Haberler

Çin ve Zambiya, ilişkilerinin seviyesini yükseltti

Son Güncelleme:
Abone Ol

Çin ve Afrika ülkesi Zambiya, ikili ilişkilerini "kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığına" yükselttiklerini bildirdi.

Çin ve Afrika ülkesi Zambiya, ikili ilişkilerini "kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığına" yükselttiklerini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin'i ziyaret eden Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema ile görüştü.

Görüşmede iki lider, Çin-Zambiya ilişkilerinin, "kapsamlı işbirliği ortaklığından", "kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığına" yükseltilmesinde mutabakata vardı.

Şi görüşmede, Çin'in, Zambiya ile ilişkilerini, "stratejik ve uzun dönemli bir perspektiften gördüğünü", Zambiya'nın "ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını korumasını ve kendi koşullarına uygun kalkınma yolunu keşfetmesini desteklediğini" belirtti.

Çin'in Zambiya ile iktidar partileri arasındaki iletişimi ve devlet yönetimine dair tecrübe paylaşımını güçlendirmeyi istediğini dile getiren Şi, "iki ülkenin temel çıkarları ve kaygılarını ilgilendiren sorunlarda birbirini desteklemesi gerektiğini" söyledi.

Şi, "Çin modernleşmesinin başarısı, modernleşme modellerinin çeşitliğini göstermiştir. Çin'in yüksek kaliteli kalkınma ve modernleşme süreci, Zambiya dahil tüm ülkelere yeni fırsatlar sunacaktır." dedi.

Gelişmekte olan ülkelerin kolektif yükselişinin ve uluslararası etkilerini artırmasının "zamanın geri çevrilmez evrimi" olduğuna işaret eden Şi, "Çin ve Zambiya, dayanışmayı ve eş güdümü sürdürmeli, gerçek çok taraflılıkla hareket ederek uluslararası adaleti ve eşitliği savunmalı, gelişmekte olan ülkelerin sesini yükseltmeli ve çıkarlarını korumalı." ifadelerini kullandı.

Şi, Çin'in, Kuşak ve Yol Girişimini Zambiya ile birlikte inşa etmeyi istediğini, eğitim, mesleki eğitim, sağlık, kültür, turizm ve diğer alanlarda işbirliğini geliştirmeyi umduğunu dile getirdi.

Zambiya Devlet Başkanı Hichilema da Çin'in kalkınmasının "Küresel Güney ülkelerinin ilerlemesine, uluslararası ilişkilerde temsilinin ve sesinin artmasına yardımcı olduğu" ve "uluslararası düzenin daha adil ve akılcı yönde gelişimini teşvik ettiği" değerlendirmesinde bulundu.

Konuk lider, Çin'in, Afrika Birliğinin G20 üyeliğine kabulüne ve Zambiya'nın borç problemlerinin çözümüne desteği için Şi'ye teşekkür etti.

"Borç tuzağı" eleştirileri

Çin'in Afrika kıtasına verdiği krediler, son yıllarda ödeme güçlüğü yaşayan ülkelerin "borç tuzağına" çekildiği eleştirilerinin hedefi oluyor.

Zambiya, 2020 yılında temerrüde düşen borçlarını yeniden yapılandırmaya çalışırken borç yükü büyümeye devam ediyor. Ülkenin son iki yılda yaklaşık 5 milyar dolar artan borç yükü, 2023 yılı itibarıyla 17,5 milyar dolara yaklaştı.

Çin, Zambiya'nın en büyük alacaklısı konumunda bulunuyor. Zambiya hükümetinin Çin'e borçları, tüm egemen dış borçlarının yüzde 75'ini oluşturuyor. Özel sektör borçları da dahil edildiğinde Zambiya'nın borçlarının yaklaşık 3'te 1'i Çin'den alınan kredilerden oluşuyor. Bu durum Pekin'i, Zambiya'nın borçlarının yapılandırılması konusunda en önemli aktör haline getiriyor.

Zambiya hükümeti, 22 Haziran'da Çin'in olduğu alacaklı ülkeler ile G20 Borç Yapılandırma Ortak Çerçevesi kapsamında borçlarının uzun dönemli yeniden yapılandırılması için anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Zambiya Afrika Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title