Konya'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Konya'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı düzenlendi

AA - Melike Keskin - Güncel
 - Güncelleme:
Konya'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı düzenlendi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Konya'da faaliyet gösteren engelli derneklerinin yöneticileri, üyeleri ve aileleri ile bir araya geldi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Konya'da faaliyet gösteren engelli derneklerinin yöneticileri, üyeleri ve aileleri ile bir araya geldi.

Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, gerçek engelin kalplerde olduğunu söyledi.

Kendisini dinleyenlere "Sizler kalplerinizdeki o güzellikle tüm karanlıkları aydınlatıyor, gönüllerdeki, vicdanlardaki, sözlerdeki engelleri bir bir bertaraf ediyorsunuz." diyen Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde engelli bireylerin sosyal ve toplumsal hayatta daha fazla yer alması konusunda devrim niteliğinde çalışmaların hayata geçirildiğini belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak engelsiz şehir çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Altay, "Engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa ediyoruz. Türkiye'de ilk olan engelsiz mekanlar projemiz, görme engelli kardeşlerimiz için kavşaklarda yaptığımız akustik sinyalizasyon sistemi, tüm otobüs ve tramvaylarımızın sizlerin kullanımına uygun olması, otobüslerde görme engellilere işitsel, işitme engellilere de görsel bilgilendirme sistemi, rampalı ve asansörlü üst geçitler, görme engelliler web sayfası gibi çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca özel gençlerimizden oluşan Engelsiz Mehter Takımı ile de örnek çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İzmir'de gerçekleştirilen engelliler buluşmasına da katılarak konser veren gençlerimizi tekrar tebrik ediyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Büyükşehir' Belediyesinin Engelli Destek Merkezi'nin (ENDEM) sosyal belediyecilik anlayışı gereği engelli vatandaşların yanında olmak, onlarla daha yakın ilişki kurmak ve şehrin sosyal doku haritasını oluşturarak ihtiyaçlarını daha hızlı belirlemek için çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Altay, "ENDEM'e bugüne kadar 10 bin 278 engelli kardeşimiz kayıt oldu. Tüm kardeşlerimizi koordinasyon içinde olmak için ENDEM'e kayıt yaptırmaya davet ediyorum. Engelli kardeşlerimiz toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanırken, su faturalarında da yüzde 50 indirim yapmaya devam ediyoruz. Buradan yeni bir uygulamanın da bilgisine sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha önce aynı ikamette 18 yaş altı yüzde 40 ve üzeri sürekli raporu olanlar su indiriminden faydalanabiliyorlardı. Şimdi bugün itibariyle KOSKİ Genel Müdürlüğümüzün yeni yönetmeliğiyle artık buna ilave olarak ailede yüzde 40 ve üzerine tekabül eden çocuklar için özel gereksinim raporu bulunanlar da bu indirimden faydalanabilecekler." ifadelerini kullandı.

Toplu ulaşımda sesli anons sistemi hayata geçecek

Konya Büyükşehir olarak toplu ulaşımda sesli anons sistemini de hayata geçirmek için çalıştıklarını paylaşan Başkan Altay, "Durağa gelen otobüsün hat numarasını ve hat ismini sesli olarak anons edecek sistemin kurulum işlemi devam ediyor. İnşallah en kısa sürede hizmete girecek." dedi.

Altay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün tüm engelli bireyler için hayırlar getirmesini diledi.

Programa AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve AFAD Konya İl Müdürü Yıldız Tosun da katıldı.

AA / Melike Keskin - Güncel

Uğur İbrahim Altay, Engelli, Aralık, Konya, Yerel, Güncel, Haberler

title