Son Dakika | Bireysel emeklilikle ilgili kanun teklifi için komisyon toplandı (5) - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika | Bireysel emeklilikle ilgili kanun teklifi için komisyon toplandı (5)

Demirören Haber Ajansı - Besti Karalar - Güncel
 - Güncelleme:
Son Dakika | Bireysel emeklilikle ilgili kanun teklifi için komisyon toplandı (5)

Son dakika haberler: BAKAN YARDIMCISI KOMİSYON'A SUNUM YAPTIEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kanun teklifine ilişkin bilgilendirme yaptı.

BAKAN YARDIMCISI KOMİSYON'A SUNUM YAPTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kanun teklifine ilişkin bilgilendirme yaptı. Bayraktar, doğal gazda kademeli geçişe ilişkin, " Türkiye'de 2000'li yılların başında sadece 5 ilimizde kullanırken, bugün 81 ilimizde yaklaşık 615 ilçe ve beldede, 171 OSB'de doğal gaz kullanımı yapılıyor. 1,3 milyon olan abone sayımız 17,9 milyona çıkmış yani bugün Türkiye nüfusunun yüzde 82'sine doğal gaz erişimi söz konusu. Ticarethane ve sanayilerde var. Önümüzdeki dönemde, 2021- 2026 dönemi içinde ilave 367 yerleşim yerine daha doğalgaz arzı sağlayacağız" açıklamasında bulundu.

'2,5 MİLYAR METREKÜPLÜK TASARRUF DÜŞÜNÜYORUZ'

Düzenlemenin arkasında 2 temel motivasyon olduğunu aktaran Bayraktar, "Enerjiyi verimli kullanmak istiyoruz. Yani dolayısıyla bunun arkasında iktisadi ve sosyal bir gerekçe var. Paris Anlaşması kapsamında Türkiye'nin aslında iklimle ilgili de bir hedefi var. Bugün doğal gaz aslında bir temiz yakıt ama günün sonunda fosil yakıt ve emisyon salımı yapan bir yakıt. Elbette ki kömürden doğal gaza geçiş çok önemli bir devrimdir. Yaptığımız düzenlemede, etki analizinde hedefimiz; vatandaşımızı, tüketicimizi yüzde 15'lik bir tasarrufa dahil etmek. Yaklaşık 2,5 milyar metreküplük bir doğalgazın bu anlamda tasarruf edilebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Bakan Yardımcısı Bayraktar, yaklaşık 5 milyon tonluk bir karbon gazından imtina etmiş olacaklarını belirterek,  "Bu yönüyle çevresel etkisini özellikle vurgulamak istiyorum. Bu anlamda fevkalade önem arz ediyor" dedi. Karadeniz gazının, Sakarya Gaz Sahası'ndaki gazın 2023 ve sonrasında Türkiye'ye gelmesiyle beraber, Türkiye'nin  kendi gazına ulaştığında doğal gazda çok ciddi bir indirimin söz konusu olacağını anlatan Bakan Yardımcısı Bayraktar, "Doğal gazda çok ciddi bir katkı sağlayacaktır" dedi.

Haber: Besti KARALAR/ANKARA,


Demirören Haber Ajansı / Besti Karalar - Güncel

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Alparslan Bayraktar, Doğalgaz, Türkiye, Politika, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title