına yapıyoruz ve 30 büyük şehrin tamamında şehir hastanelerimiz olacak."

"ŞU ANDA DA TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BAŞINI EZİYORUZ"

Terörle mücadeleye değinen Erdoğan, şunları söyledi: "Şu anda da terör örgütlerinin başını eziyoruz. İnşallah bu yeni sistemle beraber terör örgütleri Türkiye'de yaşayacak yer bulamayacaklar. Şu anda inlerine girdik. Tendürek'te, Gabar'da, Cudi'de Silahlı Kuvvetlerimiz, polisimiz, korucularımız şu anda bunları inim inim inletiyor. Çünkü milletimizin huzurunu kaçıranların huzurunu kaçıracağız. İçeride dışarıda fark etmez. PYD, YPG... Onların da dışarıdan bu ülkeyi rahatsız etmelerine asla müsaade etmeyeceğiz. Kardeşlerim, idam konusunda benim kanaatimi biliyorsunuz. İnşallah, 16 Nisan'dan sonra Meclis, bunu çıkarır da... Çünkü anayasal değişiklik istiyor, çıkarması halinde bana geldiğinde ben bunu onaylarım. Benim şehitlerimin katillerini asla bizim bağışlamamız mümkün değil. Onaylarım. Avrupa Birliği ne demiş, George ne demiş, Hans ne demiş beni ilgilendirmez. Ahmet ne demiş, Mehmet ne demiş, Ayşe ne demiş, Fatma ne demiş Allah ne demiş beni o ilgilendirir."

Büyükçekmece'deki törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve Büyükçekmece'nin AK Parti ile MHP ilçe başkanları katıldı.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmaları

-Aktüel görüntüler

27.03.2017 - 20.54 Haber Kodu : 170327204

27.03.2017 - 20.49 Haber Kodu : 170327203

27.03.2017 - 20.47 Haber Kodu : 170327202

27.03.2017 - 20.45 Haber Kodu : 170327201

27.03.2017 - 20.44 Haber Kodu : 170327200

27.03.2017 - 20.42 Haber Kodu : 170327199

======================================

2- YILMAZER'İN KIZLARI TUTUKLANDI

Haber: Ümit TÜRK İstanbul / DHA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in kızları avukat Fatma Saadet Yılmazer ile hukuk öğrencisi Rabia Fitnat Yılmazer "Terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in kızları Fatma Saadet ile Rabia Fitnat Yılmazer "ByLock" kullanıcısı oldukları gerekçesiyle 10 gün önce gözaltına alınmışlardı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Yılmazer kardeşler, savcılık tarafından sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla tutuklandılar.

"BYLOCK" TESPİT EDİLDİ

2. Sulh Ceza Hakimliği kararında, Fatma Saadet Yılmazer ve Rabia Fitnat Yılmazer'in kullandıkları telefon hatlarında FETÖ'nün gizli mesajlaşma programı "ByLock'un kurulu olduğunun tespit edildiği, bu durumun MİT raporu ile sabit olduğu belirtildi. Kararda, şüpheli Fatma Saadet Yılmazer'in, FETÖ soruşturmaları kapsamandı tutuklu ve firari olan kişilerle irtibat halinde olduğunun tespit edildiği belirtildi.

BANK ASYA VE 1 DOLAR...

Fatma Saadet Yılmazer ve Rabia Fitnat Yılmazer'in ev aramalarında "G ve K" serisi 1 dolarların da bulunduğu belirtilen kararda, şüphelilerden Fatma Saadet Yılmazer'in örgütün finans kuruluşu Bank Asya'ya, elebaşı Fethullah Gülen'in talimatı sonra yüklü miktarda para yatırdığının da anlaşıldığı ifade edildi.

