Haberi Paylaş

Darbenin Yıl Dönümünde Gece Protestosu

Güncel Haberler

Darbenin Yıl Dönümünde Gece Protestosu

12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde TRT Ankara Radyosu önünde protesto gösterisi düzenlendi.

12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde TRT Ankara Radyosu önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Devrimci 78'liler Federasyonu üyesi bir grup, TRT Ankara Radyosu önünde toplandı. Aralarında darbe sonrası idam edilen Erdal Eren ve Necdet Adalı'nın bulunduğu kişilerin fotoğraflarının da yer aldığı dövizleri taşıyan grup, 12 Eylül darbesini gerçekleştirenleri protesto etti. Darbe karşıtı sloganlar atan grup üyeleri ellerindeki mumları yaktı.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Mehmet Özer, 12 Eylül 1980'de Ankara Radyosu'nda okunan sıkıyönetim bildirisini Türkiye'ye yeniden hatırlatmak için toplandıklarını ifade etti.

Özer, radyoların halka uzanan mikrofonlarının darbeciler için her dönemde kilit noktası olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Darbecilerin ilk meşruiyetlerini bu mikrofonlardan elde ettiklerini düşünerek, önce postallarını şaklatarak gelen silahlı askerleri, palet zincirleri caddeleri inleterek ilerleyen tankları ve namluları çalışanlara yönelmiş tüfekleriyle radyo evini kuşattılar. Darbeci generaller soluğu hep radyo evlerinde aldı. Tarihimiz zulmetmek isteyen darbecilerin ve egemenlerin, halkın vergileriyle ayakta duran TRT'yi basma hikayeleriyle doludur."

"Namluların gölgesinde bir gelecek" ve "tank paletlerinin dişlileri arasında bir ülke" istemediklerinin altını çizen Özer, "Artık ekmek kadar, su kadar gerekli olan şeyi; halklarımızın özgürlüğünü, eşitliğini, kardeşliğini bir arada yaşayabildiği gerçek demokrasiyi istiyoruz" ifadelerini kullandı.Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Erdal Eren 12 Eylül Türkiye Politika Güncel Haberler

title