Haberler

Başkentte, "Güvenli Ortam ve Suriyelilerin Onurlu Geri Dönüşü" sempozyumu düzenlendi

Abone Ol

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Kaya, Suriyelilerin geri dönüşleriyle ilgili, geri dönüşlerde uluslararası hukuk metinlerinin öngördüğü gönüllülük kriterlerinin de göz önüne alınması gerektiğini söyledi.

Harran Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Kaya, Suriyelilerin geri dönüşleriyle ilgili, geri dönüşlerde uluslararası hukuk metinlerinin öngördüğü gönüllülük kriterlerinin de göz önüne alınması gerektiğini söyledi.

Suriye Vatandaşlık Onuru ve Hakları Derneği (SACD) ile SOLARIS Derneği tarafından Ankara'da bir otelde "Güvenli Ortam ve Suriyelilerin Onurlu Geri Dönüşü" sempozyumu düzenlendi.

Sempozyumda uzmanlar "güvenli ortam" kavramını tartıştı.

Yerinden edilmiş Suriyelilerin, Türkiye'nin iç siyasetinin en önemli konularından biri olduğu vurgulanan sempozyumda, Suriye'nin geleceği hakkında devam eden siyasi tartışmanın temel taşlarından olduğu gibi Türkiye'nin ulusal güvenliğinin ve çıkarlarının da büyük ölçüde etkileyen bir konu olduğuna dikkat çekildi.

SACD Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Mohanad Alhosini, "güvenli ortamın", geri dönen kişinin güvenliğini sağlamak anlamına geldiğini, gelecekte olası ve sürdürülebilir herhangi bir geri dönüş için bunun ön koşul olduğunu belirtti.

Alhosini, "Üzerinde tartışılamayacak bir şey var; yerinden edilenler olarak bizler, zulüm, taciz, ayrımcılık, yıldırma, ırk, din, siyasi görüş temelinde veya başka bir nedenle aşağılanma korkusu olmadan Suriye'deki eski evlerimize dönme hakkına sahibiz." ifadesini kullandı.

"Gönüllülük kriterlerinin de göz önüne alınması gerekiyor"

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Kaya, "Suriyeliler arasında güvenli ortam anlayışı nasıl ve dini grupların bunun üzerindeki etkileri nelerdir?" başlığıyla yaptığı sunumda, Suriyeli mültecilere dair araştırmasını paylaştı.

Kaya, mülakat yaptığı Suriyeli mültecilerden birinin "İnsan haklarına saygılı bir devlet, insan hakları orada yürürlüğe girer, herkesin orada bir hakkı olursa dönerim." ifadelerini dinleyicilerle paylaştı.

Çatışma bölgesinde uluslararası kurumların garantörlüğü ile güvenlik ve özgürlük ortamının sağlanması, temel insani ihtiyaçların karşılanması, yaşanabilir şehirlerin inşasının aciliyet arz ettiğini vurgulayan Kaya, "Geri dönüşlerde uluslararası hukuk metinlerinin öngördüğü gönüllülük kriterlerinin de göz önüne alınması gerekiyor." dedi.

Sempozyuma, AK Parti, İYİ Parti, Saadet Partisi, HÜDA PAR yetkilileri, dış misyon temsilcileri, araştırmacılar, uzmanlar, akademisyenler ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Sempozyum yarın da devam edecek.

Kaynak: AA / Güncel

Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyoloji Edebiyat Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title