Çin, BRICS ülkelerine "küresel güvenlik topluluğu kurma" çağrısı yaptı - Haberler
Haberi Paylaş

Çin, BRICS ülkelerine "küresel güvenlik topluluğu kurma" çağrısı yaptı

AA - Emre Aytekin - Güncel
 - Güncelleme:
Çin, BRICS ülkelerine 'küresel güvenlik topluluğu kurma' çağrısı yaptı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, aralarında Rusya'nın da yer aldığı BRICS ülkelerine "küresel güvenlik topluluğu kurma" çağrısında bulundu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, aralarında Rusya'nın da yer aldığı BRICS ülkelerine "küresel güvenlik topluluğu kurma" çağrısında bulundu.

Şi, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu grubun çevrim içi düzenlenen Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın açılış oturumunda konuştu.

Son zamanlarda büyük değişimlerin ve yüzyılda bir görülen salgının birleşik etkisiyle uluslararası alanda yeni istikrarsızlık, belirsizlik ve güvensizlik faktörlerinin ortaya çıktığına dikkati çeken Şi, BRICS ülkelerinin pozitif ve yapıcı bir güç olarak barışı ve istikrarı teşvik etmek üzere esaslı adımlar atmaları gerektiğini vurguladı.

Şi, tarihin ve gerçekliğin, bir ülkenin güvenliğini diğer ülkeler pahasına sağlamaya çalışmasının yalnızca yeni gerilimler ve riskler yaratığını ortaya koyduğunu belirterek, "BRICS ülkeleri karşılıklı siyasi güveni ve güvenlik iş birliğini güçlendirmeli, uluslararası ve bölgesel konularda yakın iletişimi ve eş güdümü sürdürmeli, birbirinin egemenliğine, güvenliğine ve kalkınma çıkarlarına saygı göstermeli, hegemonya ve güç siyasetine karşı çıkarak Soğuk Savaş zihniyetini ve bloklar arası cepheleşmeyi reddetmeli ve ortak küresel güvenlik topluluğunun inşası için birlikte çalışmalı." ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi, Ukrayna ile savaşında Rusya'yı açıkça kınamaktan kaçındığı, savaşı durdurma konusunda yeterince ağırlık koymadığı ve Rus tezlerine destek verdiği yönündeki eleştirilere hedef olmuştu.

AA / Emre Aytekin - Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Güney Afrika Xi Jinping Rusya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title