Haberler

Çerkeslerden Rus Federasyonu Ankara Büyükelçisi Yerhov'a tepki

Samsun Çerkes Derneği binasında gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Dernek Başkanı Rahşan Erdoğan Yılmaz, "Yerhov'un Çerkesleri akınlar, cinayetler, yağmacılıklar ve köle ticareti ile geçinen bir toplum olarak göstermesi, anavatanlarından topyekun çıkarılmalarını bu gerekçe ile savunması...

Samsun Çerkes Derneği binasında gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Dernek Başkanı Rahşan Erdoğan Yılmaz, "Yerhov'un Çerkesleri akınlar, cinayetler, yağmacılıklar ve köle ticareti ile geçinen bir toplum olarak göstermesi, anavatanlarından topyekun çıkarılmalarını bu gerekçe ile savunması ve yaşanan sürgünü 'Güzel Efsane' olarak tanımlaması hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi.

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un, Suriye'deki güncel gelişmelerle ilgili verdiği bir röportajda Çerkeslere karşı söylemleri Çerkesleri ayaklandırdı. Samsun Çerkes Derneği binasında bir basın açıklaması düzenleyen Çerkesler Yerhov'a tepki gösterdi. Açıklamayı yapan Başkan Rahşan Erdoğan Yılmaz, Çerkeslerin yüzyıldan fazla süren bir direnişten sonra 21 Mayıs 1864 yılında 'Çerkes Sürgün ve Soykırımı' ile anavatanlarından koparıldığını belirterek, "1994 yılında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin 'Kafkas halkları özgürlüklerini, vatanlarını ve kültürlerini korumak için kahramanca savaştılar. Vatanlarından sürülen bu halkın tarihi anavatanlarına dönüşü konusunu, tarihi ve insani bir problem olarak çözmek zorundayız' diyerek sürgün gerçeğini ve sonuçlarının ortadan kaldırılması gerektiğini kabul etmiştir. Rusya Federasyonu içerisinde yer alan Cumhuriyetlerin parlamentolarında da bu tarihi gerçekliği tanıyan kararlar alınmıştır. Biz vatan savunması sırasında maruz bırakıldığımız vahşeti, sürgün yollarında çektiğimiz acıları kendi dedelerimizden, ninelerimizden dinledik. Olan biten her şey toplumsal hafızamızda tazeliğini korumaktadır. Büyükelçi Yerhov da aslında bu gerçeği dile getirmekte, bütün bir halkın ülkesinden sürgün edildiğini kabul etmektedir. Hangi gerekçe ile olursa olsun, bir halkın topyekun ülkesinden sürgün edilmesine uluslararası hukukta etnik temizlik denilir ve bu bir insanlık suçudur" diye konuştu.

"Yerhov'un Çerkeslerden özür dilemesini bekliyoruz"

Tarihsel gerçeklerin çarpıtılarak bütün bir halkın anavatanından sürgün edilmesinin hiçbir şekilde önemsizleştirilemez olduğunu ifade eden Erdoğan, "Tarihsel haksızlıkların tanınmaması, yaşanan acıları devam ettirir. Tarihsel haksızlıkların kabul edilmemesi, yeni insanlık trajedilerine yol açar. Büyükelçi Yerhov, röportajında anavatanlarında kalan Çerkeslerin de Rusya ve Sovyetler Birliği'nin diğer halklarıyla birlikte farklı nedenlerle acı çektiğini kabul etmektedir. Doğrudur, eğer Çerkeslerin yaşadığı sürgün ve soykırım zamanında kabul edilseydi, bugün anmakta olduğumuz Çeçen-İnguş ve diğer Kuzey Kafkasya halkların sürgünü de yaşanmayacaktı. Büyükelçi Yerhov, geçmişi inkar etmek yerine tarihten ders alarak Rusya, Türkiye ve Çerkesler olarak bugün ve gelecekte barış içinde yaşamamızın temellerini güçlendirmeye, ilişkilerin sağlamlığı, faydası ve geleceği konularına katkı vermeye çalışmalıdır. Çerkeslerin acısını yüreğinde hisseden herkes adına burada bir araya geldik. Büyükelçi Yerhov'dan Çerkesler ile ilgili sarf ettiği sözleri geri alıp, sürgün ve soykırıma uğramış olan Çerkeslerden özür dilemesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Dernek binasında düzenlenen açıklamaya Çorum Kafkas Kültür Derneği, Sinop Kafkas Derneği, Vezirköprü Kafkas Kültür Derneği, Sungurlu Kafkas Kültür Derneği, Tokat Çerkes Derneği, Turhal Kafkas Kültür Derneği ve Hamamözü Çerkes Derneğinin üyeleri katıldı. - SAMSUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ankara Samsun Haberler

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Bakmadan Geçme

20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Karatay, Ereğli, Beyşehir 20-21 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 20-21 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek?
LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title