Haberi Paylaş

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: LOKOMOTİF ÜRETİMİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞA SON VERECEĞİZ -

Güncel Haberler

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demiryolu araçları imalatında yerlilik ve millilik oranını artırmak için çalıştıklarını ifade ederek, 'E5000 Milli Elektrikle Anahat Lokomotif projemizle, Lokomotif üretiminde katma değeri yüksek bileşenlerin yerli tasarımı ile elektrikli...

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demiryolu araçları imalatında yerlilik ve millilik oranını artırmak için çalıştıklarını ifade ederek, 'E5000 Milli Elektrikle Anahat Lokomotif projemizle, Lokomotif üretiminde katma değeri yüksek bileşenlerin yerli tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceğiz' dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e geldi. Garda Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ve partililer tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) fabrikasını ziyaret etti.

Raylı sistem araçlarının kritik bileşenlerini milli imkanlarla tasarlayıp üretmenin en önemli öncelikleri olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, 'Raylı sistem araçlarındaki kritik bileşenlerin tasarlanması ve üretilmesini, 2022 yılında milli elektrikli tren ve lokomotifin seri üretimine başlanmasını, 2023 yılında milli hızlı trenin prototipinin tamamlanmasını ardından metro, tramvay tasarım ve üretimi de dahil, ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm raylı sistem araçları ve kritik alt bileşenlerinin tasarlanarak üretildiği bir TÜRASAŞ hedefliyoruz. Diğer çalışmalarla birlikte, E-5000 Anahat Lokomotif Montaj Çalışmalarını yerinde inceledik. E5000 Milli Elektrikle Anahat Lokomotif projemizle, Lokomotif üretiminde katma değeri yüksek bileşenlerin yerli tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceğiz. 2023, 2024 yıllarında, 20 adet E5000 Anahat Lokomotifi, TCDD Taşımacılık şirketimize teslim edeceğiz' dedi.

YANGIN SÖNDÜRME VAGONU İNCELEDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) tarafından yapımı tamamlanan 'Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonu' teslim törenine katıldı. Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonu'yla hizmet kalitesini daha yukarı taşıdıklarını anlatan Bakan Karaismailoğlu, 'TCDD Taşımacılık A.Ş.'nin ihtiyacı olan ve bugün teslimatı gerçekleşen 'Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonu'nuyla hizmet kalitemizi daha da yukarılara taşıyoruz. Bugün teslimi gerçekleştirilen Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonumuz, yerli ve milli imkanlarla üretildiğini özellikle hatırlatmak istiyorum. Vagonumuzla, demiryollarındaki petrol ve türevlerinin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda, muhtemel raydan çıkma, yangın, sızıntı ve patlama gibi olaylardaki olası kayıp ve zararları en aza indirmeyi hedefliyoruz. Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonlarımızla sadece demiryollarında değil, karayolu ile ulaşamadığımız ve demiryolu hattının geçtiği yerlerdeki orman yangınlarına da müdahale edebileceğiz. Yangın Söndürme ve Kurtarma Vagonumuz, 72 tonluk su ve köpük karışımı ile ortalama 6 adet itfaiye aracının toplam kapasitesine sahip' şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, TÜRASAŞ'ın ardından Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret ederek, Eskişehir ? Sarıcakaya yol şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Adil Karaismailoğlu Eskişehir Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title