Haberi Paylaş

Deprem bölgesinde kolera salgınının başladığı iddiası yanlış

Güncel Haberler

Deprem bölgesinde kolera salgınının başladığı iddiası yanlış

10 ilde büyük yıkıma neden olan deprem sonrası afet bölgesinde kolera salgınının başladığı iddia edildi. Sosyal medyada konuyla ilgili çok sayıda paylaşım yapıldı.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 10. güne girildi. Asrın felaketi Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı.

Deprem bölgesinde kolera salgınının başladığı iddiası yanlış

Depremden dolayı vatandaşlarımız maddi manevi zarar görürken, afet bölgesinde endişe artırıcı iddialar ortaya atıldı. Birçok sosyal medya mecrasında bazı kullanıcılar afet bölgesinde kolera salgınının başladığını iddia etti.

Deprem bölgesinde kolera salgınının başladığı iddiası yanlış

Deprem bölgesinde kolera salgınının başladığı iddiası yanlış

Sağlık Bakanlığı AA Teyit Hattı'yla paylaştığı nottabölgede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Notta yer alan bilgiler şöyle: "Sağlık Bakanlığı olarak bu aşamada halk sağlığı hizmetlerine odaklanmış durumdayız. Sağlık ekiplerimiz sahada, çadır kentlerde, köylerde yoğun şekilde sağlık taraması yapıyor. Hem muayeneler yapılıyor hem de ilaç ve hijyen malzemesi ulaştırılıyor. Kronik hastalarımız tespit edilip ücretsiz olarak ilaçlarını ulaştırmaya çalışıyoruz. Gebe izlem, lohusa izlem, çocuk izlem faaliyetlerimize ilaveten bulaşıcı hastalık sürveyansı yapıyoruz. Yenidoğan taramalarına devam ediyoruz. Bölgeye çok sayıda tetanos, kuduz ve çocukluk çağı aşıları sevk ettik. Sahra hastanelerimizde, acil müdahale birimlerimizde ve mobil eczanelerde ihtiyaç duyulan ilaca erişim sağlıyoruz.Şebeke suyu ve depolardan düzenli su numunesi alarak yetersiz olan yerlerde klorlama yapıyor, güvenli içme suyuna erişimi garanti etmek istiyoruz."

Doğruluk Kontrolü
"Deprem bölgesinde kolera salgınının başladığı iddiası yanlış"
YANLIŞDOĞRU
BULGULAR

"Sağlık Bakanlığı, afet bölgesinde kolera salgını olduğuna dair iddiaları yalanladı. 15 Şubat Çarşamba günü ya da öncesi her hangi bir salgın bulgusuna rastlanmadı."

Zehra Yaşık
Editör Haberler.com - Güncel

Kolera Deprem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title