Haberi Paylaş

Batı Akdeniz'in iç kesimleri için "yüksek sıcaklık" uyarısı

Güncel Haberler

Konyaaltı Varyant'taki "Antalya" yazısı ve deniz paraşütü Konyaaltı sahili Denizde yüzenler ve güneşlenenler Gölgedeki köpek Yolda yürüyenler Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin'in açıklamaları Batı Akdeniz'in iç kesimleri için "yüksek sıcaklık" uyarısı Meteoroloji 4.

Konyaaltı Varyant'taki "Antalya" yazısı ve deniz paraşütü

Konyaaltı sahili

Denizde yüzenler ve güneşlenenler

Gölgedeki köpek

Yolda yürüyenler

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin'in açıklamaları Batı Akdeniz'in iç kesimleri için "yüksek sıcaklık" uyarısı

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin:

"Orman varlığımızın büyük bölümü iç kesimlerde. Onun için çok daha dikkatli ve tedbirli olmalıyız"

ANTALYA - Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, iç kesimlerde nem oranın düşük, sıcaklığın ise 5-6 derece mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirterek, "Çok dikkatli ve tedbirli olmamız gerekiyor." dedi.

Gültekin, AA muhabirine, Basra alçak basınç merkezinin Güneydoğu bölgesinden yurda girişi yaparak, kuzeyli rüzgarlarla bölgede etkili olduğunu dile getirdi.

Bölgede kuzeyden esen rüzgarların fön etkisi yaptığını anlatan Gültekin, "Böylece sıcaklıkları mevsim normallerinin 5-6 derece üzerine çıkarttı. 35 derece olan ortalama sıcaklığımız 41 derecelere kadar çıktı. Bugünden itibaren Basra alçak basınç sistemi etkisini kaybetmeye başladı. Yavaş yavaş geriye çekiliyor rüzgarlar kuzeyden güneye doğru dönmeye başladı." diye konuştu.

Gültekin, denizden serin hava ve nem taşınımının hafta boyunca devam edeceğini, böylece sahil kesimlerde sıcaklıkların mevsim normallerine çekilmesini beklediklerini vurguladı.

Antalya'nın iç kesimleri ile Isparta ve Burdur'da sıcaklığın mevsim normallerinin üzerine çıkacağını aktaran Gültekin, şunları kaydetti:

"İç kesimlerde sıcaklıkların 5-6 derece mevsim normallerinin üzerine çıkmasını, nem oranının ise yüzde 10'lar seviyesinde seyretmesini bekliyoruz. Orman varlığımızın büyük bölümü iç kesimlerde. Onun için çok daha dikkatli ve tedbirli olmalıyız. Vatandaşımızın orman bölgelerinden geçerken izmarit atmamasını istiyoruz. Mangal yakmak zaten yasak."

Gültekin, Antalya'nın iç kesimleri ile Isparta ve Burdur'da 32 civarında olan sıcaklıkların hafta sonuna doğru 38 derecelere çıkmasını tahmin ettiklerini vurguladı.

Saat 11.00-16.00 aralığında güneş ışınlarının dik geldiğini ve bu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamasını isteyen Gültekin, dışarı çıkmak zorunda kalanlara şemsiye, gölgelik kullanmalarını önerdi.

Gültekin, iç kesimlerdeki yüksek sıcaklığın salı gününe kadar süreceğini bildirdi.

Sahillerde yoğunluk yaşanıyor

Öte yandan, sıcaktan bunalan vatandaşlar sahilleri doldurdu. Sık sık denize giren yerli ve yabancı turistler, denizin, kumun keyfini çıkardı.

Bazı gençler de kayalıklardan denize atlayarak, serinlemeye çalıştı.

Kaynak: AA / Oktay Özden - Güncel

Konyaaltı Antalya Akdeniz Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title