SUÇLAMLARI REDDETTİLER

Fatma Saadet Yılmazer'in savunmasında cep telefonuna "ByLock" kurulduğu iddiasını kabul etmediğini söyledi. FETÖ şüphelisi avukatlarla telefon görüşmelerine ilişkin ise, "Hasan Küçük, Yurtkan Yücel, Hüseyin Ataol benim çalışma arkadaşlarım olduğu için telefonla görüştüm. Diğer kişiler babamın yargılandığı tahşiye davasındaki sanıkların avukatlarıdır. Onlarla da iş görüşmesi yaptım" dedi. Evde bulunan 2 adet 1 doların da polis tarafından bir kitabın içinde bulunduğunu onu da polisin kendisine gösterdiğini bu duruma itiraz ettiğini söyledi. Bank Asya'daki hesaba ilişkin ise, "Babamın tutuklandıktan sonra, emekli ikramiyesini almak için Bank Asya'da hesap açtım" dedi. Avukatlık ruhsatını 2016'da aldığını, 2017'de de Sakarya'da büro açtığını anlatan Yılmazer, babasının 5 yıldır tutuklu olduğu, kendisinin de iki kardeşine bakmakla sorumlu olduğunu söyleyerek serbest bırakılmayı talep etti.

Rabia Fitnat Yılmazer de, stajyer avukatlık yaptığını, henüz 20 yaşında olduğunu ve Bylock kullanmadığını söyledi. Söz konusu FETÖ şüphelisi hiçbir avukatla da görüşmediğini söyledi. İfadesinde yapılan aramada evinde olmadığını belirten Rabia Fitnat Yılmazer'in evde bulunduğu belirten dolar ve kitaplardan haberinin olmadığını söyledi.

============================

3- BEYOĞLU'NDA EV ALEV ALEV YANDI

Haber - Kamera: Özgür EREN / İSTANBUL

Beyoğlu'nda metruk bir evde çıkan yangında alevler bütün evi sardı. İtfaiye ekipleri tarafından söndürülen yangında ölen ya da yaralanan olmadı.

Yangın, İstiklal Mahallesi Mahmutağa Sokak üzerinde saat 18.00 sıralarında meydana geldi. Bir süre önce kentsel dönüşüm kapsamında boşaltılan tek katlı evde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Dumanları gören mahalle sakinleri durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Kısa sürede büyüyen alevler bütün evi sardı. Yoğun duman nedeniyle sokak ve çevresi dumanla kaplandı. Kısa süreli panik yaşayan bazı mahalle sakinleri kendilerini dışarıya atarken bazı vatandaşlar ise evlerinin balkonlarından itfaiye ekiplerinin yanan evi söndürme çalışmalarını meraklı gözler ile izledi. şans eseri yangında ölen yada yaralanan olmadı.

Mahalle sakini Ali Bakcan "Burası dilenci yatağı, uyuşturucu yatağı. Burası Afganistan'dan kötü oldu. Burada insanların hayati tehlikesi var" diye konuştu. Yaklaşık yarım saatlik çalışma sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Evin alevli yanmasından genel ve yakın detaylar

-İtfaiye araçlarının gelişi

-İtfaiye ekiplerinin yangına müdahale etmesi

-Mahalle sakinlerinden detay görüntü

-Ali Bakcan ile röportaj

-Genel ve yakın detaylar

27.03.2017 - 20.25 Haber Kodu : 170327196

==============================

4- OTOMOBİLDEN YAPILAN HIRSIZLIK KAMERAYA YANSIDI

Haber: Ersan SAN / İSTANBUL DHA

Esenyurt'ta bir kişinin, park halindeki bir otomobilin camını kırıldıktan sonra kapısını açarak içerisinden hırsızlık yapması güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

Olay, Esenyurt Merkez Mahallesi'nde 13 Şubat 2017 tarihinde öğle saatlerinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi, cadde üzerinde park halinde bulunan bir otomobilin sağ ön camını kırarak kapısını açtıktan sonra içerisindeki cep telefonu, kredi kartları ve bir miktar paranın olduğu cüzdanı alarak kayıplara karıştı.

Polisin olayla ilgili yaptığı çalışmada, hırsızlık anının bir işyerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdığı ortaya çıktı.

Görüntülerde, bir kişinin bir binanın girişinde gizlenerek beklediği, bir süre sonra otomobilin sağ ön camını elindeki kesici-delici bir aletle patlattığı, kapıyı açarak otomobilin içerisinden bir şeyler alarak uzaklaştığı görülüyor.

