Haberler

Depremde ailesini kaybeden Azra Yılmaz, protez bacağıyla yürümeye başladı

Güncelleme:

11 ay önceki Kahramanmaraş merkezli depremlerde ailesini kaybeden 13 yaşındaki Azra Yılmaz, tek bacağına takılan protez sayesinde yürümeye başladı. Enkaz altında 35 saat kalan Yılmaz, gelecekte annesine verdiği sözü tutmak için matematik öğretmeni olmayı hedefliyor.

Yaklaşık 11 ay önce 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlere Adıyaman'da yakalanan ve anne ile babasını kaybeden 13 yaşındaki Azra Yılmaz, tek bacağına takılan protez sonrası yürümeye başladı.

Yakın akrabalarının birçoğu da depremde yaşamını yitiren, 3 kardeşiyle, teyzesinin yanında hayata tutunmaya çalışan Yılmaz, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Yılmaz, depreme Adıyaman'da uyurken yakalandıklarını, çok büyük bir gürültüyle uyandıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Kalkmaya çalıştığım gibi yere düştüm. Kardeşim de bağırıyordu, o da yere düştü. İlerlemeye çalışırken babam yanımıza geldi. Babam, üstüme kapandı, beni koruyordu, kardeşim de yanımızdaydı. O sırada annem de yanımıza gelmeye çalışıyordu ki ev bir anda yıkıldı. Babam bana sarılmıştı. Bina, babamın üstüne yıkıldı."

Enkaz altından 35 saat kaldığını dile getiren Yılmaz, "Her yer çok karanlıktı, kimseyi göremiyordum. Hep dışarı seslendim, sonra kardeşim eniştemin sesini duymuş, bana söyledi. Kardeşim Kadir'e bağır, sesimizi duysunlar, gelsinler, kurtarsınlar dedim. Kolon ayağıma düştüğü için canım çok yanıyordu. Eniştem, enkazın arasından arada sırada bize su veriyordu." dedi.

"Anneme verdiğim sözü tutmak için okuyacağım"

Annesinin de ayaklarının sıkıştığının, kendisinin arkasından onu da enkazdan çıkardıklarını anlatan Yılmaz, "Ama hastaneye götürülürken yolda annem vefat etmiş." diye konuştu.

Yılmaz, kendisinin Şanlıurfa, Diyarbakır ve Ankara'da tedavi gördüğünü belirterek, şunları dile getirdi:

"Şimdi protezim yapıldı, yürümeye başladım. Bir ayak gibi olmasa da yine de yürüyebiliyorum ve şükrediyorum. İlk adımımı attığımda çok mutlu oldum. Gelecek için anneme verdiğim sözü tutmak için okuyacağım, matematik öğretmeni olmak istiyorum. Bu süre zarfımda hep teyzelerim yanımda oldu. Onlara çok teşekkür ediyorum, ne yapsam haklarını ödeyemem, onları çok seviyorum."

"Bu süreçte acımızı bile yaşayamadık"

Teyze Gül Doğan da depremde yakın akrabalarını kaybettiklerini söyleyerek, "Azra'nın ağabeyi de Kayseri'de gerçekleşen patlamada yaralanan askerlerimizden biriydi. Acılarla sarsıldık, şükür ki yeğenlerim sağ." diye konuştu.

Azra Yılmaz'ın ilk adımlarını attığını görmenin mutluluğunu dile getiren Doğan, "Gözlerim sürekli doluyor." dedi.

"Azra, şu anda yürüyebiliyor, genel sağlık durumu iyi"

Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Tanıl Kendirli de depremin 3. günü Diyarbakır Çocuk Hastanesinden sevk edilen Yılmaz'ın bacaklarında ciddi ezilme olduğunu ve böbrek yetmezliği geliştiğini söyledi.

Hastanelerine geldiğinde Yılmaz'ın genel sağlık durumunun oldukça ağır olduğunu anlatan Kendirli, "Bacağının kurtulup kurtulamayacağına baktık ve izlemlerimizde bacağını kurtarmaya çalıştık, koruyucu tedaviler uygulandı. Bacağının geri dönmeyeceğine karar verildi ve sağ bacağı dizden aşağı ampute edildi." bilgisini verdi.

Azra Yılmaz'ın 3 ay yoğun bakımda kaldığını, sonrasında fizik tedavisi aldığını belirten Kendirli, "Uzuv kaybı dışındaki tüm sağlık sorunları ortadan kalktı. Uzuv kaybı olan bacağına da protez takılmasına karar verildi. Protez takıldıktan sonra da ayaktan izleme alındı. Azra, şu anda yürüyebiliyor, genel sağlık durumu iyi." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Kahramanmaraş Deprem Sağlık Güncel Haberler

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Bakmadan Geçme

2024 KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri puan ve sıralama açıklandı mı? J.D. Vance kimdir? Trump'ın başkan yardımcısı adayı James David Vance kaç yaşında ve ne iş yapıyor? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Teklif meclisten geçti mi? Bugün (16 Temmuz) hava nasıl olacak? İstanbul'da yağmur yağacak mı? Meteoroloji il il hava durumu tahminleri! POLİSLİK TYT mi, AYT mi? PMYO puanı kaç? PMYO için kaç puan gerekli? Cenk Tosun Fenerbahçe'de! Cenk Tosun İstanbul'a geldi mi? Sağlık kontrolünden geçti mi? YÖK ATLAS neden açılmıyor? YÖK Atlas sorgulama ekranı (https://yokatlas.yok.gov.tr/) Az önce deprem mi oldu? 16 Temmuz en son depremler kaç şiddetinde oldu? Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem listesi! YKS TABAN PUANLARI 2024 | YÖK ATLAS 2 ve 4 yıllık üniversite puan ve başarı sıralaması sorgulama ekranı! 16 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? ÖSYM YKS TERCİH KILAVUZU | Üniversite kontenjanlarına nereden bakılır? Üniversite puanları belli oldu mu? YKS'de kaç kişi birinci oldu? 2024 YKS'ye kaç kişi girdi? YKS TERCİH KILAVUZU 2024! TYT- AYT tercih kılavuzu yayınlandı mı? YKS sonuçları sorgulama ekranı! Emeklilik maaş zammı farkı ne zaman yatacak? SSK/ BAĞ-KUR emekli maaşı zam farkı ödeme tarihi belli mi? YKS SONUÇLARI GÖRÜNTÜLEME EKRANI: https://sonuc.osym.gov.tr
Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title