Haberi Paylaş
Çin'in İlk Derin Deniz Yüzer Rüzgar Enerjisi Platformunun Kritik Önemdeki Gövde Montajı Tamamlandı

Çin'in İlk Derin Deniz Yüzer Rüzgar Enerjisi Platformunun Kritik Önemdeki Gövde Montajı Tamamlandı

Güncel Haberler

BEİJİNG, 4 Ocak (Xinhua) -- Çin'de yayımlanan Bilim ve Teknoloji Günlüğü gazetesinin Salı günü verdiği habere göre, Çin'in ilk derin deniz yüzer rüzgar enerjisi platformunun yüzer gövde montajı tamamlandı.

Çin'in İlk Derin Deniz Yüzer Rüzgar Enerjisi Platformunun Kritik Önemdeki Gövde Montajı TamamlandıHavadan çekilen fotoğrafta Çin'in güneydoğusundaki Fujian eyaletinin Fuqing şehrindeki bir rüzgar çiftliğinde açık deniz rüzgar türbini kuran işçiler görülüyor, 12 Haziran 2020. (Fotoğraf: Lin Shanchuan/Xinhua)

BEİJİNG, 4 Ocak (Xinhua) -- Çin'de yayımlanan Bilim ve Teknoloji Günlüğü gazetesinin Salı günü verdiği habere göre, Çin'in ilk derin deniz yüzer rüzgar enerjisi platformunun yüzer gövde montajı tamamlandı. Platform, Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) yatırımıyla inşa ediliyor.

Gazete bunun, projenin inşasında önemli bir adım olduğunu yazdı. Platform, 100 metreden fazla su derinliği ve 100 kilometreden fazla açık deniz mesafesi ile dünyanın ilk açık deniz rüzgar enerjisi projesi olma özelliği taşıyor.

Güçlü rüzgarların ve büyük okyanus dalgalarının tasarımında büyük bir zorluk oluşturduğu rüzgar enerjisi platformu, Çin'in güneydeki ada eyaleti Hainan'ın Wenchang şehrine 136 kilometre uzaklıktaki bir açık deniz petrol sahasına kurulacak.

Gazeteye göre, projenin faaliyete geçmesinin ardından türbinden elde edilen elektrik, petrol ve gaz üretmek amacıyla açık deniz petrol sahası şirketinin elektrik şebekesine bağlanacak. Yıllık 22 milyon kilovat saatlik elektrik üretim kapasitesi sayesinde 7,73 milyon metreküp yakıt gazı tasarrufu sağlanacak ve karbondioksit emisyonlarında 22.000 tonluk azalma olacak.

Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi'nde kıdemli araştırmacı olan Li Nan, yüzer rüzgar enerjisi platformunun geniş bir uygulama alanı olmasının öngörüldüğünü söyledi. Li'ye göre platform sadece yerel tüketim ve açık deniz tesislerine güç sağlamak için değil, deniz çiftliklerini, deniz suyundan hidrojen üretimini, deniz turizmini ve deniz mineral kaynaklarını geliştirmek için de kullanılabilecek.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title