Haberler

Çinli Gökbilimciler, Lityum Açısından Süper Zengin 9 Evrim Geçirmemiş Yıldız Tespit Etti

Güncelleme:

BEİJİNG, 5 Temmuz (Xinhua) -- Çin'in en büyük optik teleskopunu kullanan gökbilimciler, evren bilimini yıldızların yapısı ve evrimine bağlayan önemli bir kimyasal element olan lityum açısından zengin, rekor sayıda evrim geçirmemiş yıldız keşfetti.

BEİJİNG, 5 Temmuz (Xinhua) -- Çin'in en büyük optik teleskopunu kullanan gökbilimciler, evren bilimini yıldızların yapısı ve evrimine bağlayan önemli bir kimyasal element olan lityum açısından zengin, rekor sayıda evrim geçirmemiş yıldız keşfetti. Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı Ulusal Astronomi Gözlemevi'nden araştırmacıların önderliğinde bir ekip, Büyük Gökyüzü Alanı Çok Nesneli Fiber Spektroskopik Teleskop'un (LAMOST) yardımıyla, daha önceden bilinenin iki katından fazla ve lityum bakımından zengin dokuz yeni evrim geçirmemiş yıldız keşfetti. Bu araştırma The Astrophysical Journal Letters dergisinde yayınlandı.

Makalede, yeni keşfedilen yıldızların alışılmadık biçimde yüksek seviyelerde lityum bolluğu sunduğunu söyleyen araştırmacılar, bunun da onların bir lityum zenginleştirme geçmişi yaşamış olmaları gerektiği anlamına geldiğini öne sürdüler. Araştırmaya göre, dokuz yıldızın lityum içeriği, güneşin lityum içeriğinden yaklaşık üç kat daha fazla. Yıldızlardan yedisinin hızlı rotatörler olduğu göz önüne alındığında gökbilimciler, yıldızların lityum artışına ana katkının, yıldızın çevresindeki maddenin büyümesi olabileceğini varsayıyor. Evrimleşmemiş yıldızlardaki lityum zenginleştirme mekanizmaları geniş çapta tartışılsa da, belirsizliğini koruyor. Araştırmacılar Salı günü yaptıkları açıklamada, bu sınıftaki dokuz yeni yıldızın tespitinin bu alanda bir atılım olabileceğini belirtti.

LAMOST, gök cisimlerinin kimyasal bileşimini, yoğunluğunu, atmosferini ve manyetizmini incelemelerinde gökblimcilere yardımcı olan yüksek kaliteli spektrumların ve verilerin toplanması için 2008 yılında faaliyete geçti. Teleskop, bilim insanlarının en ağır yıldızsal kara deliği ve lityum açısından en zengin dev yıldızı keşfetmelerine yardımcı oldu. Bu keşifleri doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Araştırmacılar, LAMOST tarafından yapılan gökyüzü araştırmalarının, lityum açısından süper zengin evrimleşmemiş yıldızlara dair daha fazla bulgu sağlayacağını kaydetti.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

Bakmadan Geçme

MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8 EURO 2024 Şampiyonu kim oldu? İSPANYA- İNGİLTERE MAÇINDAN KARELER EURO 2024 şampiyonluk para ödülü ne kadar? EURO 2024 finali kazanılırsa ne olacak?
Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title