Çin'de 171 Kovid-19 vakası tespit edildi - Haberler
Haberi Paylaş

Çin'de 171 Kovid-19 vakası tespit edildi

AA - Emre Aytekin - Güncel
 - Güncelleme:
Çin'de 171 Kovid-19 vakası tespit edildi

Çin ana karasında 24 saatte 127'si yurt içi kaynaklı 171 Kovid-19 vakası belirlendi.

Çin ana karasında 24 saatte 127'si yurt içi kaynaklı 171 Kovid-19 vakası belirlendi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Hınan eyaletinin Anyang şehrinde 94, Şuçang'da ve eyalet merkezi Cıngcou'da 4'er, Tiencin şehrinde 18, Guangdong eyaletinin Cuhai şehrinde 5, başkent Pekin ve Şaanşi eyaletinin merkezi Şian'da 1'er yerel vaka kaydedildi.

Dün 24 saatte yurt dışı kaynaklı 44 vakanın kayıtlara geçtiği ülkede virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.

Öte yandan Kovid-19 testi pozitif çıktığı halde hastalık belirtisi göstermeyen yurt dışı kaynaklı 3 vakaya rastlandığı kaydedildi. Çinli sağlık yetkilileri, Kovid-19 testi pozitif olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen vakaları genel vaka toplamına dahil etmiyor, "asemptomatik vaka" olarak ayrı sınıflandırıyor.

Kovid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 105 bin 258 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 530 hastanın tedavisi sürüyor.

Yurt içi kaynaklı vakaların görüldüğü eyalet ve şehirlerde salgın kontrol ve önleme tedbirleri uygulanmaya devam ediliyor.

Çin, Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor. Bu strateji karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri içeriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahale ve yarattığı maliyetler açısından zaman zaman tartışmalara yol açıyor.

AA / Emre Aytekin - Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti, Guangdong, Şaanşi, Pekin, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title