Haber : Bakan İslam: "İstanbul'a İki Büyük Darülaceze Yapacağız" - Haberler

Haberi Paylaş

Bakan İslam: "İstanbul'a İki Büyük Darülaceze Yapacağız"

Bakan İslam: 'İstanbul'a İki Büyük Darülaceze Yapacağız'

Haber - Kamera: Enver ALAS - İSTANBUL / DHA Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte saat 14.00 sıralarında Darülaceze'nin Okmeydanı'ndaki Merkezi binasına geldi.

Haber - Kamera: Enver ALAS - İSTANBUL / DHA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte saat 14.00 sıralarında Darülaceze'nin Okmeydanı'ndaki Merkezi binasına geldi. Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan tarafından karşılanan Bakan İslam ile Vali Mutlu burada Darülaceze sakinleriyle birlikte öğle yemeği yedi. Yemeğin ardından bir konuşma yapan Ayşenur İslam Darülaceze'de bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi. Darülaceze'nin Osmanlı'dan cumhuriyete intikal ettiğini belirten İslam "Darülaceze, bizim kültürel kodlarımızı devam ettirmesi ve geleceğe taşıması açısından bir rolü var. Siz değerli büyüklerimizi içerisinde barındırması açısından çok önemli bir rolü var. Burada bir restorasyon çalışması var. Bu çalışma Darülaceze'de bulunan mabetlerle ilgili. Burada bir camimiz, bir havramız ve bir de kilisemiz var. Burada kültürümüzün nasıl bir kültür ve medeniyet olduğunu anlatan bir durum var. Aynı avlunun içerisinde bütün sakinlerin ihtiyacını karşılayacak kurumlar var. Biz bunu yüzlerce yıl önce oluşturabilmişiz, dünya ise bunu yeni keşfediyor. Bununla ne kadar iftihar etsek azdır ve bunu sürdürmemiz lazım" diye konuştu.

"İSTANBUL'A İKİ TANE DARÜLACEZE YAPACAĞIZ"

İslam, konuşmasında bir planları olduğunu belirterek, "Bunu ilk kez buradan açıklıyorum. İstanbul'a iki tane büyük, yani içinde bulunduğumuz Darülaceze binasından çok daha büyük ve kapsamlı Darülaceze yapma planımız var. Bir tanesini Anadolu yakasına diğerini ise Avrupa yakasına olmak üzere bugünün koşullarına göre çok büyük kompleksler olacak. ve içinde her türlü ihtiyacı karşılayacak birimler olacak. Oraya da sevgili amcalarımız, babalarımız, annelerimiz, gelecekler ve sizler gibi mutlu yaşayacaklar. Bugün bu haber ilk müjde olsun. İnşallah arsalar, plan ve projelerle ilgili sorunları çözdüğümüz zaman benim size sözüm olsun; temel atma törenine burada bulunan arkadaşlarımızla hep beraber gidelim" ifadelerini kullandı. Yemeğin ardından Bakan İslam ve beraberindekiler etrafı gezerek Darülaceze sakinleri ile sohbet etti.

"BAŞBAKAN BİZİM MAAŞIMIZI NEDEN KESTİ?" SORUSU

Darülaceze içinde restorasyonu devam eden camiyi de ziyaret eden İslam, cami önünde bankta oturan Darülaceze sakini vatandaş ile de sohbet etti. Vatandaşlardan biri "Selam söyleyin başbakanımıza" deyince Bakan İslam, "aleykümselam" şeklinde cevap verdi. Yaşlı vatandaşın "Ama bizim maaşımızı kesti. Neden kesti?" sorusu üzerine ise Bakan İslam, "Yok yok kesmedi. Maaş geri geldi. Müdür bey size izah edecek bu konuyu. Bu aydan itibaren harçlıkları alacaksınız" diyerek yanıt verdi. Ayşenur İslam, Darülaceze ziyaretinin ardından Darülaceze Başkanlığı binasına geçerek Nevzat Bayhan'dan bilgi aldı.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Hüseyin Avni Mutlu Ayşenur İslam Darülaceze İstanbul Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title