Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu: Derneklerin kendi iradeleri ile yönetilmeleri sağlanmalı

Güncelleme:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, dernek yönetimlerine keyfi kayyum atamalarının demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne aykırı olduğunu belirterek, Türkiye Emekli Subaylar Derneği ve Türk Hava Kurumu gibi önemli kurumlarda en kısa sürede seçim yapılması gerektiğini söyledi.

(ANKARA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, "Son dönemde görüldüğü üzere, iktidar temel hak ve özgürlük alanlarını açık şekilde ihlal etmekte ve dernek yönetimlerine keyfi kayyum atamaları yapmaktadır. Anayasa Mahkemesi'nin de vurguladığı gibi, kayyum atamaları demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. TESUD ve THK gibi önemli kurumlarda en kısa sürede seçim yapılmalı ve derneklerin kendi iradeleri ile yönetimleri belirlenmelidir" dedi.

CHP Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, bugün Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve Türk Hava Kurumu (THK) kurumlarıyla ilgli yazılı açıklama yaptı. Bağcıoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Bilindiği üzere 3 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararı, derneklere kayyum atanmasına olanak sağlayan düzenlemenin iptaline hükmetmişti. Mahkeme gerekçesinde, kayyum atamalarının 'dernek kurma özgürlüğüne aykırı' olduğunu ve 'zorunlu bir toplumsal ihtiyacı karşılamadığını' vurgulamıştı. AYM, derneklere yönelik atamalarda, 'Atamanın nasıl yapılacağının her bir derneğin kendi tüzüğünde bizzat kendisi tarafından belirlenmesi, görevden alınan organların ve üyelerinin yerine doğrudan derneğin kendisi tarafından atama yapılması dernek kurma özgürlüğüne daha hafif müdahale oluşturan bir araçtır' diyerek, dernek yönetimlerine kayyum atanmasını içeren hükmü iptal etmişti.

Karara rağmen, iktidar bu kez de mahkeme kararlarını ve hukuku hiçe sayarak, dernek seçimlerinin yapılmasını engellemekte ve kayyum yönetimlerini ayakta tutmaya çalışmaktadır. Türkiye Emekli Subaylar Derneği ve Türk Hava Kurumu bunun son örnekleridir. Her iki derneğin seçimleri de ertelenmiş, kayyum yönetimleri devam ettirilmektedir.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD), emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ve TSK'da yeni tarikat yapılanmalarına ilişkin açıklamayı "kınamadığı" gerekçesiyle kayyum atanmıştı. TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan'ın görevden alınması sonrası, TESUD Merkez yönetimi için hala seçim kararı verilmemiş ve kayyum yönetimi hukuksuz bir şekilde göreve devam etmektedir. Türk Hava Kurumu (THK)'da 06 Ekim 2019'dan beri kayyum heyeti ile yönetilmekte, THK'nın 18 Kasım 2023 tarihinde Genel Kurul'a gideceği açıklanmış olmasına rağmen, mahkemeden genel kurulun ertelenmesi talep edilmiş ve Nisan ayı içerisinde yapılması gereken genel kurul yapılamamıştı.

Demokrasiyi ve hukuku ayaklar altına alan bu keyfi uygulamalar bir an önce son bulmalıdır iktidara dernek yönetimlerini keyfi bir şekilde devralma yetkisi veren antidemokratik uygulama temelsiz kalmıştır. AYM'nin kararı hukukun üstünlüğü ve dernek kurma özgürlüğü açısından önemli bir adımdır. Bu sebeple iktidarı, mahkeme kararlarına uymaya ve seçimlere engel olmamaya çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki gün gelecek, demokrasi ve hukuk en üstün değer olacak; bugünün keyfi uygulamaları ise utanç verici bir dönem olarak hatırlanacaktır."

Kaynak: ANKA / Güncel

Yankı Bağcıoğlu Demokrasi Türkiye Kayyum Politika Güncel Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakmadan Geçme

Başakşehir La Fiorita maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Başakşehir La Fiorita maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Başakşehir La Fiorita maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Başakşehir La Fiorita maçı kaç kaç, canlı maç skoru! TRT 1 canlı maç izle! BAŞAKŞEHİR-LA FİORİTA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Başakşehir La Fiorita maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Başakşehir La Fiorita maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Ruzomberok Trabzonspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Ruzomberok Trabzonspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Ruzomberok Trabzonspor maçı ilk 11'i! Trabzonspor'un Ruzomberok maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Ruzomberok Trabzonspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Ruzomberok Trabzonspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? A Spor CANLI izle! (RUZONBEROK-TRABZONSPOR) A Spor HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Küçükçekmece, Kağıthane, Avcılar 25-26 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Buca, Menderes, Ödemiş 25-26 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nurdağı, Araban 25-26 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yumurtalık, Feke 25-26 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Sarayönü, Bozkır 25-26 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa 25-26 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi!
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title