Polis görüntülerdeki kişinin tespit edip yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Görüntü Dökümü:

------------------------

GÜVENLİK KAMERA GÖRÜNTÜLERİ

-Şüphelinin, bir binanın girişinde beklemesi

-Otomobile doğru yönlenmesi

-Otomobilin camını patlatması

-Otomobilin kapısını açması

-Otomobilin içinden bir şeyler alarak uzaklaşması

CEP TELEFONU

-Hırsızlığın ardından otomobilin çekilen görüntüsü

27.03.2017 - 22.32 Haber Kodu : 170327213

=================================

5- TÜRK TİYATROSUNUN DUAYENLERİNE ONUR ÖDÜLÜ VERİLDİ

-Gecede, Zihni Göktay ile Emre Altuğ'dan "lüküs hayat" düeti yaptı.

Haber-Kamera: Orhan SENCER / İSTANBUL DHA

Türk tiyatrosuna ömrünü adamış usta isimlere, "Sahnede Bir Ömür" adlı gecede onur ödülleri verildi.

"27 Mart Dünya Tiyatro Günü" kapsamında Beyoğlu Belediyesi tarafından Grand Pera Emek Sahnesi'nde düzenlenen gecede, Türk tiyatrosunun gelişmesine önemli katkıları olan ve geçmişten bugüne tiyatroseverlere unutulmaz eserler veren 22 duayen isime ödül verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tiyatro Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle gerçekleşen gecenin sunuculuğunu Oylum Talu ve Emre Altuğ üstlenirken, "Sahnede Bir Ömür" ödül törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın yanı sıra sanat, iş ve medya dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Aramızda sahneye bir ömür adayan büyük ustalarımız var. Hayatımıza kattığınız tüm renkler için, sizlere şükranlarımı sunuyorum. Aramızdan ayrılanlar var. Onlara rahmet diliyorum. Tiyatroya emek veren gelmiş geçmiş bütün ustalarımız benim için özel. Bir sanatçı için en keder verici şey unutulmak olsa gerek. Büyük ustalarımızı, sahneye koca bir ömür adayanları asla unutmayacağız. Bu akşam, bu özel program, sizlere duyduğumuz şükranın küçük bir ifadesi, bizim için büyük bir onurdur. Yüzümüzü bazen gözyaşlarıyla yıkadığınız, bazen de gülmekten gözümüzden gelen yaşlar için hepinize tekrar şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız. Tiyatroya gönül veren, bir ömür adayan dostlarım, alkışınız bol, ömrünüz güzel olsun. Perde hep açık olsun" dedi.

Gecede, Türk tiyatrosunun usta isimleri Haldun Dormen, Ayşen Gruda, Ayten Erman, Bedia Ener, Bilge Şen, Celile Toyon, Ercan Bostancıoğlu, Ferdi Akarnur, Göksel Kortay, Gönül Edgü, Güler Ökten, Kayhan Yıldızoğlu, İlhan Daner, Meral Küçükerol, Mustafa Uzunyılmaz, Serpil Tamur, Sinan Bengier, Suna-Erol Keskin, Yasemin Yalçın, Yıldız Kültür ve Zihni Göktay'a onur ödülleri verildi. Hayatını kaybeden oyuncu Sadri Alışık'ın ödülünü ise torunu Sadri Alışık aldı.

ZİHNİ GÖKTAY İLE EMRE ALTUĞ'DAN LÜKÜS HAYAT DÜETİ

Gecede, duayen oyuncu Zihni Göktay, Emre Altuğ ile birlikte Tarık Sezer ve orkestrası eşliğinde "Lüküs Hayat"ı seslendirdi.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın konuşması

-Ödüllerin takdim edilmesi

-Zihni Göktay ve Emre Altuğ'un "Lüküs Hayat"ı söylemesi

-Ödül töreninden detaylar

27.03.2017 - 23.08 Haber Kodu : 170327215

27.03.2017 - 23.09 Haber Kodu : 170327216

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Ali Fuat Yılmazer Tayyip Erdoğan Büyükçekmece Politika Güncel Haberler

title