Haberler

Çin Cumhurbaşkanı Xi, Suudi Arabistan'da Çince Öğrenenlerin Temsilcilerinden Gelen Mektuba Yanıt Verdi

Abone Ol

BEİJİNG, 8 Aralık (Xinhua) -- Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'da Çince öğrenenlerin temsilcilerine yanıt yazarak Suudi gençleri Çinceyi iyi öğrenmeye, Çin-Suudi Arabistan ve Çin-Arap dostluğunu güçlendirmek için yeni katkılarda bulunmaya teşvik etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, Suudi Arabistan'da Çince Öğrenenlerin Temsilcilerinden Gelen Mektuba Yanıt VerdiSuudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bir yarışmacı, üniversite öğrencilerine yönelik "Çince Köprüsü" Çince yeterlilik yarışmasına katılıyor, 20 Temmuz 2022. (Fotoğraf: Wang Haizhou/Xinhua)

BEİJİNG, 8 Aralık (Xinhua) -- Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'da Çince öğrenenlerin temsilcilerine yanıt yazarak Suudi gençleri Çinceyi iyi öğrenmeye, Çin- Suudi Arabistan ve Çin-Arap dostluğunu güçlendirmek için yeni katkılarda bulunmaya teşvik etti.

Dilin bir ülkeyi anlamanın en iyi anahtarı olduğunu vurgulayan Xi, gençlerin Çince öğrenerek ve "Çince Köprüsü" değişim programına katılarak Çin'i renkli, çok boyutlu ve kapsamlı bir şekilde öğrenmesinden içtenlikle memnun olduğunu söyledi.

"Şu anda hem Çin halkı hem de Suudi halkı büyük hayallerini gerçekleştirmek amacıyla canla başla çalışıyor" diyen Xi, birbirinin dilini öğrenmenin, birbirinin tarihini ve kültürünü anlamanın karşılıklı anlayışı geliştirmeye, iki ülke halkı arasında daha yakın bağlar kurmaya yardımcı olacağını ve aynı zamanda ortak bir geleceğe sahip bir topluluk oluşturmaya katkıda bulunacağını ifade etti.

Gençliğin sonsuz ümit dolu olduğunu, genç neslin Çin- Suudi Arabistan ve Çin-Arap dostluğunun geleceği olduğunu kaydeden Çin Cumhurbaşkanı, öğrencilerin hem Çinliler ile Suudiler hem de genel olarak Çinliler ve Araplar arasındaki dostluğun geliştirilmesine yeni katkılar sağlamak için iyi günleri yaşatacaklarını ve çok çalışacaklarını umduğunu belirtti.

Xi, öğrencilerin Çin'i ziyaret etmelerinin, Çin- Suudi Arabistan ve Çin-Arap ilişkileri için ortaklaşa daha iyi bir gelecek yaratmak için karşılıklı anlayışı geliştirebilmeleri ve Çinli gençlerle uzun vadeli bir dostluk kurabilmeleri için memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Suudi Arabistan'dan 100'den fazla Çince öğrenen ve bu dili seven genç, geçtiğimiz günlerde Xi'ye bir mektup yazarak Çin dilini öğrenmekten kazandıklarını ve düşüncelerini paylaştı, Çin hakkında daha çok şey öğrenmek istediklerini ifade etti ve Suudi Arabistan ile Çin arasındaki dostluğu ilerletmek için genç elçiler olma kararlılıklarını dile getirdi.

Eğitim sistemine Çinceyi dahil eden Suudi Arabistan, şu ana kadar dokuz üniversitede Çince ile ilgili bölümler kurdu, 300'den fazla yerel Çince öğretmeni yetiştirdi, 1.100'den fazla üniversite öğrencisini "Çince Köprüsü" çevrimiçi kış kamplarına katılmaları için organize etti ve 1.000'den fazla üniversite öğrencisinin Uluslararası Çince Öğretmenleri Bursu'nun çevrimiçi programlarına katılmasını destekledi.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Suudi Arabistan Aralık Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

YARGI YEKTA KİMDİR? Yargı dizisi "Yekta" Uğur Polat kimdir, kaç yaşında, nereli, oynadığı dizi ve filmler nedir? AMARDEEP ANAND KİMDİR? MasterChef konuğu Amardeep Anand kaç yaşında, nereli? PANTENE ALTIN KELEBEK 2023 KAZANANLAR LİSTESİ: 49. Pantene AltIn Kelebek Ödülünü kimler kazandı, kazanan isimler kimler? DOĞUKAN İSLAMOĞLU KİMDİR? AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Doğukan İslamoğlu neden öldü, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi! BEŞİKTAŞ BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARI: BJK yeni başkanı kim oldu 2023? Beşiktaş'ın yeni başkanı kim? Beşiktaş'ın YENİ BAŞKANI Hasan Arat kimdir, kaç yaşında, nereli? Beşiktaş Başkanlık seçimi kim kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ İNTERNET DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi İnternet Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ DİZİ ÇİFTİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Dizi Çifti ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ DİZİSİ kim kazandı, oldu? Altın Kelebek En İyi Romantik Komedi Dizisi ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Kadın Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ ROMANTİK KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Romantik Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ KADIN OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülü kim aldı, kazandı? Pantene Altın Kelebek Ödülleri 2023 EN İYİ KOMEDİ ERKEK OYUNCU kim kazandı, oldu? En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülü kime gitti?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title